| 12faly56 a întrebat:

De ce Dumnezeu dupa ce a alungat pe adam si eva din rai nu a dat si porunci dupa care sa traiasca pina la potop?

13 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

O fi uitat laughing El, atotstiutorul, sa uite ceva auzi. Asta e :p

| 12faly56 explică (pentru sublime89):

La virsta ta gindem si eu asa? cite carti ai citit la viata ta? cred ca mediocritatea te caracterizeaza perfect. daca nu iti poti explica un lucru sau un fenomen asta nu inseamna ca nu exista.

| sublime89 a răspuns (pentru 12faly56):

La varsta mea? Dar de unde stii tu ce varsta am eu? laughing Eu din cate vad nici nu stii sa scrii corect in limba romana. Se pare ca n-ai citit nici macar biblia, care e singura carte indragita de crestini. Singura care e la nivelul lor, adica o carte de povesti pentru copii.

| 12faly56 explică (pentru sublime89):

E uite ca stiu.

| WholeWorldTeam a răspuns:

Ca sa intrebi tu.

| Mariancikkk a răspuns:

La inceput Dumnezeu a vorbit prin Noe, i-a chemat să se pocăiască; dar, ei nu au ascultat cuvintele lui; Şi Dumnezeu a văzut că răutatea a oamenilor devenise mare pe pământ; şi fiecare om a fost înălţat în imaginaţia gândurilor inimii sale, care erau îndreptate continuu spre rău.

| 12faly56 explică (pentru Mariancikkk):

La inceput Dunezeu a spus primei perechi sa stapineasca pamintl si tot ce este pe el.omul dupa ce greseste i se arata unde a gresitsi i se spune ce sa faca ca sa nu maigreseasca.intrebarea era:de ce?

| Mariancikkk a răspuns:

Din cauza fărădelegilor în care trăiau popoarele de atunci, în tot felul de păcate, care le-au depărtat de la ascultarea de Dumnezeu și le-au condus la dezumanizarea ființei umane, sfârșind în potopul din vremea lui Noe. Iată cum descoperă Scripturile cauza potopului pentru oameni, zicând: „Fiii lui Dumnezeu (adică urmașii lui Adam creat de Dumnezeu), văzând că fiicele oamenilor sunt frumoase, şi-au ales dintre ele soţii, care pe cine a voit. Dar Domnul Dumnezeu a zis: „Nu va rămâne Duhul Meu pururea în oamenii aceştia, pentru că sunt numai trup. Deci zilele lor să mai fie o sută douăzeci de ani!" (Facere 6, 1-3). Din cuvintele lui Dumnezeu că: „Nu va rămâne Duhul Meu pururea în oamenii aceştia, pentru că sunt numai trup (Facere 6, 3), înțelegem că unirea bărbaților cu femeile, înainte de potop, a fost pentru plăcere în păcat și nu pentru a avea „odrasle (copii) pentru Dumnezeu" (Maleahi 2, 15), din care cauză Dumnezeu a zis: „Nu va rămâne Duhul Meu pururea în oamenii aceştia (Facere 6, 3). „Pentru că tot ce este în lume, adică pofta trupului şi pofta ochilor şi trufia vieţii, nu sunt de la Tatăl, ci sunt din lume" (1 Ioan 2, 16).

| Mariancikkk a răspuns:

Acea corabie este si azi

| Actaar a răspuns:

Ca il durea la bascheti

| Trickkk a răspuns:

Nu exista dumnezeu, sunteti spalati pe creier cu chestia asta, puneti-va odata in viata mintea la contributie si ganditi, cum puteti sa credeti povestile astea cu dumnezeu, sunt niste povesti ca sa manipuleze lumea cu dat bani la biserici si alte prostii, acuma ceva timp cine nu credea in biserica era omorat, si asa s-a creat aceasta secta de credinciosi, nu poti crede in ceva daca nu stii sigur ca exista, totul e stiinta

| 12faly56 explică (pentru Trickkk):

Si stiinta asta de care zici de unde vine, te-ai nascut cu ea sau ti s-a dat? desteptule(atotstiutorule)

| Mariancikkk a răspuns (pentru Trickkk):

Mie nu imi cere nimeni bani la Biserica. Dumnezeu ne da salvarea fara plata, sunt si religii unde se cauta profit dar asta nu inseamna ca Dumnezeu nu exista, omul are puteri limitate, la fel si gindire. Omul e neputincios in fata lui Dumnezeu cind el cutremura pamintul. Cum nu te temi tu sa spui astfel de lucruri. In Cuvintul lui Dumnezeu sunt dovezi si scrie despre lucruri pe care stiinta abia acu le descopera