| unbaiatanonim a întrebat:

Sa zicem ca sunteti bolnavi la pat, ce ati alege?

1. Sa chemati medicul
2. Sa chemati preotul

Argumentati raspunsul

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Să te sinucizi e un păcat, deci să chemi preotul când ști că el este calea sigură spre moarte și medicul te poate salva este păcat.

24 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Sa zicem ca am fost bolnav la pat. Grav, pe moarte. Nu am chemat medicul. Nici macar pe preot. L-am chemat pe Dumnezeu. Si a venit! Ce s-a intimplat dupa? M-am ridicat din pat si am mers cu viata mai departe. Si inca merg. Desi sunt ceva anisori de atunci.

| unbaiatanonim explică (pentru cristi202):

Doar sa zicemwinking.

| cristi202 a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Poate doar la tine e doar sa zicem, la mine ce e spus se si intimpla, sau s-a si intimplat. Deci nu e doar sa zicem. Am venit cu acel "sa zicem" pentur ca tu te-ai exprimat asa, si am vrut sa fiu in ton cu tine. Puteai fi mai concret si sa fi intrebat ce am face intr-un asemenea caz. Intrebare e cit se poate de pertinenta, atita timp cit chiar si un foarte mare procent din cei ce se cred acum sanatosi (poate tineri fiind) vor trece prin asa ceva. Deci nu ar fi "sa zicem ca", cum ai zis tu, intrebarea ar fi putut pusa foarte bine: "ce ai face daca..."

| unbaiatanonim explică (pentru cristi202):

O dovada putem primi si noi? Experientele din viata personala nu se pot considera dovezi happy

| cristi202 a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Ce dovada mai buna vrei decit o experienta personala, prin care viata omului e schimbata in bine, mult in bine, nu putin, incit asta duce la convertirea si a altor oameni care, cind vad, schimbarea, isi pun probleme cu privire la ceea ce cred, si realizeaza cu ce au de-a face (sau mai bine zis cu cine)? Vrei o dovada palpabila? Ma tem ca nu vei obtine, ca la curentul electric. Nu vei putea vedea niciodata curentul electric. A, da, la tensiuni mari, te poate si omori, insa exista tensiuni sau parametrii ai curentului pe care nici nu ii sesizezi, desi el este acolo. Faptul ca nu il simti, ca nu il vezi, nu inseamna ca nu e acolo nici un fel de curent, ci ca tu nu ai masurat cu masura potrivita. La fel e si cu sentimentele, poti spune foarte precis chimia unei lacrimi, ce substante contine, insa niciodata nu vei puteam masura vizibil ce durere a stors acea lacrima. Nu poti masura ce simte un om cu vreun instrument de masura vizibil, care sa iti arate cit si cum simte.

| unbaiatanonim explică (pentru cristi202):

1. Experientele personale nu pot fi dovedite
2. Curentul electric poate fi masurat, pe cand dumnezeu nuwinking

| cristi202 a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Cind un alcoolic isi bate zi de zi nevasta, si, desi a incercat metode de psihoterapie sa scape de alcool si nu a reusit, la un moment dat se intimpla ceva de nu ma bea, si se poarta f frumos cu nevasta lui, ti-ai pune problema ca ce s-a intimplat acolo, nu? La urma urmei, e o experienta personala, si prin asta poti vedea f bine actiunea lui Dumnezeu. Un alcoolic nu se schimba peste noapte devenind om normal fara sa se intimple nimic notabil acolo, insa eu am vazut totusi chestia asta, si asta pentru ca omul intelegea starea sa deplorabila, si s-a rugat, chiar baut fiind, sa scape de alcool, si a fost interesant ca de atunci nu a mai baut! Cum explici asta?
Da, Dumnezeu nu poate fi masurat cu metodele umane de masurare, insa, la fel ca la curent, poti vedea efectele actiunilor sale - un alcoolic scapa de alcool, un om trist cind se roaga devine bucuros, un om bolnav se simte mai bine sau chiar e vindecat, si lista poate continua. Totul e sa vrei sa ii vezi efectele actiunilor Sale!

| William a răspuns:

As alege sa chem preotul pentru ca medicul este neputincios.

| Inferno a răspuns:

Cei ce vor sa traiasca ar chema medicul, iar cei ce vor sa moara preotul.

| danay72 a răspuns:

Medicul,pentru ca lui Dumnezeu ma pot ruga in gand si sa-i cer ajutorul.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Medicul, preotii sunt prosti.

| 4b a răspuns:

De medici m-am saturat, iar de preot ca sa ''mijloceasca'' pentru mine, sau ce are de gand sa faca, nu mersi, ma pot ruga si de unul singur...deci, pe nici carewinking daca e sa mor, sa mor in durerea meabig grin

| Wøodenpints a răspuns:

Să chem chelneru.

Răspuns utilizator avertizat
| reihiuke a răspuns:

Chem medicul ca sa ma vindece trupeste apoi preotul (daca e nevoie) sa ma vindec sufleteste.
Trupul e trup, sufletul e suflet. Nu poti vindeca trupul cu cele pentru suflet si nici invers.

S-ar putea sa mai chem si un bioenergetician laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe ambi.
Doctorul ca sa imi spuna daca ma mai pot salva, iar preotul sa ma salveze(metaforic, adica sa ma spovedeasca)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intai chemi preotul sa te salvezi sufleteste si sa se roage pentru tine la cel ce te-a creat caci stie sa vindece.si dupa aia doctorul sa-ti lege rana si sa ti-o trateze.sau boala.caci este stiut; doctorul leaga, Dumnezeu vindeca.laic vorbind, doctorul e doctor de truputi, si preotul doctor de suflete.bine e, inaintea unei operatii periculoase sa chemi intai preotul.

| bogdan1004 a răspuns:

1 sa chemi medicul De ce? Sa iti spun preotul it spune"nu mai ai de trait" iti spune ceva rugaciuni si mori.Pe cand medicul te salveaza daca poate de la morte

| Nonono a răspuns:

Http://www.crestinortodox.ro/......35664.html

Ambii sunt de ajutor.
Chemi prima data preotul ca sa te spovedeasca si sa te impartaseasca, iar dupa chemi medicul.

| Morrigan a răspuns:

Medicul normal... medicina salveaza vieti, nu biserica. cand se intampla accidente grave, cine ajunge prima data? medicul sau preotul? si daca ajunge preotul, in cel mai bun caz ii zice ranitului "astepata pana vine medicul"rolling on the floor)))))))))))))))

| Andrei117 a răspuns:

Daca e vacanta medicul pentru. a nu fii bolnav in vacanta daca este scoala preotul pentru ca eu cand sunt bolnav cand e scoala exagerez destul incat sa stau acasa happy

| whiteOdrink a răspuns:

Dupa parerea mea, medicul. De ce? Simplu, medicul te consulta, iti da in diagnostic, stie ce sa iti faca, stie cum sa te indrume din punct de vedere medical, pentru ca, o boala, un medic o poate "comenta"! Dupa, poti chema preotul daca lucrurile sunt grave si crezi/medicul crede ca nu mai este nimic de facut! happy

| IuliaT900 a răspuns:

Mai intai as chema medicul si daca starea mea este foarte grava as chema preotul. Funda?