| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Anumitor oameni le este frica de necunoscut.Frica de Dumnezeu este acelasi lucru,de unde rezulta ca frica de necunoscut controleaza mintile oamenilor ce nu vor se abata de la principiile cu care au fost crescuti,lipindu-se superstitiile de ei, pana la moarte.Dar necunoscut este si Raiul.Cum de nu va e frica de Rai? Stiu,sperantele pentru un crestin reprezinta principala sursa moralizatoare,dar puteti fi intr-o anumita masura inconstienti de posibilitatea aparitiei unor noi reguli divine,a unui altfel de zeu? Se poate,dar sunteti legati de scripturile biblice,de imensitatea istorica a religiei,sunteti constienti de drasticitatea Creatorului,in cazul incalcarii preceptelor divine. Urmele de indoiala sunt obscure,in viziunea unui crestin, este supus pe viata si pe moarte lui Dumnezeu.

7 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu ma tot mir cum tie nu iti este frica de iad! Eu am gustat inca de pe acum din fericire, suficient cat sa fiu dependenta de rai, de Dumnezeu. Sper sa te gandesti macar la posibilitatea cunoasterii lui Dumnezeu si a dragostei pe care ti-o poarta. Caci doar relatia cu Dumnezeu ne poate satisface in intregime dorintele sufletului si ale mintii.

| andreiush25 a răspuns (pentru EmaS):

Deci dabea astepti sa mori?

| Raniia a răspuns:

Diferenta intre noi este ca, pentru tine orice descoperire este stiinta si pentru mine orice descoperire este credinta.

| CristiB93 a răspuns:

Aha...

| danay72 a răspuns:

Frica de Dumnezeu pentru un crestin adevarat care se straduieste sa aplice normele Bibliei, este dorinta sincera de a nu-i displacea.Atunci cand Dumnezeu devine un prieten apropiat doresti sa faci ce-i este placut mai ales ca normele sale sunt de fapt tot spre binele nostru.Cat despre frica de rai sau iad, conform Bibliei, iadul inseamna moarte, Apocalipsa21:8,adica o stare de inconstienta.Cand cineva face ceva doar de frica unei pedepse, aia nu mai e iubire de acea persoana si nici o motivatie corecta.Iar Dumnezeu doreste ca noi sa-l slujim din iubire, fara interese egoiste.Matei22:37-39

| Skynettt a răspuns:

Asta da citat bv happy

| BeyondTheDarkSun explică (pentru Skynettt):

Multumesc,dar nu cred ca mi se va raspunde la intrebare prea curand.laughing