| mentholinks a întrebat:

Am vazut ca majoritatea crestinilor pur si simplu isi iubesc viata dar Isus a spus ca cine isi iubeste viata o va pierde si cine isi uraste viata o pastreaza pentru viata vesnica. Cum comentati? In special pentru crestini.

25 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Crestinul deci crede in viata de apoi, i este frica de moarte si nu vrea sa moara, nici ei nu cred in asta, tot viata pe pamant e cea mai buna, instinctul de supravietuire nu il invinge nici o credinta

| anonimg a răspuns:

Porunca spune așa:
"Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău cu toată inima ta, cu tot cugetul tău, și pe aproapele tău ca pe tine însuți."
Deci noi trebuie să ne iubim pe noi înșine. Să ne bucurăm de viața care ne-a dat-o Dumnezeu, așa cum ne îndeamnă apostolul Pavel:
"Bucurați-vă totdeauna. Iarăși zic: bucurați-vă!"
Ceea ce spune textul pe care l-ai preluat, se referă la a nu iubi viața aceasta in defavoarea celei viitoare, veșnice.

| LPCTSTR a răspuns:

Oh no!
Uff... aparent voi trăi veșnic straight face
Steregoi, ce zici de asta?

| BotezanDaniel a răspuns (pentru LPCTSTR):

Ai dreptate, ne comportăm ca o sectă. happy Nu am o religie, sunt nonconformist. Știu de unde am extras informațiile, un site destul de inteligent și de realist. happy Am absolvit mult adevărul. happy Mai studiați începători fără experiență, și după intrați în conversație cu noi, încercând a ne pune cunvingeriile la îndoială! happy O zi bună! big grin

| LPCTSTR a răspuns (pentru BotezanDaniel):

Măi... domn Dumnezeu de te crezi Nostradamus în a doua jumătate de răspuns:
Dacă zici ca ești ateu, de ce imi spui că site-ul de sectanți conține informații "destul de realiste"?
Cum îmi poți dovedi că acele informații sunt într-adevar reale și nu fictive, alese într-un mod înduioșător doar pentru ca tu să-mi spui că par reale?
Generalizezi prea mult, nu crezi?
Aș putea eu oare să te întreb: Cum dracului ai reușit să te auto-clasezi ca Nostradamus spunându-mi că nivelul presupuselor cunoștințe pe care eu le posed nu se apropie de cele ale nivelului Tău?

| BotezanDaniel a răspuns (pentru LPCTSTR):

-Pentru că în primul rând m-am luat după argumetele din biblie, după asta am făcut un clasament. happy Nu știu ce cunoștiințe ai, dar până acum, nu ai făcut decât să spui o informație despre cultul "Martorii lui Iehova", fără să argumentezi, de ce sunt sectanți(ceea ce așa este). happy

| minrest a răspuns:

Cine este crestin ca sa isi salveze viata, merge exact pe sens invers, pentru ca i s-a spus clar ca cine vrea sa isi salveze viata si-o va pierde.

| mentholinks explică (pentru minrest):

Exact. Dar din ce am observat, majoritatea crestinilor trag cu dintii de viata pe care o au.

| minrest a răspuns (pentru mentholinks):

Da, iar eu am observat, sau mai precis chiar mi-au si spus multi crestini, ca sunt motivati de dorinta de a-si salva viata. Si daca asta ii motiveaza, inseamna ca si-o vor pierde. Greu rationamentul asta, pentru unii, se pare.

| Steregoi a răspuns:

Crestinul "uraste viata" in sensul ca iese din starea de confort pentru a declara public credinta in Dumnezeu in ciuda dispretului public.

| Mclaren12 a răspuns:

Nu te amagi cu bazaconii evreiesti bossulica pentru ca Isus Cristos a fost la fel de real ca si Harap-Alb sau alte personaje de basme.

In biblie tot Cristos va invata cum sa fiti niste sclavi ai religiei si uite ca intr-adevar functioneaza.

| Mircea08 a răspuns:

Crestinii isi dorec sa traiasca mai mult timp pe pamant pentru a se putea sfinti cat mai mult, dar nu isi doreste atat de mult sa traiasca incat sa faca greseli pentru a si-o salva, deoarece cu acele greseli va pierde viata vesnica, cea pe care el si-o doreste cu adevarat.
Raspunsul pe care l-am dat este pentru cei care sunt interesati nu pentru tine - ce poate sa il intereseze pe anticristul mileniului? Nu vrei si tu sa faci o fapta buna? sa-i lasi in pace pe ceilalti? Intrebarea este retorica, ar fi culmea ca anticristul sa faca ce zice Iisus pentru ca asta inseamna sa lupte impotriva lui insusi.

| BotezanDaniel a răspuns:

-Salutare! Domnul Isus, s-a referit în acel context la necazul cel mare, un eveniment ce v-a urma, unde ar trebui să fim consacrați pentru Domnul. https://www.jw.org/ro/invataturi-biblice/intrebari/marele-necaz/

-Isus, a iubit viața, și a vindecat mulți bolnavi. "Şi Isus a străbătut toate oraşele şi satele, predând în sinagogile lor, predicând vestea bună despre regat şi vindecând tot felul de boli şi tot felul de infirmităţi. Văzând mulţimile, i s-a făcut milă de ele, pentru că erau jupuite şi aruncate încoace şi-ncolo ca nişte oi fără păstor."-Matei 9:35, 36

-Matei 15:30-"Atunci s-au apropiat de el mari mulțimi, având cu ele ologi, ciungi, orbi, muți și mulți alți bolnavi și i-au pus la picioarele lui, iar el i-a vindecat".

| LPCTSTR a răspuns (pentru BotezanDaniel):

Realizezi că iei informații de pe un site de sectanți, nu?

| minrest a răspuns (pentru BotezanDaniel):

Nu, nu ai de ce sa crezi ca se referea la asta, se referea la absolut orice situatie, ca si in restul Predicii de pe Munte. Sigur, nu prea iti convine, cand tu ai venit la Domnul ca sa iti salvezi viata, sa aflii ca ti-o vei pierde...

| BotezanDaniel a răspuns (pentru minrest):

:D Mai citește, predica de pe Muntele Măslinilor este o profeție a zilelor din urmă, pe care le trăim, și nu a oricărei situații. :) https://www.jw.org/......-din-urma/ Dar având în vedere,că Armaghedonul este o etapă finală, iminentă, trecerea spre o lume noua, putem considera că s-a referit inclusiv la necazul cel mare, unde tentația de a-ți iubi viața va fi mai mare ca niciodată. :)

| costinvlad a răspuns (pentru BotezanDaniel):

El vrea sa uram viata fiindca daca o iubim nu o sa mai aibe evreii sclavi. Iisus nu exista. De ce evreii fac cele mai multe rele, sunt rasisti? Si de ce de exemplu vor sa fie comunism peste tot? De exemplu Islamistii lui Iehova fac acte de terorism. Deci... Evreii l-au inventat pe Dzeu. Iubindu-ne viata nu o sa dorim sa murim si o sa ajungem si la 100 de ani. In plus daca am ura viata am ajunge la suicide ai ar ramane doar evreii pe lumea asta. Deci evreii sunt Adoratori ai Diabolicului Iehova, fiindca el este Diavolul prin definitia Evreiilor fata de cuvantul Diavol. El face rele si distruge oamenii care nu vor sa fie sclaviu evreilor.

| BotezanDaniel a răspuns (pentru costinvlad):

laughing Ai tras pe nas? Te-ai drogat? laughing (Fără supărare) happy

| costinvlad a răspuns (pentru BotezanDaniel):

Pai eu zic doar adevarul. Cat timp era de religie dreapta aveam gandul de a chinuii animale si bate fiinte, etc. Religie de dreapta(Crestin, evreism, islamic, etc) dar acum nu cred nimic ce vine de la religiile de dreapta, nu cred teoriile despre Dumnezeu, caci dumnezeu nu este de dreapta. Dumnezeu este de stanga(liberal, ne lasa liberi, dumnezeu este lucifer). Zi, am tras cumva ceva pe nas?

| RAY a răspuns (pentru costinvlad):

Dumnezeu e si de dreapta si de stanga numai neutru nu e, dumnezeu e tot, nu exista nici un rau, bine, dumnezeu a facut un plan, absolut tot ce exista e in acel plan noi suntem actori el e regizoru

| costinvlad a răspuns (pentru RAY):

Man. Cum sa fie Dumnezeu de Religie Dreapta? Dumnezeu este Dumnezeu, si adevaratul dumnezeu este "Cel venerat de religiile de stanga" Malek Ta'us(Religia Yeziditilor)/adica Lucifer, etc. Numele noi il atribuim. De fapt cei ce au fost primii oameni l-au atribuit din anumite cauze. De exemplu Malek Ta'us face referire la un Paun la figurat fiindca acel om care a creat pe ei sau chiar tot universul in NICI UN CAZ NU ERA RAU, iar celelalte nume se refera la 'lumina/aducator de lumina' sau si la opozant/acuzator(Ii acuza pe cei ce fac rele/face morala pentru lucruri rele). De exemplu pentru mine politia este opozanta(Scuipasem pe jos si s-a luat de mine, dau cu piatra imi spune ca nu este bine). Dumnezeu, nici macar odata nu ar zice "Ca este bine sa intorci obrazul dusmanului tau'. Evreii nu au nici macar un Dumnezeu(Deoarece acela este fictiv, creat pentru inducerea in subconstient a fricii fata de Lucifer). De exemplu
A:

Orgoni Crystal
Abonati-va prin email la noi articole pe site:
Email *
Cele 11 reguli ale Bisericii lui Satan sunt foarte "omeneşti"
Pagina oficiala de Facebook a siteului: Universul by Lovendal
Articol scris de: Lovendal | -17, 289 vizualizari- | Vineri, 28 Oct 2011 | 9:10 | No Comments | Categorie: Paranormal-Spiritualitate

Ştiţi poziţia mea cu privire la satanişti…cât de mult îi dispreţuiesc eu. Totuşi, mă uitam de curiozitate la cele 11 reguli pe care trebuie să le respecte un membru al Bisericii lui Satan. Mă aşteptam să aibă un caracter diavolicesc, dar observ că ele nu sunt decât omeneşti. Adică, ca să fiu bine înţeles, marea majoritate a oamenilor ar reacţiona conform acestor 11 reguli. Asta nu înseamnă că ar fi bine, pentru că omul trebuie să tindă la ceva superior, deasupra condiţiei sale, nu să se limiteze la dorinţele sale egoiste.

Din aceste 11 reguli, deduc însă că Biserica lui Satan îi consideră pe oameni ca fiind satanişti în marea lor majoritate, ceea ce nu mă miră absolut deloc… Urmând aceste 11 reguli, omul rămâne aceeaşi persoană limitată, violentă, egoistă, lipsită de milă faţă de cei din jurul ei. Dar oare e corect? N-ar trebui noi să devenim fiinţe infinite, paşnice, altruiste şi pline de bunătate, adică evoluate spiritual? Nu acesta este scopul nostru final? Ba da! De aici, raţionamentul îmi spune că aceste reguli ai Bisericii lui Satan sunt făcute pentru a nu lăsa omul să evolueze spiritual…să rămânem în condiţia noastră josnică şi să nu putem zbura către ceruri!

Aşadar, iată regulile Bisericii lui Satan:

1) Nu oferiţi opinii sau sfaturi decât dacă sunteţi întrebaţi.

2) Să nu vă spuneţi probleme altora, decât dacă sunteţi siguri că ei vor să vă asculte.

3) Când vă aflaţi în locuinţa cuiva, arătaţi-i respect, altfel nu vă mai duceţi acolo.

4) Dacă un oaspete se află în locuinţa voastră şi vă calcă pe nervi, trataţi-l cu cruzime şi fără milă.

5) Nu faceţi avansuri amoroase, decât dacă sunteţi incitaţi.

6) Nu luaţi ce nu vă aparţine, decât dacă e o povară pentru altă persoană şi ţipă să o eliberaţi.

7) Fiţi recunoscători puterii magiei, dacă aţi folosit-o pentru a vă obţine dorinţele. Dacă veţi nega puterea magiei, după ce aţi avut succes cu ea, veţi pierde ceea ce aţi obţinut.

8 ) Nu vă plângeţi cu nimic de ceea ce nu vă priveşte.

9) Nu faceţi rău copiilor mici.

10) Nu omorâţi animale, decât dacă sunteţi atacaţi sau aveţi nevoie de mâncare.

11) Când mergeţi într-un teritoriu deschis, nu supăraţi pe nimeni. Dacă nu vă lasă în pace, cereţi-i să se oprească. Dacă n-o face, atunci distrugeţi-l.

B:

1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.

3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4. Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
5. Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
6. Sa nu ucizi.
7. Sa nu fii desfranat.
8. Sa nu furi.
9. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.

Eu zic ca Cele 10 porunci Incalca Drepturile Omului La Libertate, Israelul fiind un Adorator Al Diavolului Iehova(Dumnezeul Evreilor, Crestinilor), Definitia data Diavolului De catre ei insisi se aplica doar Dumnezeului lor(Care zic o prostie, si demonstrez ca Evreii sunt schizofrenici fiindca adora ca fac rele, fura, inrobesc, etc). De exemplu au inventat asa ceva ca sa aiba motive pentru tot ce este rau.
Evreii sunt cheia raului absolut, dar nu numai ei. De exemplu eu castig la aparate 1000 Lei cu patru septari si prietenul meu imi cere 500. Cum ma sa nu ii dau? Fiindca Banii Pun stapanire pe noi. Adica 1000-5=995. Profit personal=995-500=495 de lei. Vezi? Amandoi am iesii bine. Dar ce sa iti zic, evreii ne-au facut sclavii si ai avutiei, ai banilor, ai indiferentei si al faptului ca nu este bine sa fii Solidar, Mai ales Prosper, Tolerant, Democratic si in multe feluri.

| RAY a răspuns (pentru costinvlad):

Eu vorbesc de iahve, iahve nu are rival, satana e sclavul lui

| costinvlad a răspuns (pentru RAY):

Man. iahve este o inventie. Fiindca eu am facut ceva gen ca am aruncat Agheasma cand eram mai mic in foc. Nimic. In acea noapte am visat ca daca joc in ziua urmatoare la loto nu castig nimic si am jucat am bagat 1 leu la Italia Kino 20/90 cu 1 numar pe 10 lei si am luat. 10 * 4.75 parca=45-47 lei. De ce nu exista? Si Lucifer nu este sclavul lui. O intrebare. Care este cea mai veche religiie? (Crestinismul a fost precedat cu mii/ zeci de mii de ani inainte de aparitia sa de o religie). Ia spune. Cauta pe net. Au fost gasite artefacte, etc. De exemplu lucruri care demonstreaza Ca Zeul Sumerian EA-ENKI/Lucifer a creat omenirea. ENKI Este un zeu. Se spune de catre multi ca sunt extraterestri de pe planeta Nibiru(Acea planeta are gravitatia atat de mare incat evadeaza si probabil a umbal, umbla, si va umbla peste tot in univers). Nu zic ca nu este adevarat ca graviteaza in jururl soarelui, dar cel putin acei Zeii ar fi putut fiii peste tot in univers caci sunt cei mai vechi OAMENI din univers. Acei Oameni au puteri paranormale deoarece erau evoluati spirituali. oamenii de stiinta o sa duca omenirea la nivelul lor la momentul creearii pamantului de abia in peste 100-200 de mii de ani). Adica si noi o sa fim cum au fost ei. Dar poate ei o sa fie si mai dezvoltati peste 100-200 de mii de ani. Chiar poate planeta lor sa se apropie de sfarsit(Caci Soarele o sa intre in fuziune de TIP Supernova) si va exploda. Eu au sanse de a supravietuii daca sunt la momentul cel mai indepartat de soare si acesta nu va face Nova/Supernova.

| Kandia15 a răspuns:

Nu la asta se refera. Iisus nu ne vrea depresivi si nu vrea sa ne uram viata lol.
Versetul se refera la a muri pentr El. Adica nu trebuie sa iti iubesti viata mai mult decat pe El. Sa fii gata sa mori pentru El

| LOVW a răspuns:

Nu știu la ce te-ai referit când ai spus că creștinii își iubesc viața dar acele vorbe ale lui Isus nu se referă că prețuiești viața pe care El ți-a dat-o. Aici se referă atunci când ești, cel puțin în zilele noastre ori să mori cu Hristos ori să alegi să nu mori lepăndându-te de Hristos din cauza unor oameni care te pun să faci asta. Creștinul nu-și poate iubi viața bând alcool, destrăbălându-se, jocuri de noroc, imoralitate sexuală, etc.