| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare pentru persoanele care cred in astfel de lucruri. Dupa moarte, omul poate deveni inger? Mai bine zis, inger pazitor, (care sa poarte de grija altei persoane si sa o indrume).

P.S. E doar o curiozitate.

Răspuns Câştigător
| suffarstar a răspuns:

Nu stim ce se intampla dupa moarte. E posibil sa devina un ponei.

15 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Dupa moarte omul devine VIERMI.

| danay72 a răspuns:

Nu,conform Bibliei doar 144000 de oameni au privilegiul sa fie alături de Dumnezeu și să fie inviati cu corp spiritual, ca îngeri. Apocalipsa14:1-5.Dar ei vor fi regi, judecătorii și preoți împreună cu Cristos și vor domni peste oamenii drepți care vor fi pe pământ, după sfârșitul sistemului rău de lucruri. Apocalipsa5:9,10,Psalm 37:9-11,29

| oprescudorin11 a răspuns:

Din cate stiu (pe surse) oamenii nu devin ingeri. In Cabala scrie ca deja ingerii sunt pe posturi, au nume fiecare si o anumita specializare. Si grade ca in armata.Fiecare om are atribuit un inger pazitor, dar exista si foarte putini care nu au.La mine, de exemplu, nu exista, dupa calculele mele.
Cazuri de persoane moarte care te pot ajuta din iubire exista, dar nu sunt ingeri.
In religia Ortodoxa careia ii apartin, nu este aprofuntata teoria ingereasca, se stie doar de Arhanghelii Mihail si Gavril, care apar pazitori in diverse situatii biblice si poate inca cateva grade: Serafimii(grade inalte).
Doar Cabala trateaza in amanuntime 'Ingeriologia'.Ca sa zic asa.A fost o perioada in viata mea in care am facut cercetari.
Cauta si vei gasi!

| romeo78 a răspuns:

Da, poate deveni un aparator al unei alte persoane in viata! Inger, nu. Exista ingeri, care ajuta, apara o persoana, in timpul vietii si dupa moarte! Fara gluma! Persoana decedata, intra intr-o relatie mai apropiata cu Divinitatea si astfel poate ajuta!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Unii numesc moarte cand costumul pe care il purtam pe aceasta planeta se deterioreaza si trebuie sa-l aruncam.
Se afectioneaza atat de tare de costum incat se identifica cu el.
Pe alte planete avem nevoie de costume diferite si detinem tehnologie diferita iar notiunea de timp se schimba radical.
Este posibil sa putem interveni in cazul in care suntem chemati si ne este permis sa mai ajutam cate un frate de-al nostru sa vada sau sa inteleaga mai bine mai bine o lectie de viata.
Crezi ca intamplator planeta aaceasta este la periferia galaxiei?
Aici este scoala de corectie pentru cocalarii din tot universul.
Fiecare are lectia lui de invatat.
O viata, o lectie.
Biblia este plina de tampenii.

| VelaJohnny a răspuns:

Omul nu va deveni nimic dupa moarte happy
Eclesiastul 9:5, 6, 10 „Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată, căci până şi amintirea li se uită. Şi iubirea lor şi ura lor şi gelozia lor au pierit deja şi nu mai au parte niciodată de ceea ce se face sub soare. Tot ce găseşte mâna ta să facă fă cu toată puterea ta, căci în Şeol (mormantul comun al omenirii este o definitie a Șeolului), locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu știu ce se întâmplă după moarte dar dacă aflu, te anunț și pe tine. Dar mie mi-ar plăcea să am niște converse cu aripioare, ca sandalele lui Perseus, ar fi super, singura chestie pe care o știm despre morți este că nu revin la viață, nu dau semne cum că ar mai exista o altă lume, level sau altceva, îi bagi într-o groapă, corpurile lor putrezesc la răcoare și sunt savurate de viermi. XD

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca da, deoarece numarul ingerilor cazuti, trebuie implinit cu cei care pe pamant au trait ingereste in trup.asa cred eu, dar sigur nu stiu.

| LostInPark a răspuns:

Nu, dar poti sa faci sala, cativa ani de arte martiale si poti deveni inger pazitor platit ca bodiguard.
Sau vrei sa zici ca din lene nu poti avea grija de cineva si ai nevoie de puteri speciale ca sa-i impingi o cana de apa?! doar intreb.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Omul nu poate deveni inger, insa se zice ca numarul oamenilor mantuiti va completa numarul ingerilor cazuti (diavolii).
Insa omul, fiind viu cu sufletul ( nu e chiar asa cum zice VeleaJohnny, aici Martorii lui Iehova interpreteaza incorect versetele, vezi de exemplu pilda cu bogatul nemilostiv si saracul Lazar ca exista Rai si Iad ), deci, fiind viu cu sufletul, se poate ruga pentru cei de pe Pamant, de aceea sfintii mijlocesc in rugaciune pentru noi, ca sa fim si noi mantuiti.

| pet555 a răspuns (pentru 熊Panda熊):

"Sfintii mijlocesc ca sa fim si noi mantuiti". Doamne fereste sa ajungem la asa ceva! Atata timp cat Biblia spune clar Cine e Singurul Mijlocitor care poate mantui. In plus, oamenii se odihnesc in cer dupa ce mor. Iar noi trebuie sa ne rugam pentru mantuire Domnului Isus, care mijloceste. Nu un alt om, creat sa se roage pentru noi!

| milan9 a răspuns (pentru 熊Panda熊):

Desigur, asa cum o persoana se poate ruga pentru tine in viata aceasta, tot la fel si sfintii se pot ruga (pot mijloci) pentru noi inaintea lui Dumnezeu.

- Iacov cap.5, 16:,, şi vă rugaţi unul pentru altul, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului." (Trebuie menţionat că drepţii din cer nu sunt oameni morţi! Ei "trăiesc" în imediata apropierea a lui Dumnezeu şi se pot ruga Lui, asemeni îndemnului apostolului Iacov!)

- "Vă îmbrăţişează Epafras, care este dintre voi, rob al lui Iisus Hristos, pururea luptând pentru voi în rugăciunile sale, ca să staţi desăvârşiţi şi plini de tot ce este voinţa lui Dumnezeu." (Coloseni, IV, 12).

- „De aceea şi noi, din ziua în care am auzit aceasta, nu încetăm să ne rugăm pentru voi şi să cerem să vă umpleţi de cunoaşterea voii Lui, întru toată înţelepciunea şi priceperea duhovnicească" (Coloseni, I, 9)

| milan9 a răspuns (pentru 熊Panda熊):

Propaganda baptista spera sa poata insela pe cei ce nu cunosc CONTEXTELE BIBLIEI! sad
"Mijlocirea" despre care este vorba în textul din Timotei se referă la Jertfa pe Cruce a Mântuitorului. Într-adevăr aceasta a fost una singură, iar noi avem un singur Mântuitor.
DAR, observaţia din "Timotei" NU SE REFERA LA TOATE CELE CATEVA SUTE DE SENSURI ALE CUVANTULUI (cate sute de sensuri nu poate avea cuvantul "intermediar"- mii de "intermedieri"), nu-i interzice nici pe parinti, nici pe preoti, nici pe invatatori SI NICI PE SFINTI! thinking
Propaganda sectanta atinge apogeul ipocriziei cand face o astfel de RESTRANGERE DE SENS! thinking thinking thinking

In Timotei, cuvantul "Mijlocitor/Intermediar" se refera STRICT la un context limitat: JERTFA pentru mântuire. Acest lucru se poate observa din tot ansamblul Sfintei Scripturi.
DOVADA SUPREMA:

Mijlocitor mai poate fi numit şi cel care se roagă lui Dumnezeu pentru altcineva. Iată şi din Sfânta Scriptură mărturii în acest sens:
- „În numele lui Hristos, aşadar, ne înfăţişăm ca MIJLOCITORI, ca şi cum Însuşi Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcaţi-vă cu Dumnezeu!" (II Corinteni, V, 20)
- „Şi a venit un alt înger şi a stat la altar, având cădelniţă de aur, şi i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu RUGĂCIUNILE TUTUROR SFINŢILOR, pe altarul de aur dinaintea tronului. Şi fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinţilor." (Apocalipsa, VÎII, 3-4)
- "Vă îmbrăţişează Epafras, care este dintre voi, rob al lui Iisus Hristos, pururea LUPTÂND PENTRU VOI ÎN RUGĂCIUNILE SALE, ca să staţi desăvârşiţi şi plini de tot ce este voinţa lui Dumnezeu." (Coloseni, IV, 12).
- Iacov cap.5, 16:,, şi vă rugaţi unul pentru altul, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului." (Trebuie menţionat că drepţii din cer nu sunt oameni morţi! Ei "trăiesc" în imediata apropierea a lui Dumnezeu şi se pot ruga Lui, asemeni îndemnului apostolului Iacov!)

| YouDieAsYouLived a răspuns:

Tu prin doctrina, ti-ai insusit informatii si principii. Ai fost invatat ca moartea este ceva rau, prin doctrina, repet. Deci cand auzi ca moare o persona, percepi informatia care este PROCESTA DE CREIER, NU DE SUFLET, iar asta iti da o stare de neliniste, o stare emotionala cauzate de creier. Deci starile emotionale sunt cauzate de creier, la fel ca si constiinta, la fel ca si ratiunea, la fel ca si memoria. Sufletul nu are abilitatile creierului. Daca sufletul ar avea abilitatile creierului, cum se explica ca atunci cand lovesti un om puternic in cap este posibil sa piarda una dintre ele? In concluzie, odata ce creierul ca si activitate cerebrala inceteaza sa mai functioneze, chiar murim de tot. Sufletul nu mai poate simtii nimic dupa pentru ca nu are abilitatile creierului, asta prin absurd pentru ca nu exista suflet cum nu exista viata dupa moarte.

| slayer678 a răspuns:

Despre chestia asta cu ingerul, nu stiu ce sa zic. Dar de un lucru sunt sigura: dupa moarte, omul devine schelet