| Duucu a întrebat:

Am spus unor prieteni despre faptul ca am decis intr-un final sa ma convertesc la ateism(fost crestin),iar toti au inceput sa sara,sa ma faca nebun,cica ar trebui sa apelez la un psiholog... Cum credeti ca as putea sa nu mai fiu asa de "dat la o parte" de ceilalti, sa inteleaga si ei adevarul...

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Nu le mai spune pastreaza pentru tine astfel te vor crede un ciudat si te trimit ca in cazul tau la psiholog, tu crezi ca eu n-am avut probleme din cauza asta? ma bucur ca gandesti rational si ai realizat ca zeii sunt creatia omului e un pas inainte spre ratiune nu baga pe alti in seamna daca erau prieteni adevarati te intelegeau sincer, ce prieten poti fi sa isi trimiti prietenul la psiholog lasa-i in dumnezeul lor, sorteaza cativa adevarati nu conteaza cantintatea si calitatea

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Eh eu nu cred ca aici e vorba numai de prieteni si de familie e vorba. Sunt sigur de asta pentru ca majoritatea romaniilor din vechea generatie sunt complet indoctorinati.

14 răspunsuri:
| Kosuchin a răspuns:

Cum sa te convertesti la ateism? A devenit religie peste noapte si eu nu stiu?

In orice caz, prietenii tai sunt cam tampiti.In societatea actuala oamenii nu sunt judecati pe baza credintelor lor ci pe baza faptelor. Pare-se ca locuiti intr-un sat uitat de lume si nu prea aveti contact cu exteriorul...

| Zenicide a răspuns:

Sa te convertesti la ateism? De parca ateismul ar fi o religie.
Nu ii poti face sa inteleaga si ei "adevarul" pentru ca nu vor sa inteleaga adevarul.

| rocco09 a răspuns (pentru Zenicide):

Mai mai mai, nu spune ca detii monopol pe adevar, ma convertesc si eu

| doctorandus a răspuns:

Daca te duci la psiholog ala o sa-ti spuna ca a fi ateu sau crestin n-are nicio legatura cu a fi bolnav psihic. Adica daca ai avea probleme psihice, le-ai avea indiferent de ce credinta religioasa ai apartine, iar ele nu s-ar vindeca prin a-ti schimba credinta. A trece de la ateism la crestinism sau invers nu e semn de boala mintala, e doar un semn ca teoriile sau dogmele in care credeai anterior nu-ti mai ofera raspunsuri credibile.

| MishuD a răspuns:

O mica problema am, si anume ca nu poti sa te "convertesti la ateism", a fi ateu inseamna a nu avea religie, nu te poti "converti" la o religie inexistenta. Ce presupun ca vrei sa spui este ca ai realizat ca basmele si povestile crestine sunt doar basme si povesti la fel ca Harap Alb si Scufita rosie. Si cam asa e, diferenta intre astea e ca Scufita rosie nu te invata sa ucizi pe cei care nu cred in "lupul mare si rau" laughing
In rest toate bune, felicitari pentru "revelatie", bucura'te de libertate si incearca sa nu te lasi intimidat de acei "buni crestini toleranti si iubitori de semeni", ei nu fac decat sa imprastie teama si amenintari sub umbrela "fericirii vesnice" mentionand abia apoi ca exista niste conditii pe care daca nu le respecti primesti chinuri vesnice si teroare laughing.

| Mădă0611 a răspuns:

Sa nu mai vorbesti despre religie, e clar ca n-ai cu cine. Intr-o lume anormala, normalul e cel anormal.

| martzian a răspuns:

"am decis intr-un final sa ma convertesc la ateism" - cand si cum ai devenit crestin?

| MishuD a răspuns (pentru martzian):

Poate si el, la fel ca multi altii, a avut "norocul" de a se naste intr'o familie ortodoxa care fara voia lui l'au botezat si crescut dupa "traditia crestina".
Tu cum ai devenit crestin?

| martzian a răspuns (pentru MishuD):

Nasterea si botezul fara voia ta intr-o familie crestina (desi, de cele mai multe ori si aia e doar cu numele) NU te face crestin. Este doar o amagire, o stare nefericita. Cum am devenit eu crestin? M-am intalnit cat se poate de personal cu Christos El si mi-a schimbat viata. Nu sunt un psihopat, un habotnic sau un lunatic, pur si simplu am realizat ca exista in modul cel mai practic si, mai ales, dupa ce epuizasem toate celelalte solutii.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Important e cum ai devenit crestin, si ce te a departat de Dumnezeu?

| Dorugar a răspuns:

Trimetei pe forumul www.forum-anti-christi.forumers.ro
Si acolo vor invata sa iti respecte hotarirea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ateism nu te convertesti. Se spune ca te lepezi de credinta.

| vasilicalambru a răspuns:

Mai asteapta vreo 2-3 generatii.