| OOOLEOOO a întrebat:

Meditatia, subiect tabu sau binecuvantare in religia ta?

Meditatie = autocontrol

11 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Autocontrolul nu prea are treaba cu religia. Meditatia da, mai ales ca multe scrieri crestine duc catre meditatie.

| ErrorFound a răspuns:

Nu numai autocontrol. thinking
La asat folosesc foarte multi oameni meditatia dar asta e cel mai superficial beneficiu.

| Kalla a răspuns:

Mi se pare ceva satanic. Yoga si alte chestii te duc spre pierzare.
Singurul lucru care aduce la echilibru este sa te rogi la Dumnezeu si sa dormi cel putin opt ore pe noapte.La ce mai trebuie meditatia daca dormi bine?

| alecsaLexy a răspuns (pentru Kalla):

Depinde la ce te referi prin yoga.
Crede-ma felul in care se practica yoga in zilele noastre nu are cum sa te duca spre "pierzanie".E doar un sport...ca gimnastica,pilates, aerobic...
Da, poate aceea yoga autentica, te duce in alta directie, dar termenul "yoga" cunoscut azi de tot mapamondul e ceva inofensiv...

| iurii75 a răspuns (pentru Kalla):

Când vorbesc despre meditaţie nu se referă toţi la acelaşi lucru.
1 timotei 4: 15 Meditează la aceste lucruri, lasă-te absorbit de ele, pentru ca progresul tău să fie clar pentru toţi.
Cu siguranţă, Pavel nu s-a referit la yoga laughing

| Kalla a răspuns (pentru iurii75):

Ce treaba are Pavel cu ce am zis eu? Eu vorbeam despre lucurile care duc la religii orientale pagane.

| Kalla a răspuns (pentru alecsaLexy):

Yoga nu se schimba.Nu e tehnologie care avanseaza.In yoga cu cat tehnica este mai veche este mai buna.Ca si reikhi este ceva satanic mai ales reikhi.Cunosc persoane care chestiile astea pagane au adus numai rele si nici un pic de relaxare.Aduce doar la zei pagani si religii orientale.Nu e sanatos deloc. Poate meditatia e buna pentru ca alunga stresul dar yoga este rau.

| OOOLEOOO explică (pentru Kalla):

Meditatia dezvolta inteligenta emotionala
Meditia dezvolta energia mentala/energia spirituala
Meditia te invata sa traiesti prezentul, atunci cand ''traiesti clipa'' traiesti fericirea.
Meditatia ta ajuta sa gandesti limpede, nu sub influenta toanelor emotionale.
[etc...]

''Meditatia este un fel de „resetare" a gandurilor din ziua respectiva daca o faci seara.

Mintea noastra in cursul zilei acumuleaza informatii, orice cuvant auzit este o informatie pentru mintea ta. Daca mergi in tranvai ziua si auzi doi oameni ca se plang si spun „ce viata grea e in Romania" ai senzatia ca aceea replica nu o sa te influenteze.

Dar ajungi acasa, e seara, te pui in pat sa dormi.

In timp ce dormi, mintea proceseaza toate informatiile cu care ai ajuns in contact in timpul zilei.
Si le aseaza in sertare in subconstientul tau, iar in timp acele informatii pe care le auzi repetat ajung sa iti defineasca personalitatea.

Meditatia sterge acele informatii care te-au bombardat in cursul zilei si pe care doresti sa le elimini, sa nu intre in personalitatea ta, sa nu faca parte din viata ta.

Nu faci asta constient, pur si simplu facand meditatie se intampla asa. Meditatia nu se explica usor, este cel mai natural lucru, dar noi am uitat tot ce e natural in noi.''

Marius Simion

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Constientizare.

| Delmoniko a răspuns:

Crestinii nu au nimic de-a face nici cu meditatia si nici cu autocontrolul.
Asta se aplica in special religiilor asiatice care au dus meditatia la rang de arta. Vezi spre exemplu buddhismul tibetan unde se mediteaza asupra mandalei.
Meditatia iti da o stare de liniste, de relaxare extrema, este un mod de a vedea altfel lumea. Crestinii nu vor intelege niciodata aceste lucruri considerandu-le diavolesti. Occidentalii in general nu au introdus in religiile lor astfel de tehnici. Cinste orientalilor si celor care practica!

| alecsaLexy a răspuns:

Meditatie-nici,nici.
Depinde de tipul meditatiei.
In zilele noastre oamenii prin meditatie inteleg sa stea cu cracii incrucisati si sa zica "ohm"...
Dar, da in zilele noastre meditatia adevarata e considerata tabu de cei mai multi deoarece nu stiu multe despre aceasta.