| Lizzu a întrebat:

Am si eu o nelamurire de ceva timp. DE CE,in Biblie, Dumnezeu spune sa ucizi pe oamenii neascultatori si "rai"? Cu ce sunt rai? Ca fac voia lor si ceea ce simt ei sa faca? E asa gresit sa ne ascultam instinctele noastre si sentimentele? Ce pasaje vad in Biblie mi se pare ca provin din ura si razbunare imensa impotriva noastra ca fiinte create din Iubire. O adevarata Inchizitie. Daca Dumnezeu e atat de bun, de ce ne indeamna la omoruri chiar in cartea sa?

97 răspunsuri:
| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Vreau sa aflu cum stau lucrurile, dar realizez ca e imposibil, pentru ca nimeni vreodata nu va stii adevarul adevarat. Daca exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

In realitate chiar daca va sti adevarul si ti-l va prezenta poate puterea ta de intelegere va zi zdruncinata si tot acelasi lucru vei sustine. asta depinde de fiecare si de puterea lui de acceptare si intelegere.

| charleslouboutin a răspuns:

Deoarece biblia este o carte de povesti, ba chiar una extrem de proasta. Si daca esti intr-adevar curios sa cauti, ai sa vezi ca au murit foarte multe persoane din cauza acestei povesti, nu ca sunt scrie undeva ci chiar s-a intamplat... cele mai nenorocite razboaie au avut la baza "religia" happy.

| beligan a răspuns (pentru Lizzu):

Tagma popilor,pastorilor,predicatorilor,indeamnă,,să crezi'' TREBUIE, chiar dacă de foarte multe ori este ilogic!
Trebuie să crezi, ca altfel te va pedepsii Domnul, vei merge in iad, etc.etc. si lista continua cu amenintari si inducerea fricii! Acest,,mod '' de manipulare are ca scop,controlul turmei,si tinerea ei in nestiinta,in necunoastere!
Din păcate cei care au,,descoperit'' aceste manevre,au fost ucisi sau marginalizati de societate, chiar daca nu de putine ori au fost oameni de stiinta care au vrut sa lase ceva omenirii!
Chiar si in ziua de astazi cei care nu,, merg pe cărărări bătătorite, si indică un nou drum'' sunt marginalizati, deoarece deranjeaza puterea (biserica+politica)!

| Lizzu explică (pentru beligan):

Asa este happy

| Lizzu explică (pentru beligan):

Mersi mult pentru video, ma voi uita la el si voi fi fff atenta. Foarte interesant.