| anonim_4396 a întrebat:

Are ceva daca pacatuiesti fara sa stii?

13 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Poti beneficia de circumstante atenuante dar totul se plateste mai devreme sau mai tarziu.
Tarziu platesc doar cei mai codasi pe scara evolutiei spirituale.De aceea li se pare ca pot face orice fara consecinte.Iar cand sosesc facturile sa-i vezi ce disperati si nestiutori sunt.

| nesuferit a răspuns:

Eu fac pacate voit, zi de zi, si inca nu m-a lovit nici un fulger magic

| LineGuide a răspuns:

Depinde, daca faci asta repetat fara a simtii nevoia de a afla daca este pacat sau nu, se numeste pacatul nepasarii, iar daca faci asta desii sti ca este pacat este si mai grav.Slava Domnului avem preoti multi, avem pe cine intreba, avem pe cine sa ascultam, si avem cui sa ne destainuim.
Doamne ajuta!

| lSarcastiquel a răspuns (pentru LineGuide):

Am vrut sa spun daca faci pacatul esti mic, fara sa stii si nu mai faci si afli dupa ceva timp ca a fost pacat...dar cand ai facut pacatul nu ai stiut?

| olgun a răspuns (pentru lSarcastiquel):

Se iarta orice daca a fost mai inainte, chiar si dupa... Dumnezeu este Iertator, nu va pierdeti speranta, incercati doar sa va indreptati.

| LineGuide a răspuns (pentru lSarcastiquel):

Daca iti recunosti greseala, si o regreti da, se iarta, dar daca nici macar nu-ti pasa:"ehhhh, eram mi, si nu stiam ce e bine si ce e rau", e grav, si pacatul devine si mai grav. Daca ai incredere cere-mi id-ul si putem discuta acolo despre ceea ce vrei exact sa stii, mi-e greu sa scriu aici exact ceea ce vrei tu sa stii...

| Musique a răspuns:

Cum "fără să știi"? Păcătuiește cineva pentru tine?

| RAY a răspuns:

Si daca isi fugaresti sobolanul din casa este pacat de moarte in multe religii vezi sa nu ajungi in iadul sobolanilor, pacatul = fictiunea celui slab de minte

| Dorugar a răspuns:

N-are nimic, fi linistita, nu de pacat trebuie sa te feresti ci de consecintele pacatului, adica sa nu ramaii gravida

| theStraightEdgeSavior a răspuns:

Da,iti pica un pian in cap

| uguugu a răspuns:

Pai daca faci un pacat fara voia ta, deci nu iti dai seama, iti este iertat, nu se ia ca atare deoarece nu stii si nestiinta nu e un pacat

| lSarcastiquel a răspuns (pentru uguugu):

Iti multumesc pentru raspuns!

| Dorugar a răspuns (pentru lSarcastiquel):

Fi linistita ca toate pacatele iti vor fi iertate daca te pocaiesti sincer la varsta de 89 de ani, asta garanteaza Isus si ti-o confirma pocaitii care spun ca si Hitler va ajunge in raiul crestinilor!