| anonim_4396 a întrebat:

Ar fi o optiune sa ma calugaresc daca sunt singur, prieteni nu am, nici o fata nu ma place. Plus ca am un loc rezervat in Ceruri deoarece nu mai fac pacate sad

16 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Nu ai mai face pacatele astea de aici, le-ai face pe alea de acolo.

| Nevroza a răspuns (pentru sabin89):

Singuratatea nu e pacat

| danay72 a răspuns:

Păcate vei continua sa faci pentru ca nu exista un om perfect. Dar e bine să studiezi cu atentie Biblia să vezi ce vrea cu adevărat Dumnezeu de la tine. Straduieste-te și imita-l pe Isus. El nu s-a retras singur intr-un loc, ci a trait in mijlocul oamenilor și i-a ajutat cat mai mult. Aplica Biblia si fa bine semenilor, iar Dumnezeu te va ajuta.

| Freya1 a răspuns:

Nu exista om fara pacat si nici deciziile luate la graba sau de foarte tanar nu sunt bune.

| anonimg a răspuns:

Domnul Hristos nu la calugarie ne-a indemnat. El Se bucura sa fie in mijlocul oamenilor si sa-i ajute.
Daca vei merge la biserica adventista din localitatea ta (o gasesti pe net), iti spun ca iti vei face o multime de prieteni; si nici timp de plictiseala nu vei mai avea.

Vei gasi si fete -dar nu asta trebuie sa fie motivul pentru care vei merge. ^_^

| mentholinks a răspuns:

Daca asta crezi ca-ti va aduce liniste si bucurie, fa-o. Daca nu, nu.

| Nevroza a răspuns (pentru mentholinks):

Chiar e singura modalitate

| xerxes1 a răspuns:

Nici nu ai idee cate pacate se pot face in calugarie.

| AC4S4 a răspuns:

Nu, acestea nu sunt motive pentru a te calugari.

| Mclaren12 a răspuns:

Dacă vrei să te călugărești n-ai decât dar ce trebuie spus este să nu trăiești în iluzii stupide pentru că n-ai niciun loc rezervat în ceruri. Nu există rai și iad, au fost inventate de creștinism să vă exploateze frica pentru a vă supune mai ușor religiei. Exploatarea sentimentelor este o tactică de succes pe care evreii au folosit-o și în medicină, știință etc. nu doar în creștinism.

| Nevroza a răspuns (pentru Mclaren12):

Si lumea cine a creat-o, cum am aparut noi? Trebuie sa existe un Dumnezeu, e imposibil...

| Mclaren12 a răspuns (pentru Nevroza):

O fi existat, dar iti garantez ca nu are nicio legatura cu basmele crestine sau cu zeul evreiesc. Crestinismul a fost inventat ca sa spele paganii pe creier astfel incat imperiul Roman sa poata fi cucerit mai usor si dupa cum poti observa, cam asa a fost. Odata ce spiritualitatea a fost eliminata si inlocuita cu mizerii crestine, dupa vreo 150 de ani a inceput colapsul imperiului.
Chiar evreii au recunoscut ca au inventat crestinismul ca sa va controleze mai usor, dar logic ca un om care a fost indoctrinat de la nastere si crede orbeste nu are cum sa accepte sau sa inteleaga asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca tarasti dupa tine esecuri de oricare tip, atunci cand vrei sa intri in monahism, nu este bine! Pe poarta manastirii trebuie sa intri ca un invingator, asa cum spunea parintele Arsenie Papacioc. Monahii sunt acei fameni care s-au facut pe ei insisi fameni, pentru Dumnezeu, asa cum spunea Domnul Iisus Hristos in Evanghelia dupa Matei, 19 cu 12.
Pe langa votul curatiei mai sunt necesare voturile ascultarii si al saraciei, in monahism.
Monahii se roaga pentru lume si pentru ei insisi, intru pocainta, si inving pe diavoli, cu rugaciunea, postul si cu harul lui Dumnezeu, chiar pe teritoriul lor, al pustiei.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu e o optiune daca nu simti o chemare din partea lui Dumnezeu, dragoste de rugaciune, post si osteneala. E imposibil sa nu faci pacate, fiecare om e pacatos. Gresim toti, fie cu cuvantul, fie cu gandul, cu voie sau fara de voie, cu stiinta sau din nestiinta, cu fapta. Insusi faptul de a avea posibilitatea de a face un bine si de a nu-l face este un pacat. Roaga-te lui Dumnezeu sa te lumineze pentru a intelege singur ce cale sa alegi. Nu pot userii TPU sa ia o decizie mai buna decat a ta. Daca simti nevoia sa vorbesti cu cineva, vorbeste cu duhovnicul despre asta. Doamne ajuta!

| Qasim a răspuns:

Calugaria nu iti va rezerva un loc in Ceruri NICIODATA. Insa iti poate aduce un loc in Foc. Deci cantareste si analizeaza bine optiunile pe care le ai.

| Beniamin0108 a răspuns:

Sa te călugărești nu e o opțiune... Dacă te-ai pocăi ar fi mai bine, pentru că există un Dumnezeu care te tot așteaptă, de ce sa tot amâi? Nu uita, nu știi ce îți pregătește ziua de mâine, așa că trebuie să fii pregătit în orice clipă. Pocăiește și crede in Evanghelie, cât despre cei care zic că nu există nici rai nici iad, au sa se convingă singuri când au să ajungă în iad... Dar tu ai șansa să ajungi in ceruri. Pocaieste-te