| anonim_4396 a întrebat:

Am o întrebare la care doresc să răspundă cei care au cât de cât habar, nu doresc răspunsuri eronate. Întrebarea sună în felul următor. De ce unii oameni se bucură de abundență, prosperitate, iubire și sănătate, iar alții suferă în sărăcie, tristețe, suferință și boală de parcă ar fi condamnați? Există vreo explicație?

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Nu exista o explicație asa cum nu exista nici viata perfecta pentru nimeni. Suferința e si in interior,in minte,multi suferind si bogați fiind,chiar dacă nu arată. Stii cum e,aparențele înșeală.
Sunt si săraci fericiți,fiindca stiu cum sa se bucure de viata,acceptând o asa cum e si învățând să se adapteze.
La oras, unde nu oricine isi permite să trăiască, e o viata mai nesanatoasa, în schimb la tara e invers.
Fericirea nu e strâns legată de prosperitate si sanatate fizica, ci de propriul echilibru psihoemotional care se dobândește.

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Exista o explicatie dar la ce te-ar ajuta?
Explicatia am mai dat-o dar este legata strans de credinta in Dumnezeu si rolul omului DUPA caderea in pacat.
Dumnezeu in prestiinta SA stie (cuoaste) viitorul fiecarui om. Viata asta este doar un test pentru fieecare iar in functie de actiunile fiecaruia Dumnezeu v-a hotara unde ii este locul. Singurul lucru pe care il luam cu noi in viata viitoare este CARACTERUL care se MODELEAZA in viata asta. Biblia spune CLAR ca cei ce vor continua vor avea corpuri asemenea ingerilor. Pentrru modelarea caracterulei (Dumnezeu stiind dominanta rea din viata noastra, egoism, rautate,, invidie, barfa, etc. ) va asigura in functie de tipul de om (caracte, comportament) cele necesare (bogatie, saracie, sanatate, boala) pentru corectarea noastra ca atunci cand daca nu facem ce trebuie, sa nu avem TUPEUL sa spunem ca nu am avut conditiile propice pentru a ne modela caracterul cum trebuie. Dumnezeu nu ne poate modela caracterul deoarece am fost creati asemenea LUI.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Dumnezeu in prestiinta SA stie (cuoaste) viitorul fiecarui om. Viata asta este doar un test pentru fieecare iar in functie de actiunile fiecaruia Dumnezeu v-a hotara unde ii este locul."

Ce tampenii debitezi. Pai daca deja stie ce va face unu si altul, ce rost mai are sa-l urmareasca o viata doar sa vada ca face ceea ce el deja stie ca va face?! Ce logica de rahat trebuie sa ai pentru a afirma chestiile astea...

| danut a răspuns (pentru Holiday):

"Ce tampenii debitezi. Pai daca deja stie ce va face unu si altul, ce rost mai are sa-l urmareasca o viata doar sa vada ca face ceea ce el deja stie ca va face?! Ce logica de rahat trebuie sa ai pentru a afirma chestiile astea..."
Asta numai unul care habar nu are despre Dumnezeu, lume si Univers poate spune. Daca citeai Biblia INTELEGEAI, fara, ramai DOAR cu intrebarile ale fara continut. Dumnezeu STIE dar ti-a dat DREPTUL sa alegi si sa fi INDEPENDENT in alegerile tale, de aceia te lasa sa faci ce vrei in continuare, actiunile tale SERVESC drept DOVADA pentru verdictul de la sfarsit la Judecata Finala. Logica este ca sa fi RASPUNZATOR doar TU pentru faptele tale. Va faceti de cap DAR vreti ca raspunderea faptelor voastre sa o aruncati pe umerii altora, asta nu se poate.

| RAY a răspuns:

Simplu,selectia naturala,viata este o lupta pentru supravetuire,uni sunt puternici si reusesc,alti sunt plangaciosi si nu reusesc nimic,viata nu este corecta,nu exista dreptate, dar,cred ca si tu ai parte de iubire din partea cuiva, sanatate =uni nu vad,nu pot merge,sunt redardati, traiesc in saracie lucie,dupa cum vezi nu trebuie sa gandesti negativ, tu ai nevoie de o coma in care sa nu nici o sansa de viata si apoi sa revi la viata, ai vedea viata astfel, lasa negativitatea asta, dramele astea

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

'Prada -Pradator'.

| mentholinks a răspuns:

Probabil exista dar nimeni nu a reusit inca sa o gaseasca.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru mentholinks):

Păi frate, oamenii care suferă, au credința 100% ca Dumnezeu îi va scăpa?
Un dubiu foarte mic care îl ai când te rogi e suficient încât să nu fii ascultat.
Si acum contează si cui te rogi.
Dacă te rogi înaintea sfintilor, icoanelor etc, esti condamnat conform scripturii.
Iar închinarea la idoli e pedepsita până in al patrulea neam.
Sau un om care e credincios dar cu indoctrinare gresita suferă până ajunge pe calea lui Dumnezeu.
O persoană care se încrede in oameni si nu in cuvântul Domnului E Blestemată.
Iar însuși Domnul Iisus a suferit fără vină.
Ideea e ca trebuie să nu te gandesti mereu la lucrurile lumesti ci sa te bucuri de mântuirea care o ai prin Domnul Iisus Hristos.
Unii oameni care suferă au găsit alinare in alool si nu in cuvântul Domnului.
Cu alcoolul vor rămâne.
Dacă iti lasi grijile in mana Domnului vei scăpa de ele.
Dar dacă vrei să scapi tu singur de ele, asa singur te vei descurca in viață.

| Panamax a răspuns:

Nimic nu este intamplator.Fiecare are exact ceea ce merita.
Fara argumente.Este lege cosmica universala.
Mi-au trebuit multi ani ca sa ajung sa o accept si ii inteleg pe cei care au inca dificultati sa o digere.
Trebuie sa iti liberezi mintea de preconceptii ateiste sau cacaturi religioase.

| Nilsson a răspuns:

Cand vorbim de suferinta ne gandim numai la oameni dar putin se gandesc daca oare Dumnezeu sufera?
Eu cred ca da, atotcunoasterea implica perceperea integrala a suferintelor oamenilor, deci nu e nimeni care sa cunoasca durerea mai bine decat Dumnezeu.
Unii sufera pentru ca platesc pentru pacat, altii pentru ca le e incercata credinta, dar la raspunsul de ce exista suferinta eu as spune ca pentru ca dragostea poate sa o indure, Dumnezeu este dragoste dupa cum spune in Biblie si El nu a evitat suferinta cand a decis sa ii creeze pe oameni chiar daca stia ca vor cadea in pacat ba chiar ne-a pregatit si planul de salvare prin Fiul Sau.

| Octavian199 a răspuns:

Daca ar exista vreun zeu, crezi ca ar fi nepasator?

| Mircea08 a răspuns:

Sigur ca exista o explicatie, dar tu ai ales sa ai capul patrat si sa te comporti ca un robot (asa vad eu in poza ta) - pui aceeasi intrebare de mai multe ori. Da, unii sunt condamnati de ei insisi datorita atitudinii pe care o au fata de ceilalti, altii, cei care slujesc lui satana, isi primesc plata de la cel caruia ii slujeste, iar satana nu are nimic bun de oferit. El da ce are, si are numai rautati.

| Theo94 a răspuns:

Depinde cum au descurs lucrurile, unii au fost destepti, altii au mostenit de la parinti, altii nu au putut sa se descurce din cauza ca au avut probleme, altii nu i-au dus capul, etc. De multe ori este o chestiune de sansa la cum o sa ajunga unii, bineinteles ca trebuie sa tragi tare sa ajungi cat mai sus.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Discrepanta asta cred ca este o consecinta a faptului ca traim intr-o lume imperfecta, care nu este totul pentru noi, in acumularile ei materiale, culturale sau de alt fel. Ar trebui sa cautam sa obtinem nu aceasta lume, asa cum o numea un ganditor crestin "civitas terrene diaboli", ci Imparatia lui Dumnezeu, singura lume de dorit: "civitas Dei".
Nici bogatia, nici saracia nu ne vor pune in fata lui Dumnezeu prin ele insele, ci doar pazirea poruncilor lui Dumnezeu, pe care le cunoastem din invatatura Bisericii lui Hristos.
Totul trece in aceasta lume, insa asteptam "ceruri noi si pamant nou, in care locuieste dreptatea" - 2Petru 3, 13
Explicatia exhaustiva a acestei stari de lucruri o cunoaste numai Dumnezeu, adica este o taina. In "Patericul egiptean", sfantul Antonie cel Mare pune o intrebare asemanatoare si ii vine raspuns de Sus, ca sa ia aminte la el, ca "acestea sunt judecatile lui Dumnezeu", care raman necunoscute omului.

| TeoCata1804 a răspuns:

Selectia naturala.