| AvalohAlyn a întrebat:

Carti ce iti alina sufletul intristat sunt?

6 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Care suflet? Tot ce simti Tu, durere sau placere, e strict datorită sau din cauza unor substanțe, hormoni. Citeste psihologie pentru începători.

| Steregoi a răspuns:

Biblia

| Mircea08 a răspuns:

Sfatul meu e sa nu te lasi in fluientata de cei care propovaduiesc o dogma religioasa. Daca ar fi aceea calea buna atunci toate religiile ar fi la fel, dar ele sunt foarte diferite desi au la baza aceeasi invatatura si anume invatatura lui Iisus ca doar de aceea se numesc crestini!
Invata singur, citeste versetele de mai jos si vezi daca merita efortul:
"Cel ce crede în El nu este judecat, iar cel ce nu crede a şi fost judecat, fiindcă nu a crezut în numele Celui Unuia-Născut, Fiul lui Dumnezeu.
(Sfanta Evanghelie dupa Ioan – 3/16-18)
"Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu şi crede în Cel ce M-a trimis are viaţă veşnică şi la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viaţă"
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 5/24)
"Încă pe când Petru vorbea aceste cuvinte, Duhul Sfânt a căzut peste toţi cei care ascultau cuvântul. "
(Faptele Sfintilor Apostoli – 10/44)
"Întru Care şi voi, auzind cuvântul adevărului, Evanghelia mântuirii voastre, crezând în El, aţi fost pecetluiţi cu Sfântul Duh al făgăduinţei,"
(Epistola catre Efeseni a Sf. Apostol Pavel – 1/13)

Răspuns utilizator avertizat
| aimullah123 a răspuns:

Daca tu vrei sa crezi in Dumnezeu, asa sa faci. Nimeni nu te poate obliga sa faci altfel. Nu te mai luat dupa altii care zic sa nu crezi in Dumnezeu. Ai libertatea de a face ce vrei.
Cat despre carti ce iti alina sufletul, mie imi place atat psaltirea lui David cat si psaltirea Maicii Domnului. Sunt doua carti cu niste rugaciuni care au o putere imensa. Nu e drac sa stea in fata unor rugaciuni asa puternice. Numai ca nu e bine sa le citesti cu mandrie. Si indiferent de ceea ce zic altii, daca tu vrei sa crezi in Dumnezeu, asa sa faci. Lasa-i pe atei sa se traga din maimuta. Lasa-i sa creada ca pamantul a aparut singur. Lasa-i sa voteze cu PSD, ok asta a fost o glume hehe. Bafta la citit!

| AnonImOO000 a răspuns:

Da, exista una. Se numeste Biblie. In ea aflii cine esti, ce ai, si ce plan are Dumnezeu cu tine, aflii cat de pretios esi tu pentru El, uita-te te rog la acest videoclip, te rog, te vor ridica. Nu vei regreta ca te-ai uitat, promit. https://www.youtube.com/watch?v=HE1JG6fSlXE