| PreaDulcePreaFin a întrebat:

Am vreo sansa sa devin preot, daca sunt ateu? Mentionez ca vreau sa fac asta doar pentru bani, ca majoritatea protilor de altfel

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Cu o mită... poţi fi şi musulman, şi drac în persoană...

Cât costă harul?
http://youtu.be/ldOUuF1FAyk

Şi uite ce har mai au unii:
http://stirileprotv.ro/......-mare.html
Preafericiţii de ei!

23 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Trebuie sa stii macar sa scrii.

| PreaDulcePreaFin explică (pentru Angel0):

Am sa o rog pe mata sa ma invete

| Angel0 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

"Am sa o rog pe mata sa ma invete "
Ma-ta are cratima, domnule ateu analfabet
rolling on the floor.

| PreaDulcePreaFin explică (pentru Angel0):

Serios ai ceva interesant de zis? daca nu du-te, nu am chef sa ma joc dea gramatica cu tine

| Inferno a răspuns:

Pastorul protestant olandez Klaas Hendrikse este ateu.

| CristiB93 a răspuns:

Mai bine ai renunta, te bagi singul la chin.

| milan9 a răspuns:

Dacă simulezi bine că eşti serios, sigur că da, te vei putea infiltra PE LÂNGĂ CEI CU ADEVĂRAT SERIOŞI...

Şi atunci, în loc să devii UN SLUJITOR VREDNIC AL ALTARULUI, vei deveni duşmanul nr.1 al Bisericii şi al preoţiei, la fel ca şi acei câţiva "confraţi" cu mod de gândire asemănător, care deja apar cate 5-6 pe an pe la televizor.

Dar te sfatuiesc sa nu faci asta pentru ca sunt destui acei 5-6 care scandalizează pe toată lumea de parcă ar fi 5-6 mii!

Acei câţiva, nu s-au gandit la ce ar putea face ei pentru Biserică ci dimpotriva, la cum ar putea să-şi bata joc de Biserica lui Hristos...

Dar crede-mă că din fericire, cei care gândesc aşa nu sunt nici pe departe majoritatea (nu ştiu de tine dar eu pentru asta am motive personale să mă bucur).
Am foarte mulţi colegi studenţi în acel domeniu al teologiei şi ştiu despre ce vorbesc...

Oricum, Sfinţii spun ca in rândul preotilor, mântuirea se obtine cel mai greu (din cauza responsabilitatilor lor, care oricum sunt foarte grele)...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da, dar ce le spui credinciosilor la predica ta ca se trag din maimuta si asculta alt maimutoi?

| sublime89 a răspuns:

Vrei sa faci bani prostind oameni cu buna stiintahee hee

| Lizzu a răspuns:

Daca te faci preot doar pentru bani, macar fii bun si ajuta nevoiasii...fa un bine cu banii statului si ai bisericii, vrei?

happy succes.

| ErrorFound a răspuns:

Fi sigur ca nici ei nu cred ce indruga. laughing
Eu zic ca e posibil dar cred ca nu o sa te suporti.

| iurii75 a răspuns:

Trebuie să îndeplinești cerințele pentru preoți care sînt enumerate de Ion Creangă în "amintiri din copilărie" laughing

| Maxim96 a răspuns:

Nu trebuie sa nesocotesti harul.Caci harul lui Dumnezeu nu se vinde pe bani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai.fiindca vei fi unul dintre cei cu slava desarta.si care va inchide portile cerului pentru multi.nici tu nu vei vedea imparatia, asa cum nici moise nu a vazut tara promisa, dar nici pe ceilalti nu-i vei lasa sa intre, de aceaia inzecita pedeasa vei primi.nu din cauza lacomiei si iubirii de arginti.ci din cauza prostiei de a crede ca e un gheseft sa castigi lumea asta, dar sa o pierzi e cea vesnica, pentru niste hartii inventate de oameni cu care nu poti cumpara macar o zi sa o adaogi la nr. zilelor tale.blegule.traieste si mori demn.nu te vinde pe doi bani.ieftinule.

| PreaDulcePreaFin explică (pentru anonim_4396):

Mesajul tau, e pentru preoti in general, care odata ce ii primesti in casa, uita unde e iesirea si raman paralizati cu mana intinsa
Cat despre intrebarea asta, era o satira, eu termin ingineria anul acesta, teologia e pistol cu apa pe langa inginerie
Multa pace dragule crestin

| anonim_4396 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Sa fii sanatos.si sa fii un inginer adevarat, mai adevarat decat sant popii despre care vorbim, popi.fiindca iubirea de arginti si goana dupa o diploma a cam stricat rosturile in ambele domenii si nu mai stii care e intr-adevar ceea ce presupune a fi.In relijie ma gandesc a Iisus Hristos, mahomed. budha, in inginerie ma gandesc la un Anghel Saligni, fiindca apolodor e mai in urma.problema e stii de ce -ti doresc sa chiar fii inginer? fiindca e nevoie de specialisti in orice domeniu, si la noi fabricile de diplome au functionat cativa ani in ritm industrial.iar eu ca muncitor in siderurgie ma cam lovesc de domniile lor, si ei de mine.si se vede.cine e, si cine e doar oleaca.atunci draga inginerule,iti doresc succes in cariera si -mi retrag zdreanta,si blegul.le-am folosit cam des in ultima vreme dar tot cam in gluma, nu cred ca e cineva chiar asa. insa apreciez un preot bun, chiar daca e pacatos, fiindca sant oameni cu care stand de vorba nu pierzi timpul de pomana, si bag sama ca tu probabil ai dat numa peste popi ori cersetori ori talhari la drumul mare.eu ii vad altfelbafta si sa fii iubit.

| BlackSulphur a răspuns:

Nu ai sanse deoarece sigur nu o sa te suporti pe tine insuti.

| svartirhimnar a răspuns:

laughing
Hai că asta-i bună. Mă, poţi s-o faci, dar faza naşpa e că o să vină lumea la tine să te întrebe diferite chestii şi nu cred c-o să ştii să le explici în aşa fel încât să pari credul.

| PreaDulcePreaFin explică (pentru svartirhimnar):

Asa proasta parere ai tu despre mine?

| AwaZoh98 a răspuns:

Stiu ca intrebarea ta are scop sarcastic la adresa preotilor...

Raspunsul pentru intrebarea ta este categoric nu! big grin

| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

laughing)))) iti urez succes.O sa fi si tu prea-fericit.

| droid96 a răspuns:

La o adica, daca ei pot, tu de ce n-ai putea? te consideri prea fericit? laughing