| igrec005 a întrebat:

Am o mica curiozitate(imi cer scuze in caz ca am gresit categoria). De cate ori am intrebat bunici, parinti etc nu am primit un raspuns concret, acesta fiind de genul : nu este bine. De ce se astupa oglinzile atunci cand moare cineva dintr-o locuinta?

17 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nu am auzit de așa ceva, până acum!

| William a răspuns:

Din cauza prostiei babelor.

| Thunderstruck a răspuns:

Superstitii primitive.

| M25M a răspuns:

Superstitie.

| HueyFreeman a răspuns:

Superstitii.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Mulţi cred că sufletul unui om decedat rămâne printre oameni timp de 40 de zile, după care urcă la cer. Un unele locuri s-a format obiceiul de a acoperi oglinda în această perioadă pentru a nu vedea întâmplător sufletul defunctului. Cele bune!

| LegionarulRoman a răspuns:

Superstitii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Obiceiuri...
Ca sa nu vezi ca mortul nu are umbra.rolling on the floor

| kiv1990 a răspuns:

Ca sa nu-i vezi duhul

| tavadaresti a răspuns:

E intiparit in mintea fiecaruia luat ca un obicei insa e o invatatura ratacita. Nu isi are temelie pe Biblie
"Sf Traditie"... promoveaza asta.

| Jardelin a răspuns (pentru tavadaresti):

Ei lasa, nu mai dezinforma lumea, eu sint ortodox si nu am auzit niciodata spunindu-se la biserica prostia asta, ca fiind o recomandare a Sfintei Traditii. Sfinta Traditie se ocupa cu altceva, nu cu superstitii si obiceiuri lumesti. Cel mai probabil, acoperitul oglinzilor este un obicei al oamenilor, iar eu iti spun sincer ca nu stiu pe ce se bazeaza. Dar daca lumea face asa, probabil trebuie sa existe o explicatie. Oricum, nu cred ca este un lucru care denatureaza credinta in Dumnezeu.

| AnNéVidoff a răspuns:

O traditie din batrani.

| Valutzzzu a răspuns:

Ca sa nu vedeti mortul cand vs uitati in oglinda( true story).

| Thunderstruck a răspuns (pentru Valutzzzu):

"True story"?laughingTi-ai vazut vreo ruda moarta prin oglinda?rolling on the floor

| Valutzzzu a răspuns (pentru Thunderstruck):

Era caterinaca mai, am vrut sa-l sperii.

| PяĬɔhĬηĐεℓ a răspuns:

Buna ziua! Eu am auzit ca acest obicei se face pentru ca sufletul mortului sa nu se vada in oglinda... Sper ca te-am ajutat! O zi buna! Funda?

| Meganulon a răspuns:

Sa nu dea cu capul de oglinzi.