| Dorugar a întrebat:

In Noul Testament, putem citi la Romani 10, 4 Caci HRISTOS ESTE SFÎRSITUL LEGI (lui Dumnezeu)!

Ce sa intelegem din aceasta afirmatie, pentru ca daca o coroboram cu realitatea, vedem ca niciun crestin de pe planeta Terra nu respecta Legea lui Dumnezeu CREATORUL pentru ca o creatura pe nume Isus a adus o Lege Noua numita Noul Testament.
Intrebare: ce sunt acesti crestini pentru Dumnezeu Creatorul?
Nu cumva niste NELEGIUITI?
Ce sunt oamenii care il blasfemiaza pe Creator slavind in bisericile lor o CREATURA in locul Creatorului?
Intrebarea 2;
Oare nu va e frica sa fiti crestinii? ....constienti fiind ca sunteti muritori si veti fi Judecati de Creatorul a carui Lege nu o urmati, pentru ca slugile Mamonei (asa ii numea Isus pe preoti in Matei 6:24) va abat intentionat de la Calea lui Dumnezeu?
Ce este mai important pentru voi. sa faceti ce spune Popa care va vrea numai banii, sau sa faceti ceea ce va CERE Dumnezeu in Legea Lui?

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

In Deuteronom 18-15 se spune -Domul Dumnezeul tău, îți va ridicar din mijlocul tău, dintre frații tăi, un prooroc ca mine:să ascultați de el!
Noi credem că Noul Testament reflectă fidel cuvintele lui Iisus și Ioan spune că Iisus a afirmat că la El s-au referit Scripturile(Ioan 5 -39).

| Dorugar explică (pentru ania):

Hahahah...ce prostii vorbesti! Deuteromul este una din cele 5 carti ale lui MOISE, si cand el Moise zicea exact ceea ce ai aratat tu, el se refera la el insusi, si cele afirmate trebuiau sa-i confirme legitimitatea sa, care era disputata de evrei, si cand a zis de proroc CA MINE, NU s-a referit la Isus pentru ca Isus NU era proroc, ci era un amarat de dulgher care NU a fost nicio secunda in viata lui un Dumnezeu, asa ca cum sa ajunga Dumnezeu dupa moarte?
Asa ca voi credeti prostii iar Noul Testament este o maculatura fara nicio valoare pentru ca ea NU este scrisa si nici inspirata de Creator ci de niste creaturi primitive care nu stiau nimic dar credeau multe, ca si voi, tocmai din cauza ca NU STITI!
Daca ati STII in loc sa credeti, atunci ati stii si faptul ca Isus nu s-a adresat crestinilor pentru ca el nu era crestin, ci celor de aceeasi religie cu el, deci ce a zis el NU este valabil pentru voi!
Si daca ati STII in loc sa credeti, atunci ati STII si faptul ca Isus l-a desemnat pe Petru ca inlocuitor al sau, si cand colo ce vedem, vedem ca NU EXISTA in Noua Lege tocmai Evanghelia lui Petru, singurul desemnat de Isus ca fiindu-i inlocuitor, dar vedem in NT evangheliile unor neica nimeni ca Luca si Marcu, care habar nu au avut de ceea ce a propovaduit Isus pentru ca NU l-au vazut si nu l-au auzit NICIODATA pe Isus.
Pai cine a scos evanghelia lui Petru din Biblie si de ce a facut-o?
Pai a scos-o Evanghelia lui Petru din Biblie?
Chiar UCIGASUL "Sfant" Pavel care STIA ca Isus propovaduia ANTI -BISERICA si anti cler, si stia ca si Petru raspandeste aceste invataturi ale lui Isus, motiv pentru care a fost in conflict permanent cu Petru motiv pentru care Petru a patit exact ceea ce a patit Isus, pentru exact acelasi lucru ca si Isus, doar ca a fost crucificat cu capul in jos.
Ma fata, nu-mi veni sa ma combati cu NESTIINTA ta si cu prostioare, pentru ca eu sunt AS in cunoasterea Bibliei si te pot combate argumentat si pe tine asa cum am combatut argumentat preoti, episcopi si chiar Mitropoliti care cand au vazut ca am vereset Biblic contrar fiecarei minciuna crestina, s-au retras ca niste LASHI din polemica cu mine!

| fllu07 a răspuns (pentru Dorugar):

" s-au retras ca niste LASHI din polemica cu mine!"
aaa.
intleg. tu faci polemica?

un inchinator adevarat al lui Dumnezeu nu face asta. 1Petru 3:15
versetul asta il stii? ca doar esti AS...

ASadar va fi vai de capul tau. laughing)

| Dorugar explică (pentru fllu07):

Ce te face sa ma crezi ca eu NU sunt un inchinator al adevaratului Dumnezeu?
Ba fi sigur ca sunt.
Eu imi respect si iubesc PARINTII care m-au creat pentru ca ei sunt adevaratii mei Dumnezei, restul sunt personaje fictive dintr-0 carte scrisa si compilata special pentru ignoranti.
Eu sunt in polemica cu crestinii care cauta adevarul chiar in inima minciunii, adica in Biblia FURATA si marasvita prin adaugarea unor texte scrise de niste oameni aflati sub puterea Satanei asa cum recunoaste chiar Luca in 9:1

| Dorugar explică (pentru fllu07):

Ba mai vai va fi de capul tau ca tu esti crestin adica unu care este certat cu Legea lui Dumnezeu numita TORAH, si unu care se inchina creaturii in loc sa se inchine Creatorului.Eu de exemplu spre deosebire de tine ma inchin si slavesc pe ADEVARATII CREATORI care m-au creat! Adica parintii mei!
Ce e rau in asta?

| 熊Panda熊 a răspuns:

Sfarsitul Legii Vechi. Am observat ca tu scrii in categoria "Religie", niste aberatii pe care nu ai nici o temelie numai ca sa iti bati joc de noi, crestinii. Daca chiar esti curios de ceva, cauta pe Google, in carti, in biblie, oriunde vrei tu, numai nu mai vorbi lucruri pe care nu le-ai analizat inainte. Asta-i marea problema in sec 21, oamenii nu cerceteaza o informatie. Domnul sa-ti ajute!

| Dorugar explică (pentru 熊Panda熊):

Vorbesti prostii! Eu postez NUMAI afirmatii pe care le pot dovedi si asta pentru ca am STUDIAT si analizat Biblia.
De ex. in lumea religiei crestine exista doar doua veacuri, veacul Legii Vechi si veacul Legii Noi, adica a veacul Noului Testament. Tot asa si in Biblie exista doi Dumnezei, si anume YHWH Dumnezeul vechiului Testament si Christos Dumnezeul Noului Testament adica Dumnezeul Veacului Acesta, care mai este numit si Satana din cauza ca este Potrivnicul care a desfintat Legea Dumnezeului YHWH, si acest lucru nu il zice numai Biblia de ex in 2 Tesaloniceni 2:4, dar o recunoaste si Christosul care se lauda in Apoc 1:18 ca este seful IADULUI adica Dracu.
Daca nu crezi nici asta vezi cum este numit si slavit Christosul la Vatican
uite aici: https://www.youtube.com/watch?v=dcpVrtv2t-M
Asa ca te rog nu ma mai injura si nici dracui pomenindu-mi de Domnul Dracu!