| DracuIa a întrebat:

Am tot observat in ultimul timp, ca unii de pe aici cel putin, nu stiu sa faca diferenta intre oameni, si îi bagă pe toti in aceeasi oala.
Gen nu conteaza ce credinta ai, si chiar daca le explici ce fel ce credinta ai, NU! pentru ei esti crestin. straight face
CREDINTA fiecaruia e personala, si individuala.
Fiecare are viziunea sa personala in a vedea si intalege lumea si liber in a alege sa creada intr-o divinitate sau nu.
Cei care cred in divinitate ca si creator la randul lor, precum si eu, se impart la randul lor in mai multe categorii si sub categorii.
Unii cred in creeator ca fiind fiinta suprema, perfecta, etc (teism)
Iar din aceasta ramura se trag monoteisti care cred doar intr-o singura divinitate.
Si politeistii care cred ca exista mai mult de o singura divinitate.
Mai sunt Panteisti cei care il vad doar ca fiind totul, sau in tot ceea ce ne inconjoara.
Deisti, care cred intr-o divinitate, care doar a creeat lumea, dar nu intervine in dezvoltarea, sau evolutia acesteia.
Si Autoteisti care stim cu toti ca reprezinta acea zicala care spune ca suntem centrul universului, si ca toti suntem propriul

dumnezeu si ca suntem fiecare unul individual si ca trebuie sa devenim perfecti.
Ei bine acum ca am explicat cum sta treaba putin, cei care doar arata cu degetul ar trebui sa se mai gandeasca de 2 ori inainte de a

arunca cu cuvinte in stanga si in drepta si sa nu-si mai numeasca aproapele dupa propriul lor mod de convingere.
Incercati sa va intalegeti aproapele numai fiti egoisti gandindu-va ca doar voi aveti dreptate si doar parerea voastra conteaza.
Fiti mai buni, si numai tot cautati cearta fara rost.E spre binele vostru. happy

13 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Intrebarea fiind

| SG1995 a răspuns:

Eu văd o problemă destul de idioată și lq creștini și la atei.
Creștinii se simt lezați când le ataci concepțiile idioate, atei se simt lezați când ataci evoluția big-bang-ul.

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns (pentru DracuIa):

Inteleg scopul dar nu si ideologia, sa slavesti un zeu cu gandul ca asta nu te tortureaza vesnic nu te face o persoana mai buna ( ca cica asta e scopul). Ateii pot fi si ei idioti, mai ales aia care fac misionarism ateistic, why, ce dracu câstigi din asta. În fine eu sunt panteist agnostic.

Răspuns utilizator avertizat
| raMLesS a răspuns:

Daca iau 10 crestini, le dau un pix si o foaie la fiecare si le pun 10 intrebari, raspunsurile o sa fie diferite, o sa va contraziceti intre voi in draci, fiecare il interpretati pe Dumnezeu cum vreti voi, apoi veniti sa va impuneti parerea.
"NU CREZI? PAI U-TI RANITII SI PIERDUTII LU MUMATA DE PACATOS, VREI SA AJUNGI IN IAD?" laughing laughing iar alt crestin "Iadul din punct de vedere biblic nu exista", iar altul "Cum sa nu existe ma iadul? Demonii de unde vin? Vrei sa arzi in cazanu cu smoala? Aia a fost Biblia Satanica, ai cumparat-o de la magazinul demonilor, pocaieste-te cat mai ai timp"... si care mai de care, dupa care tot voi spuneti "Da de ce nu ne luati intrebarile si raspunsurile in serios? Va bateti joc".
Incredibil.

Răspuns utilizator avertizat
| raMLesS a răspuns (pentru DracuIa):

"Baiatule nu toti sunt crestini, crediinta e una crestinismul e altceva, dar se pare ca nu poti intalege asta."
Nu m-am referit la cate un om de pe fiecare continent, m-am referit strict la crestinii ortodocsi.

| SG1995 a răspuns (pentru DracuIa):

Credințe diferite, but same religion.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns:

Ateismul promoveaza imaginea falsa a milosteniei si educatiei si bunului simt. Vorbesc de tendinta general majoritara a ateismului. Atata timp cat ateismul dispretuieste persoana si nu ideile persoanei e o problema. Una e sa zica "esti prost" si alta e "prezinti o idee gresita pentru ca...". Asta denota educatie rea. Asta dovedeste ca necredinta e promovata de cel rau pe care nu l-a interesat de fapt binele Evei ci s-a prefacut prieten doar ca sa-si urmeze scopul egoist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ce-ti pasa?
Oricum si stiinta se Imparte in mai multe credinte, unele se. Bat cap in cap cu cele religiose si filozofice. Tot la acelasi chestie ajungi si modalitati de a explica se ajunge doar in moduri diferite. Dar multi cauta cearta si contraziceri.