| SuNaM a întrebat:

Am observat ca de ceva vreme, crestinii folosesc pentru a dovedi existenta sufletului, termenul de psihic...De ce mi se pare mie gresit? Pentru ca psihicul, care este sub domeniul psihologiei este ceva acceptat de tot, chiar daca nu este inca pe deplin inteles, este ceva dovedit...Sufletul nu! Voi ce parere aveti?

18 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Doar ca "sufletul" din evangheliile pacii nu are nici o legatura cu "sufletul" care ar putea fi azi asimilat ca psihic...

| SG1995 a răspuns:

Teoretic sufletul și psihicul sunt aceeași chestie, practic?
Eh, mai complicat.

| SuNaM explică (pentru SG1995):

Nu chiar, psihicul este rezultatul proceselor care se intampla in creier si cum este depinde si de hormoni si alte substante..sufletul este descris ca ceva imaterial, inobservabil care nu e fizic sau ceva

| Darkmagic a răspuns:

Evangheliile au fost scrise in limba greaca.
TOT in limba greaca, PSYCHI, [psihi], (ψυχη)...inseamna suflet.
Asa s-a incetatenit "psihic" = "suflet", si nu doar la crestini, greaca veche fiind socotita o limba culta, cu mult inaintea aparitiei latinei "taranoilor" de romani...

| Mircea08 a răspuns (pentru Darkmagic):

Du-te nene in Grecia si lasa taranoii sa traiasca dupa mintea lor. E rusinos sa traiesti in Romania si sa critici pe romani, pentru ca nu iti asigura tie zona optima de confort

| Darkmagic a răspuns (pentru Mircea08):

Dumnezeiesc comentariu! laughing
E... Dumnezeu!
M-am referit la "latina "taranoilor" de romani", ...pentru ca grecii asa ii considerau pe romani, bre, incultule!
Pe romanii...DIN ROMA!
Sau tu de Republica din ROMA si de Imperiul ROMAN nu ai auzit?
Am aratat de unde vine "psihic = suflet", raspunsul meu este 2000%, corect, acum incerc sa inteleg pentru CE se mai bat campii pe aici!

| Mircea08 a răspuns:

Nu exista cuvantul "psihic " in Evanghelie. Cine il foloseste nu cunoaste Evanghelia

| sierra1 a răspuns (pentru Mircea08):

Să ințelegem că dacă ceva nu e in evanghelie, nu există?

| Mircea08 a răspuns (pentru sierra1):

Tot ceea ce se stie despre Dumnezeu este scris numai in Biblie, singura carte insuflata de Dumnezeu (asta e parerea mea). Biologia nu este in Evanghelie si ea exista, numai ca nu a fost scrisa sub indrumarea lui Dumnezeu. Exista si literatura, traditii, basme, bancuri, etc., si fiecare studiaza ce considera ca e folositor pentru el.
In orice caz, Invatatura lui Iisus este Evanghelia si numai Evanghelia, iar crestinii traiesc potrivit invataturii lui Iisus, iar ceea ce am spus in fraza asta de fapt a spus Iisus, eu doar spun ce a spus El.

| sierra1 a răspuns (pentru Mircea08):

N-am priceput o iotă dar respect ceea ce tu vrei să crezi

| Mircea08 a răspuns (pentru sierra1):

Asta e!

| sierra1 a răspuns (pentru Mircea08):

"sub indrumarea lui Dumnezeu." - da' este că nu-ți sună bine nici măcar ție, asta?

| Mircea08 a răspuns (pentru sierra1):

"Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos spre învăţătură, spre mustrare, spre îndreptare, spre înţelepţirea cea întru dreptate,"
(Epistola a doua către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 3/16 - Biblia ortodoxa)
Eu cred ca "insuflata de Dumnezeu" si "sub indrumarea lui Dumnezeu " are acelasi inteles. Tie cum iti suna?

| sierra1 a răspuns (pentru Mircea08):

Mie nu-mi sună nicicum. Nu-mi mai da citate din biblie. Inutil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți sa mergi la psihiatru dacă te doare sufletul. S-a dovedit ca funcționează, psihiatrii au tratat o groaza de suflete rănite.

| BogdantheDreamer a răspuns:

As avea eu ceva de castigat sa te fac pe tine sa crezi? Nu. Cine intreaba ii raspund din punct de vedere ortodox, potrivit invataturii crestine. Cine vrea crede, cine nu sa fie sanatos!

| SuNaM explică:

Evangheliile au fost scrise multe dintre ele în aramaica boss... Citește înainte sa vorbești

| Darkmagic a răspuns (pentru SuNaM):

Acum o oră | SuNaM explică:
"Evangheliile au fost scrise multe dintre ele în aramaica boss..."

Cred ca la mine te referi...
Si mai cred ca faci o confuzie intre Vechiul Testament al evreilor, si Noul Testament zis si "Testamentul Grecesc" sau "Scripturile Grecesti"...care contin Evangheliile...SCRISE IN LIMBA GREACA.
Eu nu te trimit sa te informezi prea mult, e suficient sa pui pe Google: "Vechiul Testament Wikipedia".
De ce s-au scris Evangheliile in limba greaca, si apoi in latina?
Pentru ca daca doresti sa-ti raspandesti informatiile, o faci intr-o "lingua franca" de tipul grec sau latin, limbi vorbite de niste multe milioane de insi, NU in "aramaica", pe care o cunosteau...15 insi.
E de...bun-simt. big grin

- In Vechiul Testament este vorba despre evrei, si numai despre ei.
- Noul Testament (scris in limba greaca!) este DESPRE CRESTINI.
- Intrebarea ta este DESPRE CRESTINI.
- Din limba greaca vine PSYCHI, care inseamna SUFLET.

Acesta este raspunsul la intrebarea ta: DE AIA, crestinii (si nu doar ei), asociaza "psihic", cu "suflet".

Imi cer scuze ca te-am deranjat cu raspunsurile mele, fara sa fiu "informat".
Cu siguranta, NU o sa se mai repete. big grin