| SadSad a întrebat:

Am si eu o intrebare!
Ce parere aveti despre penticostali? Ma refer la ei ca oamnei, nu ca religie! Va multumesc din suflet! ♡

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Am frecventat cateva luni o comunitate de penticostali.
Oameni de nota 10.
Ca medie sunt mult peste crestinul mediu pe care il intalnesti la biserica de Paste si Craciun si care este convins ca de Craciun se sarbatoreste taierea porcului.
Emanau fericire veritabila din toti porii si reuseau sa te molipseasca.
Am frecventat si martori si catolici si multe alte categorii.
Penticostalii sunt cei mai sinceri si mai ok.
Mai am cativa prieteni penticostali si sunt super ok.

4 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sunt niste mincinosi, deoarece brusc s-au lasat de toate relele pe care le faceau inainte asa zic ei

| suffarstar a răspuns:

Sunt de treaba, dar au mai multe fete, ca si toti ceilalti oameni de altfel. Daca nu mai mergi cu ei la Biserica incep sa se supere pe tine. La capitolul logica si argumentare, zero barat. Dar presupun ca un om normal s-ar intelege excelent cu un penticostal. Eu unul, nu.

| Iliotropion a răspuns:

Păi și-n relațiile de muncă cică se distanțează de alții care nu sunt ca ei.
Nu mai sunt ce au fost în anii 90' când se abțineau până la căsătorie și respectau alte norme măcar de ochii lumii, acuma e totul dat pe repede-înainte și la interese materiale sunt la fel ca și ceilalți oameni, eu știam tineri de la licee „evanghelice" care fumau sau chiuleau.
E bine însă că unii sunt de înțeles și nu discută despre Biblie dacă-i rogi să nu o facă.
Unii dintre ei trag niște mega showuri artistice la bisericile lor și se bat să fie pe scenă la cântat și la instrumente ca să aibă o poziție mai bună în sectă, să fie chemați la evenimente, fetele să fie remarcate în vederea căsătoriei etc.
Uneori nu știi dacă ai nimerit la un concert pop sau într-o comunitate de rugăciune la cei ultra-liberali.

| Silvianus a răspuns:

Sunt niște oameni cărora le-a fost spălat creierul.