| RAY a întrebat:

Doar pentru persoanele atee, deisti, panteisti, agnostici.

Daca intr-o zi s-ar dovedi ca exista Dumnezeul teist, următorul pas ar fi sa devenim credincioși lui sau sa avem lipsa de credinta in continuare?

14 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dacă s-ar dovedi în sensul că această persoană s-ar arăta, și ar comunica cu mine, nu aș crede în el ca într-un ceva supranatural, ci l-aș întreba:
De ce, și cu ce scop, m-ai creat,(dacă dovedește că m-a creat el, dar faptă nu poveste) ca să știu să fac într-u tocmai cerințelor tale ca și creator al meu.

| SG1995 a răspuns:

Păi credințe nu tot una cu loialitatea. Dacă prin absurd Yahweh există nu înseamnă că e musai să-l pup în fund.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Cum ar putea sa se dovedeasca? Nimic n-ar fi o dovada suficient de buna pentru mine. Doar daca vine calare pe un cal, pe cer. Dar atunci m-as duce singura si m-as interna.

| AdiTorrent7 a răspuns (pentru supadeceapa):

Am gasit acest argument care este mai mult decat convingator (daca ai un pic de bunavointa o poti scoate la capat si cu intelegerea lui):

" Un argument valabil pentru cei care doresc un suport sincer pentru credinţa lor în existenţa sacrului a fost oferit de un mare om de ştiinţă, Erwin Schrödinger, laureat al premiului Nobel pentru fizică cuantică.
- El a observat că volumul maxim al unei gene (particulă a materialului ereditar) poate fi cuprins într-un cub cu mărimea laturii de MAXIM 100 distanţe atomice – însumând astfel un număr de atomi cuprins între o mie şi un milion – în funcţie de tipul şi de mărimea atomilor).

- Tot el afirmă că este practic imposibil ca acest număr limitat să poată explica un comportament ordonat, să formeze o structură organizată, să posede un,, program" de autoreproducere completă, de redare a unui caracter, funcţie sau organ în organismul dezvoltat ulterior, un,, program" de coordonare cu celelalte gene, de gestionare a unui metabolism propriu etc…

- Automat, concluzia acestei realităţi, este faptul că existenţa şi manifestarea unei gene, şi prin translaţie – a vieţii în general, constituie, în faţa oricărei tehnologii avansate, o enigmă, un mister de neînţeles, o manifestare minunată a Sacrului, o amprentă discretă a Celui care se află în spatele cortinei... "

| RAY explică (pentru AdiTorrent7):

E un argument daca evolutia era la intamplare si nu existau mecanisme ale evolutiei
http://istoria-universului-2020.blogspot.com/......ei_27.html
http://istoria-universului-2020.blogspot.com/......utiei.html

celula simpla care a aparut acum 3, 8 miliarde de ani nu era complexa ca o celula de azi

| RAY explică (pentru RAY):

Despre complexitatea lucrurilor pe intelesul tuturor
http://istoria-universului-2020.blogspot.com/......ctate.html

| Superior a răspuns (pentru supadeceapa):

Serios? Asta nu e necredinta, asta deja e ura asupra divintatii, si nu pot gasi un motiv pentru care un om ar manifesta asa ceva.

| mentholinks a răspuns (pentru AdiTorrent7):

Vai, m-am convins in urma raspunsului tau dar din pacate nu s-a schimbat nimic in bine.

| supadeceapa a răspuns (pentru Superior):

Ura ar trebui sa ma faca sa simt ceva, nu?

| supadeceapa a răspuns (pentru Superior):

Cum ma manifest?
- nu cred in absolut nimic
- daca am halucinatii ma duc la medic, nu-mi dau apa la moara citind biblia.

| Superior a răspuns (pentru supadeceapa):

Ray a pus problema daca ar aparea dovada 100% care atesta existenta lui Dumnezeu, nu a intrebat ceva de halucinatii.

| supadeceapa a răspuns (pentru Superior):

Orice nebun crede 100% in halucinatiile lui, am cunoscut schizofrenici care neaga ca sunt bolnavi dupa capul lor sunt cei mai sanatosi si normali, asa ca pentru mine nu ar fi nicio dovada destul de buna, as crede ca e totul in capul meu. Nu inteleg ce nu intelegi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lipsa.Am o intrebare mai buna. Oare cate capete de oameni mai trebuie sa moara pâna dispar balivernele astea?