| anonim_4396 a întrebat:

Am vazut intr-o vara un film cu posedare si apoi am visat o vecina care ca era posedata...nu a fost nimic... m-am dus dupa 1 luna la o nunta si in biserica stateam pe scaun si mi-am amintit momente din film cum o poseda in iserica si mau luat transpiratiile vroiam sa ies afara da eram ametit credeam ca o sa imi faca si mie ca acelei fete din film si de atunci de cate ori imi amintesc ma intristez si intra o frica in mine. Chiar inainte si dupa ce mi s-a intamplat asta eu imi spuneam rugaciunea in fiecare seara nu stiu ce sa fac l-am intrebat pe fostul profesor de religie i-am spus tot si mi-a spus ca a intrat frica in mine si ca trebuie sa ma duc la preot sa imi spuna o rugaciune impotriva fricii. Ce este cu mine? De cand mi s-a intamplat asta sunt mereu pe ganduri. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| kabaleon a răspuns:

Ceea ce s-a intamplat in cazul tau este ca filmul acela ti-a atins o coarda sensibila, si anume aceea a fricii. Frica exista in noi toti, insa la diferite nivele. Ca sa nu apara, nu trebuie sa o cultivam. Noi cultivam frica prin a ne uita la filme horror, prin acte de teribilism, prin ganduri negative demne de "Prostia omeneasca-drobul de sare". In primul rand renunta sa te uiti la astfel de filme, chiar daca iti plac. In al doilea rand iti recomand sa faci niste rugaciuni nocturne, in care sa te trezesti la ora 4 si sa faci o rugaciune simpla la Fecioara Maria, careia sa ii ceri sa alunge din interiorul tau defectul fricii. Prpune-ti sa faci asta timp de 2-3-saptamani sau cat poti de mult (chiar pana dispare teama). Scopul unei astfel de rugaciuni este capacitatea ta de sacrificiu, data de trezirea la o ora tarzie in noapte, care ar reprezenta un fel de schimb in urma caruia te vei alege cu eliminarea defectului. De ce sa te rogi Fecioarei Maria? Pentru ca in crestinism Fecioara Maria este considerata ca fiind simbolul Mamei Cosmice, careia orice om i se poate adresa pentru a-i cere sa-i elimine un defect (frica fiind un defect interior). Daca o faci cu credinta, efectul e garantat. Pace!

| bebestefanel a răspuns (pentru kabaleon):

Mersi asa o sa fac poate voi alunga aceasta frica care o port conti
unu

9 răspunsuri:
| Vladuthz a răspuns:

In primul rand nu te mai uita la filme de groaza, iar in al doilea rand poti vizita oricand un psihiatru (pentru ca desigur nu este nici o rusine, in asemenea situatii psihiatrul te poate ajuta cel mai mult)

| Sp3edy a răspuns:

Daca te sperii usor nu ar trebuie sa vezi filme de groaza probabil ai o imaginatie bogata ce-ia ce este bine dar daca o folosesti la asta vei ajunge sa te sperii pe tine insuti laughing.

| bebestefanel a răspuns (pentru Sp3edy):

Dar nu ma`m speriat cand ma uitam la film, m-am speriat mai mult ca este caz real si imi este frica ca mi se intampla si mie

| Sp3edy a răspuns:

Ma viata reala e viata reala nu ai de ce te teme decat ca iti poate cade o caramida in cap sau te calca vreo masina in cea mai rea situatie nu ca vin prostiile din filmele de groaza sa te omoare sau ce crezi tu ca iti fac. Uita-te in jur traim pe pamant si nu exista fantome si alte din astea vampiri etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sunt posedat de ani multi de ateism crede-ma ca o data am vazut un documentar s-a prins de mine de mine si noaptea visez maimute pe tavan crezi ca e amuzant ma visez cu coada eu zic sa lasi povestile din copilarie si sa te maturzesi

| Sehmet a răspuns:

Cumva filmul se numea Exorcizarea lui Emily Rose? si eu am vazut un film in genul la ce mi-ai povestit tu. si ma rog o sa-ti zic o faza poate o sa ma crezi nebuna si daca vrei ma crezi daca nu.nu. In film era si o parte unde spunea ca mereu la 3se aduna spiritele rele si asa spune si p enet si in biblie parca. si preotul din film fata care era posedata si detectivul care ancheta cazul li s-a intamplat si lor asa. si trezeu in fiecare seara la 3dimineata. si de cand am vazut filmu, jur ca a fost cel imi ingrozitor film pe care l-am vazut si m-am speriat ingrozitor si am ramas cu imaginile alea si acum, iar asta vara ma culcam si iti JUR si nu te mint nu stiu de ce cred ca cum am ramas cu gandul l-a film 4nopti la rand ma sculam la 3:00. deci era fix fix. nu stiu de ce m-am speriat ingrozitor am inceput sa plang. si apoi am inceput sa dorm cu mama si nu mi s-a mai intampalt nimic. dar iti zic ca m-am speriat tare pur si simplu filmul ala m-a marcat. nu o sa-l uit niciodata. Iar despre problema ta, du-te la un preot si vorbeste-i happy. o sa te ajute. Multa bafta.

| bebestefanel a răspuns (pentru Sehmet):

Da la acel film m-am uitat dar eu nu am nimic seara nu am mai visat deloc de atunci cand ma trezesc dimineata nu stiu ce am visat.Doar ziua cand ma gandesc ma cuprinde o frica si nu mai am chef de nimic,

| Sehmet a răspuns (pentru bebestefanel):

Mda si eu m-am uitat la filmul ala si m-am speriat rau. astea de mai jos ma cred nebuna happy. in fine. mie as imi s-a intamplat ma crede cine vrea. daca vrei sa mai vorbim iti dau id meu.