| GalinaBlanca a întrebat:

Am si eu o nelamurire.Cum decurge o inmormantare la atei?big grin Ca banuiesc ca nu chemati preotul...

7 răspunsuri:
| Allrc24 a răspuns:

Stai linistit ca majoritatea isi dau seama pana la sfarsitul vietii ca au facut o tampenie cu ateismul lor si se pocaiesc. Crestineste si la ei

| ramona30 a răspuns:

Pai nu prea exista o inmormantare tipica a ateilor in Romania...Prejudecatile si obiceiurile barbare si stupide sunt prea inradacinate sa se schimbe peste noapte.
Teoretic ar trebui incinerat cadavrul iar familia organizeaza o masa simpla pentru cel decedat, fara smuls de par din cap, lins de icoane, tamaie, coliva si alte aberatii barbare.

| Anonymus314 a răspuns:

Probabil icinereaza cadavrul

| dragos9234 a răspuns:

Pai eu fiind ateu probabil voi chema preotul doar pentru traditie, nu pentru ca eu cred in dumnezeu, la fel si la o nunta, daca ma duc la biserica ma duc tot pentru traditie nu pentru dumnezu.
p. s:sustin 100% ce a zis satanistul

| ateuNEGATIV a răspuns:

Inca nu am vazut o inmormantare atee dar cred ca nici nu o sa vad in Romania aici sunt ateii foarte putinii, si eu provin dintr-o familie catolica, ortodoxa, penticostala si sincer daca ar muri sa presupunem mama ar fi inmormantata crestinieste, tata care e agnostic tot crestinieste in fine eu incerc sai respect sai ajut cat sunt un viata nu dupa ce mor

Răspuns utilizator avertizat
| unbaiatanonim a răspuns:

Depinde, traditional se inmormanteaza mortul, eu sunt intr-o familie de crestini, deci la mine se inmormanteaza. Oricum, nu e mare diferenta daca il incinerezi sau il inmormantezi. Oricum mortu'i mort si nu ii pasa unde e pus dupa ce moare.