| Lizzu a întrebat:

Am si eu o nelamurire de ceva timp. DE CE,in Biblie, Dumnezeu spune sa ucizi pe oamenii neascultatori si "rai"? Cu ce sunt rai? Ca fac voia lor si ceea ce simt ei sa faca? E asa gresit sa ne ascultam instinctele noastre si sentimentele? Ce pasaje vad in Biblie mi se pare ca provin din ura si razbunare imensa impotriva noastra ca fiinte create din Iubire. O adevarata Inchizitie. Daca Dumnezeu e atat de bun, de ce ne indeamna la omoruri chiar in cartea sa?

97 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Nu vedem! Vedem doar o afirmatie scrisa, care nu demonstreaza absolut nimic.

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Poate ca inca nu esti tata.Nu ai cum sa intelegi, dar daca ai incerca, ai reusi!

| suffarstar a răspuns (pentru Alphawolf):

Legile nu au creeat omoruri sau alte chestii enumerate de tine.
Era un popor in vecinatate Canaanului, care isi treceau copii prin foc pentru dumnezeul lor Dagon. Dumnezeu nu a spus asta.Au fost ucisi cu pietre cei care, desi au fost izbaviti din tara Egipt, au fost hraniti 40 de ani in pustie iar cand sa ajunga in tara promisa au inceput sa se inchine la idoli facuti de ei si sa carteasca.
Citeste Biblia si nu mai spune lucruri doar auzite de la altii.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Ok, fie cum spui tu, dar problema nu este la mine, ci la tine.

| Alphawolf a răspuns (pentru suffarstar):

Tu vorbesti din auzite, nu eu, iar referitor la Biblie, degeaba ai citit-o daca ai ales doar ce-ti convine, degeaba o citesti daca nu rationezi.
Ce zici de inchizitie? Valorile biblice i-a impins la fanatism, ele au indemnat sa ucida. Deschide "ochii" ca ii ai inchisi.

| Lizzu explică (pentru suffarstar):

Da, stiu ca a avut grija de poporul lui.dar ceilalti? De ce sa-ti privezi unii copii de fericire si iubire, protectie, cand pe altii ii favorizezi? Nu vezi ca e discriminare mascata?

| Lizzu explică (pentru EmaS):

Poti sa fii parinte de 10 ori, sa ai o gramada de copii. Asta nu te determina sa intelegi ce scrie acolo...

Tu i-ai favoriza pe copiii tai in defavoarea altora care sunt batuti oricum de soarta? I-ai ucide pe ei pentru ca ai tai sa le stapaneasca jucariile?

Nu cred.

| suffarstar a răspuns (pentru Lizzu):

Pentru ca evreii sunt descendenti ai lui Avraam. Avraam a facut intocmai ce i-a spus Dumnezeu, se te temea de el si facea ce spunea El.L-a crezut pe cuvant tot ce i-a spus si de aceea Dumnezeu l-a binecuvantat.I-a spus sa-si paraseasca tara si averea si sa plece intr-o tara pe care i-o va arata el. Avraam a facut intocmai cum a spus El, si-a parasit tot ce avea si Dumnezeu i-a promis ca va face din copiii lui un neam puternic si ii va binecuvanta. Dumnezeu si-a indeplinit promisiunea fata de evrei, pentru ca stramosul lor Avraam a fost un om temator de Dumnezeu.De aceea poporul evreu a fost favorizat pentru ca Dumnezeu si-a tinut promisiunea.

| suffarstar a răspuns (pentru Alphawolf):

Inchizitia a fost lansata impotriva"ereticilor" care nu erau catolici.Papa s-a folosit de un drept pe care nu il are,nu trebuie sa judeci biblia dupa religii, insusi Papa nu are niciun drept sa se numeasca loctitorul lui Petru, acesta nu a avut nevoie ca oamenii sa se inchine inaintea lui, chiar cand niste oameni au vrut sa i se inchine pentru ca a vindecat pe cineva, el s-a ferit.Citeste Religia Tainica a Babilonului.Pentru ca unii oameni isi ascundeau crimele dupa paravanul religiei, cum au fost templierii, nu inseamna ca sunt un model de urmat si nu ar trebui sa privim la ei.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru Lizzu):

Mantuitorul spunea delegea veche in prima parte a cerestuluiwinking Deci asa cum ai dedus. unul este din vt celalalt din nt.

| Alphawolf a răspuns (pentru suffarstar):

Dar mai erau eretici si inchizitie daca nu erau valorile religioase? Adevarul nu poate provoaca asa ceva.

| Lizzu explică (pentru WholeWorldTeam):

Ok
Mersi.

| suffarstar a răspuns (pentru Alphawolf):

Adevarul poate fi perceput diferit si se poate obtine profit de pe asta, daca minciuna incape si ea. Spre exemplubig grinumnezeu a spus ca el iarta pacatele, singurul mijlocitor este Isus, care a platit pretul iertarii.Acesta e adevarul.Papa a inceput sa vanda idulgente care costau bani grei si "se iertau pacatele". Adevaraul a fost ascuns dar cine incerca sa-l gaseasca era ucis pentru ca nu mai era profit.Religia nu inseamna Biblia, se face confuzie.Credinta conteaza, dar si faptele.Religia nu conteaza de loc. Poti fi crestin ortodox,catolic,lutheran,neoprotestant etc daca nu implinesti scriptura degeaba.Din pacate popularitea deosebita a crestinismului,plus alte minciuni gogonate, la care se adauga traditii si obiceiuri au dus pe Dumnezeu intr-o lumina neagra in fata oamenilor, astazi El este conceput ca un mos batran asemanator cu mos craciun, basme inventate, care ne duce pe toti la "smoala" daca suntem rai.Intelegerea Cuvantului lui Dumnnezeu implica o daruire profunda.Nu insemna si incerci sa-ti miti subconstientul ci o legatura speciala cu Dumnezeu.

| Alphawolf a răspuns (pentru suffarstar):

Vad ca nu esti atent la ce zic... Tu ai impresia ca eu sunt copil, te inseli prietene, tu esti copilul si la propriu si la figurat.

| Exilee a răspuns (pentru nelu88):

Asta se cheama dreptate!
Ia hai sa presupunem ca traiai in perioada Regatului Israel.
Daca cineva te-ar fi masacrat pe tine si familia ta, ti-ar omori toti copiii, nu ai vrea dreptate?
Dar, acest lucru nu se mai poate, ca da bine-zis. Iisus Hristos a implinit Legea. Ba chiar, ne-a mai dat inca doua porunci.
Acuma trebuie sa ne iubim, iar Dumnezeu ne cere sa parasim calea pacatului in decursul acestei vieti.
Si totusi, dac-ai vedea atatea masacre inttre noi semenii, nici nu ti-ar pasa, doar la tine te-ai gandi. E ca mine? Doar un sentiment de consolare pentru putin timp ce ne domina. De ce ti-ar pasa tie de ceva ce s-a petrecut cu mult timp-n urma?

| suffarstar a răspuns (pentru Alphawolf):

laughingNu am spus asta.Paragrafeaza.Nu sunt copil, sunt adolescent. Cand te infunzi schimbi subiectul?

| Alphawolf a răspuns (pentru suffarstar):

Pai nu am cu cine povesti, ori esti greu de cap, ori dorintele te controleaza. Stiu eu foarte bine ce insemna religie si ce este considerata Biblia. Eu ti-am vorbit de valorile biblice(ce indica ele si ce au provocat) si de realitate, iar tu o dai la'ntors cu abureli pentru copii. Eu ti-am aratat realitatea, concretul, cu care trebuie sa fii de acord daca esti corect, sincer cu tine, si daca ai destula materie in cap sa poti intelege... Ce am confundat? Nu am confundat nimic!
In fine, esti liber sa crezi ce vrei. Eu nu am nevoie de subiectivismul tau.

| Lizzu explică:

Urmeaza runda a doua? laughing happy

| suffarstar a răspuns (pentru Alphawolf):

Pai ai adus in subiect inchizitia.Ti-am spus ca inchizitia era folosita doar pentru apararea intereselor personale ale Papei.Tot spui de "valorile religiei", dar tu amesteci religia cu Biblia.
Ce realitate mi-ai aratat? Ti-am pus argumente concrete, tu judeci Biblia dupa inchizitie.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Lizzu):

Aşa se pare. : ))

| Lizzu explică (pentru NOname):

laughing happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu ar face asa ceva niciodata. este interpretata gresit(tradusa gresit sau voit). daca si-a dat la moarte pe unicul sau fiu ptu noi si ptu cei mai odiosi criminali etc, de ce ar indemna la asa ceva?

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu!
Asta tot incerc sa aflu, dar nimeni nu poate stii de ce.
Eu nu cred ca D-zeu a inspirat aceasta carte care e considerata sfanta!
SFANTA? Cum poate fi sfant ceva atat de odios si plin de masacre?

Imi pare rau ca am cumparat-o la vremea ei.

| Alphawolf a răspuns (pentru Lizzu):

Nu draga, eu de obicei ocolesc naivitatea si prostia, adevarul e ca ele ma cam irita. Imi place naivitatea, dar doar la copii, si nu de genul asta si in cazul asta. Dar, din cate am observat, nici tu nu esti indiferenta la ele, asa ca razi tu razi...
De dimineata, in viata reala, am fost bombardat de prostie, apoi vin pe virtual pentru a ma recrea, dar primesc contrariul.
Cand ii vad ce afirmatii fac si cu ce filozofii vin ma i-a cu "dureri" de cap, si doar atunci imi dau seama cu cine am de-a face.

| Lizzu explică (pentru Alphawolf):

Tot ce poti face este sa lasi pe fiecare in pace.
Sau:
Sa prezinti "materialul" tau,parerea ta,opinia ta despre ceva cuiva care e total de alta parere. Daca persoana/persoanele inca sunt in contradictie cu tine si parerea ta, teoria ta, atunci lasa-le un pic de timp sa reflecteze.
Am invatat ca orice mic detaliu care se intersecteaza cu gandirea noastra si contravine ei, nu este neaparat acceptat pe moment, ci in timp. E nevoie de timp pentru a fi "digerat" si acceptat intr-un final.Asta daca e sa se intample. Pana la urma nimeni nu e obligat sa adopte o pozitie care ii este impusa dinafara si pe care nu o simte ca venind din suflet. Te lupti cu morile de vant.

E clar ca cu cat suntem mai multi cu atat gandim mai diferit, ba din orgolii ba din diferite motive...
As vrea doar sa stiu pozitia ta. Esti ateu sau agnostic?

Mersi happy

| Alphawolf a răspuns (pentru Lizzu):

Nici macar agnostic nu pot fi, ratiunea nu ma lasa sa accept un creator absolut. Daca as adopta pozitia agnostica, "nu stiu", care pare(doar pare) cea mai corecta, nu af fi sincer cu mine. Eu nu pot intelege creatia, este ilogica, lipsita de bun simt(ma refer la fantastic, care nu ne este accesibil noua...), iar totul ar fi incert! Este un mister aparitia universului la intamplare, dar eu doar asa pot intelege totul, evolutiv. Nu pot fi agnostic, sunt ateu.

| Lizzu explică (pentru Alphawolf):

Am inteles happy ai logica ta.

Mersi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Draga mea, nu spunea asta. mergi te rog la biserica si roaga un preot sa-ti explice orice nelamurire ai avea. ete cel mai bun sfat pe care ti-l pot da. biblia este eu carte sfanta interpretarea ei de catre noi in necunostinta de cauza sau fara persoane cunoscatoare sa ne aute s-o intelegem...luam decizii gresite, gandim gresit. orice mica ar fi nelamurirrea ta, mergi da u acatist noteaza psalmul sau versetul si vb cu un preot. ok? seara buna.

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Nu cred ca e o solutie happy
Dar iti multumesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Tu vrei rsa tii cum tau lucrurile, sau doar ai intrebat de dragul conversatiei? cel mai in masura sa te ajute, este o pers care cunoaste biblia.