| miriam18 a întrebat:

As vrea sa imi raspunda EmaS la aceasta intrebare. Ce parere ai despre o fata penticostala botezata ca iubeste un baiat de alta religie ex catolic. Crezi ca e pacat?

18 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Tu trebuia -si încă mai poți face asta- să asculți de cuvântul care spune "Nu va înjugați la un jug nepotrivit cu cei necredincioși", chiar daca băiatul este credincios în felul lui.
Mai mult de atât, o să vă "strapungeti singuri cu o mulțime de chinuri" când e vorba de mers la biserică, de închinarea in familie si de doctrine care vin in contradicție unele cu altele.
Este păcat deci să-i iubim pe oameni mai mult decât pe Dumnezeu. Aceasta înseamnă închinare la idoli. Nu mă înțelege gresit: Dumnezeu nu spune să nu-i iubim pe oameni, ci spune că neascultarea de El, de poruncile Lui este tot atât de vinovată ca și ghicirea sau închinarea la idoli.
Poti vorbi cu băiatul acela; dar nu poți renunța la principii, căci aceasta iti va desparti sufletul tău de Dumnezeu.
Vrăjmașul nostru și al lui Dumnezeu face apel la sentimentele noastre bune ca sa calcam poruncile lui Dumnezeu. Aceasta este viclenia lui.
Dumnezeu îngăduie să fi ispitită, dar nu peste puterile tale; alegerea ta trebuie să fie de natură principială si nu sentimentală.

| lpavel a răspuns:

EmaS nu-i pe aici asa ca-ti spun eu parerea mea happy Nu-s pocait dar nu cred c-ar fi pacat doar daca n-au nascocit ei o porunca aparte sau sa mai lipeasca inca o porunca la poruncile lui D-zeu happy
Din cate stiu eu ei fac exact cum e in biblie iar eu cunosc binisor biblia, deci NU e pacat! happy

| miriam18 explică (pentru lpavel):

Pocaitii ex penticostalii au in regula lor, C fetele sau baietii din gruparea lor sa nu umble cu oamnei din lume. Tu crezi ca ar fi un pacat.

| lpavel a răspuns (pentru miriam18):

NU! Nu cred ca ar fi pacat! Nu te lua dupa cei de aici, doar nu mergi sa te casatoresti...

Răspuns utilizator avertizat
| Ionut_Paunescu_1989 a răspuns:

Da este pacat comform Bibliei, pentru ca un catolic se inchina la statui, icoane si la multi alti sfinti. Iar o penticostala nu se inchina decat in Duh si in Adevar. Iar daca ei se casatoresc si vor face si un copil sau chiar mai multi, care invatatura va primii? Cea catolica sau cea penticostala? Ce va zice catolicul copiilor, va zice sa se roage la icoane si la Maria, iar penticostala va zice tocmai invers, va indemna copiii sa se inchine in Duh si in Adevar. Vor fi neintelegeri din cauza invataturilor diferite, caci catolicul doreste sa-i invete pe copii dupa invatatura lui, iar penticostala dupa invatatura ei. Asa ca vor fi multe certuri. Ca sa te lamuresti mai mult citeste 2 Corinteni 14:18

| lpavel a răspuns (pentru Ionut_Paunescu_1989):

De unde ai luat asta ca catolicii se roaga la icoane? Pari matur dar judeci ca un copil laughing))))

| Ionut_Paunescu_1989 a răspuns (pentru lpavel):

Pavele, ia si studiaza fiecare religie in parte, cel putin religia catolica, si apoi intoarce-te sa comentezi. Orice inchinare care nu este facuta in Duh si Adevar, este adresata unui dumnezeu fals, ai mai zis ca cunosti si Biblia cat de cat. Daca cunosteai, stiai ca inchinarea trebuie sa fie adresata doar lui Dumnezeu, fara nici un intermediar gen: icoane, statui, moaste. De ce? Biblia ne raspunde si de ce. Pentru ca este un Singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni, Omul Isus Hristos 1 Timotei 2:5. Iarta-ma te rog, nu vreau sa te supar cu vreun comentariu de al meu, dar Biblia ( Cuvantul lui Dumnezeu ) spune lucrurile astea. Domnul sa iti dea intelepciune si sa o folosesti pentru slava Lui!

| lpavel a răspuns (pentru Ionut_Paunescu_1989):

Spuse un pocait laughing))))) Eu sunt catolic! Crezi ca nu stiu cum e religia mea? Daca in biserica sunt icoane si statui asta NU inseamna ca ne rugam la idoli! big grin Nu stiu cum ai studiat tu religia catolica dar te-au prostit rau laughing)

| Ionut_Paunescu_1989 a răspuns (pentru lpavel):

Draga Pavel, vad ca te crezi un crestin, afla ca un crestin adevarat nu rade cu gura pana la urechi in sens de batjocura. Da, spuse un pocait, dar sa stii ca insusi Hristos a spus: pocaiti-va. Nu a spus : catoliciti-va, sau ortodoxiti-va. Ok, ma amuza putin faptul ca ai spus: " crezi ca nu stiu cum e religia mea? " Pai in primul rand tu trebuie sa iti cunosti Biblia si apoi vei vedea deslusit daca si religia ta e in armonie cu Cuvantul lui Dumnezeu. Dar Biblia spune sa nu iti faci infatisari sa te inchini inaintea lor, insa tu faci tocmai invers. Si mai spui ca nu e idol la ce te inchini tu, pai daca Dumnezeu spune ca e idol la ceea ce tu te inchini, parerea ta chiar nu conteaza inaintea Cuvantului lui Dumnezeu. Arata-mi un singur verset unde spune sa ma inchin la icoane, si eu iti arat o sumedenie de versete unde scrie sa nu te inchini. Iarta-ma te rog, nu iti vorbesc cu rautate si nici nu vorbesc in batjocura. Domnul Hristos sa vegheze asupra sufletului tau, si nu uita, sufletul e vesnic pocaieste-te de toate pacatele si de toata mandria care o ai in tine.

| lpavel a răspuns (pentru Ionut_Paunescu_1989):

Tu cred ca esti batut in cap! Iti tot REPET NU NE INCHINAM LA ICOANE = poate asa vezi ce scrie sau schimba-ti dracu ochelarii daca nu vezi! Ai participat vreodata la o liturghie de catolici? Se pare ca nu, daca participa-i ai fi vazut cu ochii tai dar asa vorbesti numai din auzite sau ce tampit o fi scris ceva pe net tu ai citit si ai crezut. Mai usor e sa crezi o prostie decat pe cineva care traieste in acea religie!
PS: Acum n-am ras ca m-ai enervat!

| Ionut_Paunescu_1989 a răspuns (pentru lpavel):

"Tu cred ca esti batut in cap!" oare asa te invata in acea religie catolica, asa este un crestin? vai de tine ca vei da socoteala de orice cuvant nefolositor. " poate asa vezi ce scrie sau schimba-ti dracu ochelarii daca nu vezi!" Asa te invata acea religie sau Biblia, sa pronunti cuvantul "dracu"? " PS: Acum n-am ras ca m-ai enervat!" Asa te invata Biblia, sa te enervezi? Biblia spune sa vorbim cu blandete. Mda, m-am convins de ce fel de duh esti calauzit. Domnul sa aiba mila de tine. Multi se cred chemati, dar putini sunt alesi. Multi vor spune in ziua aceea : Doamne, nu ne-am inchinat noi Tie, nu ti-am slujit noi Tie, n-am trait noi dupa Cuvantul tau? Dar EL le va zice curat, departati-va de la mine toti lucratorii fara de lege. Asta este adevarul Pavele, dar tu traiesti in minciuna si nu dupa Cuvantul lui Dumnezeu, tocmai asta a fost si motivul pentru care te-ai enervat. Adevarul doare. Domnul sa iti dea intelepciune si lumina ca intunericul in care traiesti sa dispara din viata ta. Amin!

| lpavel a răspuns (pentru Ionut_Paunescu_1989):

Asa este nu sunt un sfant dar incearca sa nu mai scoti oamenii din sarite...

| Ionut_Paunescu_1989 a răspuns (pentru lpavel):

Nu te-am scos cu nimic din sarite, nu am facut decat sa iti vorbesc putin din Biblie si ai sarit ca ars. Totusi, iarta-ma, nu am vrut sa te supar caci nu sunt genul de om care sa supere pe cineva. Am incercat sa raspund la intrebarea postata aici, si tu mi-ai dat reply, cu cateva maimutoaie din alea care radea ironic. in finee. daca mai ai vreo nelamurire...esti liber sa-mi scrii.

| lpavel a răspuns (pentru Ionut_Paunescu_1989):

Am sarit ca ars ca-mi tot repeta-i ca catolicii se roaga la icoane desi eu ti-am raspuns de cateva ori ca NU este asa, spun asta NU din auzite ci vazand si auzind predicile de la sfanta liturghie! Deci inainte sa mai spui asa ceva Mergi si tu din curiozitate la o liturghie catolica : dupa 5 minute te vei convinge singur!

| Ionut_Paunescu_1989 a răspuns (pentru lpavel):

Atat catolicii cat si ortodocsii se inchina inaintea icoanelor, diferenta e ca, catolicii se inchina si inaintea unei staui. in fine ori cate ti-as spune tot pe a ta o ti. Daca nu esti prea mandru urmeaza sfatul acesta: ia Biblia studiaz-o cu post si rugaciune si vei descoperii ca nu o relgie te duce in rai ci o relatie personala cu Hristos. si dupa ce vei intelege Biblia cat de cat, vei sti ca in invatatura catolica sunt multe erezii, acum poti sa te enervezi sau poti sa nu te enervezi, dar asa relateaza Biblia, enerveaza-te si tu pe Biblie happy. Pacea sa fie cu tine.

| lpavel a răspuns (pentru Ionut_Paunescu_1989):

Si daca se inchina inaintea unei statui sa inchina statuii? Rugaciunile incep cu Tatal nostru, Tata Ceresc, Doamne Isuse Cristoase ETC ETC cam asa se roaga un catolic! Acum te intreb iar, Crezi ca asa suna o rugaciune care e adresata idolilor? big grin Ai citit in biblie de Chivotul sfant? daca traiam si discutam in vremea aceia ai fi zis ca ne rugam la o cutie big grin
Zici ca catolicii nu fac ce e in biblie cuvant cu cuvant, dar voi faceti exact la fel? Ma faci sa rad... dar ma abtin ca am vazut ca te cam supara big grin

| Ionut_Paunescu_1989 a răspuns (pentru lpavel):

Esti tare ratacit, eu nu incerc sa iti zic ca religia mea e buna si a ta e proasta. Ok, sa-ti raspund pe rand cu pasaje biblice, dar sper sa le intelegi. Te citez: Si daca se inchina inaintea unei statui sa inchina statuii? Da, se inchina statuii, iata ce spune Biblia: Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti, căci Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc fărădelegea părinţilor în copii până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc; Deutoronom 5:9. Incearca sa pricepi fraza: " inaintea lor". Mai departe...degeaba incep rugaciunile voastre cu : Tatal nostru, daca ochii ii aveti fixati pe acele chipuri. Ok, acum sa iti raspund si despre chivotul acela. Raspunsul e foarte scurt: NIMENI nu s-a inchinat la acel chivot. Te citez: "Zici ca catolicii nu fac ce e in biblie cuvant cu cuvant, dar voi faceti exact la fel?" Care noi Pavele? ca eu nu imi aduc aminte sa iti fi spus ca am vreo religie, si daca te intereseaza afla ca eu nu am religie, am o relatie personala cu Hristos care face cat toate religiile din lume. Te citez din nou : "Ma faci sa rad... dar ma abtin ca am vazut ca te cam supara " Nu ma supara rasul tau, poti sa razi cat ai chef, doar ca rasul tau m-a facut sa imi dau seama ca tu nu esti un crestin, ci un om din lume, deoarece un crestin adevarat vorbeste cu calm, cu blandete, fara batjocura, si mai ales fara mandrie, tu esti atat de mandru incat chiar si versetele biblice pe care ti le-am dat mai sus le vei rastalmaci doar ca sa te indreptatesti in inchinarea ta care este opusa inchinarii in Duh si in Adevar asa cum ne cere chiar Hristos. Iata un verset care s-ar putea sa iti mustre caracterul tau : Batjocoritorului nu-i place să fie mustrat, de aceea nu se duce la cei înţelepţi. Proverbe 15:12. Iata inca un verset care este contra chipurilor carora te inchini inaintea lor: „Cu cine Mă veţi asemăna, ca să fiu deopotrivă cu el? – zice Cel Sfânt. Isaia 40:25. Se pare ca L-ati asemanat pe Dumnezeu cu o statuie, cu un chip omenesc. S-au fălit că sunt înţelepţi, şi au înnebunit; şi au schimbat slava Dumnezeului nemuritor într-o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare şi târâtoare. Romani 1:22-23. Dumnezeul nostru este în cer, El face tot ce vrea. Idolii lor sunt argint şi aur, făcuţi de mâini omeneşti. Au gură, dar nu vorbesc, au ochi, dar nu văd, au urechi, dar n-aud, au nas, dar nu miros, au mâini, dar nu pipăie, picioare, dar nu merg; nu scot niciun sunet din gâtlejul lor. Ca ei sunt cei ce-i fac, toţi cei ce se încred în ei. Psalmii 115:3-8. Nu ma astept sa intelegi multe din tot ce ti-am scris eu aici, cu pasaje Biblice, din contra te vei enerva pe insusi Cuvintele lui Dumnezeu. Domnul sa aiba mila de tine. Pace!