| Anayysss a întrebat:

AM O ÎNTREBARE FOARTE IMPORTANTA PE CARE NU POT SA O ÎNTELEG! Daca Dumnezeu spune ca ne iubeste enorm atunci de ce pe unii oameni îi lasa sa moara asa repede?

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să nu se chinuie. Pe alții, invers. Așa e el.

| halogen001 a răspuns:

Dumnezeu nu exista. E un personaj de poveste fantezista, puerila, absurda si primitiva scrisa pentru prostirea naivillor creduli si nestiutori si in consecinta Dumnezeu nu are nici o treaba cu nimic, nici cu iubirea, nici cu moartea, nici cu viata.

| CostinAlamariu a răspuns:

Din iubire. Poate omul respectiv ar fi pacatuit grav daca traia mai mult asa ca Dumnezeu l-a luat mai repede la El

| Yuoia a răspuns:

Batranii spun ca cei ce mor repede, au fost iertati de restul pacatelor.
Si la cum arata viata pe Pamant, mai ca ai zice ca aici e Iadul. Sau penitenciarul Universului.

| Sophieka a răspuns (pentru Yuoia):

Imi place raspunsul tau!

| Yuoia a răspuns (pentru Sophieka):

Multumesc.

| fllu07 a răspuns:

Răspunsul tău are legătură cu ceea ce putem numi: controversa universală, cea în care toți oamenii sunt implicați si au de dat un răspuns. (Geneza 3:15 și Iov 2:4)
Din geneza aflăm că Diavolul la acuzat pe Dumnezeu ca nu isi conduce bine creația, si ca el (diavolul) ar conduce mai bine, astfel Dumnezeu, în marea sa înțelepciune la lăsat o perioadă limitată de timp sa conducă, pentru a dovedi ce poate. Rezultatele guvernării lui Satan se vad: boală, suferința, moarte, lipsuri, războaie, foamete, iar calitatea oamenilor care nu vor să se supună lui Dumnezeu lasă de dorit: Dar să știi că în zilele din urmă vor fi timpuri critice, cărora cu greu li se va face față. 2 Căci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, lăudăroși, trufași, blasfematori, neascultători de părinți, nerecunoscători, neloiali, 3 fără afecțiune naturală, refractari la orice acord, calomniatori, fără stăpânire de sine, cruzi, neiubitori de bine, 4 trădători, încăpățânați, umflați de mândrie, mai degrabă iubitori de plăceri decât iubitori de Dumnezeu. Astfel plecând de la ideea că nu Dumnezeu conduce această lume, (1Ioan 5:19 Si Evanghelia lui Ioan 12:31) concluzionam ca nu Dumnezeu este vinovat de ceea ce se întâmplă în prezent. Nu este vinovat nici macar de pierderea celor dragi în moarte. Ci pur și simplu și el suportă nedreptatea cu răbdare, la fel ca noi până se termină timpul acordat lui Satan. Deci nu Dumnezeu îi ia pe cei dragi ai tăi. nici din vina lui nu mor, ci din cauza moștenirii pe care Adam si Eva au lăsat-o tuturor oamenilor: boală suferința si in cele din urmă, moartea. sad

| CatalinLaurentiu02 a răspuns:

El știe ca ei nu o sa se întoarcă la El și de asta îi ia de aici
Cei care nu is impacati cu Tatăl prin Hristos trăiesc sub blestemul păcatului lui Adam și Eva, deci Dumnezeu nu își gaseste placere in faptele lor
Dumnezeu urăște faradelegeile

| Floridori a răspuns (pentru CatalinLaurentiu02):

Asta este valabil si in cazul unui fat nenascut atunci cand mama sufera avort spontan, al unui bebelus de cateva saptamani pe care un preot il ineaca in cristelnita, al unui copil de 4 ani cu forme grave de cancer, al unei persoane de 95 de ani care moare din cauze naturale si al unui parinte (tata/mama) de 30-35 cu 3-4 copii acasa care moare intr-un accident de masina?
Adica teoria asta se aplica in cazul tuturor la fel?

| Whateverrr a răspuns:

Pavel afirma in Biblie "Caci pentru mine a trai este Hristos si a muri este un castig". Ce vreau sa zic este ca moartea nu trebuie privita ca pe un eveniment sumbru, ci din contra: crestinii, cei nascuti din nou, adica care si-au pus increderea in jertfa Domnului Iisus, au incredintarea ca moartea ii va aduce alaturi de Mantuitorul lor. Este adevarat ca apropiatii persoanei decedate pot trece printr-o perioada dificila, insa si ei, daca sunt credinciosi, se vor revedea in cer la un moment dat. Din pacate asta nu este valabil pentru cei care nu se pocaiesc, dar e alegerea fiecaruia unde isi va petrece vesnicia.

| LastBlackNight a răspuns:

Pentru ca nu e real?