| SaveTheNature a întrebat:

As vrea sa va intreb:
Care sunt mijloacele sigure ale mantuirii?
A)Respectarea celor 10 porunci si iubirea fata de aproapele si iubirea fata de Dumnezeu?
sau:
B)Sfintele moaste, saritul in apa rece de boboteaza, pupatul de ioane,mataniile, puntzile de la inmormantari si aprinsul de lumanari la morti si vii+acatiste, postul negru si infometarea?

sau. Ce ne duce pe noi la mantuire:
a) legile bisericesti?
b) legile Dumnezeiesti -pe care le gasim in Biblie.

Răspuns Câştigător
| Chαяtreux a răspuns:

Niciuna din cele de mai sus. Este necesar doar sa ai credinta. Restu' vine de la sine.
P.s: a nu se confunda credinta cu religia. [eu prin credinta inteleg constientizarea divinitatii supreme(Dumnezeu, in caz ca esti crestin), cat si constientizarea scopului tau si anume pacea si iubirea. Asta e calea atingerii fericirii supreme. Biserica si postul sunt apa de ploaie. Nu valoreaza nimic daca nu ai iubirea si puritatea in sufet.]

| SaveTheNature explică (pentru Chαяtreux):

Frumos raspuns! Bravo happy

| danut a răspuns (pentru Chαяtreux):

Cat de interesant, si eu am credinta dar, FUR, CURVESC, IMI insult parintii (ii si bat cate o data), ma inchin la statui si picturi, incalc porunca a PATRA, as omora pe cate cineva, injur de Dumnezeu, DAR CRED, BAI, EU CRED, ASA SA STITI asa ca voi fi mantuit, NU? P.S. Cam subtire credinta asta, nu? Vedeti sa nu va aflati in situatia urmatorului dialog: ". pai n-am facut noi Doamne atatea in Numele Tau? Plecati de la Mine caci NU VA CUNOSC".

| Chαяtreux a răspuns (pentru SaveTheNature):

Multumesc!

| Chαяtreux a răspuns (pentru danut):

Nu ai cum sa ai acea pace si iubire infinita in suflet despre care am vorbit, daca faci ceea ce ai spus mai sus. Nu ajunge doar sa crezi in existenta lui Dumnezeu. trebuie sa il 'primesti' in sufletul tau, iar asta nu se face prin cuvinte. Poti spune intregii lumi cat de mult il iubesti, daca nu simti asta, e egal cu zero. Asta nu e ceva ce poti dovedi. Este doar intre tine si el

| danut a răspuns (pentru Chαяtreux):

IL primesc, IL primesc, dar fac ce vreau eu. Daca nu se face prin cuvinte cum se face? PAI DACA CRED cum sa NU SIMT. DAR EU LE FAC si pe alea de mai sus, alea ale MELE. P.S. CREZI CA DUMNEZEU S-a sacrificat DOAR pentru niste sentimente de nedeslusit, are nevoie Dumnezeu DOAR de astea fara alta DOVADA de credinta, DE CE? Pe vremuri spunea cineva la ceea ce sustineti voi, aceasta forma de "credinta", CREDINTA IEFTINA, putin dai, putin primesti.

| Chαяtreux a răspuns (pentru danut):

Cum spuneam, asta doar se simte. Poti spune intregii lumi ca-l primesti tu pe dumnezeu, la fel si un ateu o poate face. Pe vorbe nu dau doi bani. Totul e in suflet, si atata timp cat faci cele de mai sus sigur nu ai pacea, iubirea si implinirea spirituala de care vorbesc.

| danut a răspuns (pentru Chαяtreux):

"atata timp cat faci cele de mai sus sigur nu ai pacea, iubirea si implinirea spirituala de care vorbesc."
De unde sti ca n-am si pacea dar si "activitatea" mea particulara.

| Chαяtreux a răspuns (pentru danut):

Pai atata timp cat faci cele de mai sus n-ai cum sa o ai. Este ca si cum as spune ca nu mai sunt suparata pe X, dar nu vreau sa vorbesc cu el.

| danut a răspuns (pentru Chαяtreux):

Tot incerc sa te fac sa intelegi ca DECLARATIA fara FAPTE nu are valoare, orice ai face. pot declara un milion de ani ca iubesc pe cineva, DAR daca nu arat si prin faptele mele ca IUBESC cu adevarat totul este doar o vorbarie GOALA. Eu imi arat DRAGOSTEA fata de DUMNEZEU DOAR prin respectarea PORUNCILOR SALE si nicidecum prin declaratii SFORAITOARE. Dragostea fara fapte este VORBARIE GOALA cum din pacate multe Culte Neoprotestante o practica. Auzi lucruri de genul, poruncile lui Dumnezeu sunt acelea: SA-L iubesti pe Dumnezeu...si pe aproapele tau. DAR nimeni nu spune ca ACESTEA SUNT CELE 10 PORUNCI si nu o dragoste ce nu poate fi DOVEDITA ci doar "SPOITA" (spusa) din GURA. Asta nu e ADEVARATA credinta ci o credinta DUPA BUNUL PLAC. Asta am vrut sa-ti spun cu "declaratile" mele dar se vede ca este greu sa treci peste anumite "obstacole" (probabil varsta frageda este de vina).

| Chαяtreux a răspuns (pentru danut):

Asta incercam si eu a iti explic. Degeaba spui ca il iubesti pe Dumnezeu, mergi la biserica, sa te vada x, y cat esti de credincios daca atunci cand ajungi acasa esti acelasi om care-i injura si uraste pe toti, acel om care crede ca se afla mereu intr-o competitie cu cei ce-l inconjoara, si ca trebuie sa fie cel mai bun in lucruri materiale. Si sa stii ca ai pus degeaba varsta in discutie. N-are treaba. Am citit aici oameni cu mult peste varsta mea care atunci cand sunt contrazisi spun doar ca nu e asa si atat. Mi se pare corect sa iti explic si de ce consider ca am dreptate. Nu e o incapatanare de-a mea

| danut a răspuns (pentru Chαяtreux):

OK!

22 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Aplicarea principilor biblice si o relatie stransa cu Dumnezeu ne poate salva.Romani10:13

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Ioan 3:16 - " Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica."

| Zenit313 a răspuns:

1.Credinta in propria persoana si calea ratiunii!
2. Ajutorul, iubirea si respectul fata de tot ce te inconjoara!

Dumnezeu daca exista, apreciaza mai mult aceste lucruri, nu ar avea nevoie de lauda si iubirea noastra combinate cu sute de mii de traditii si obiceiuri! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legile Dumnezeiesti si respectarea lor.

| 3xfemeie a răspuns:

Amesteci lucrurile. Postul negru are un rost al lui, dar clar nu il cunosti. La fel as putea spune si despre rostul lumanarilor si al acatistelor. Pentru a decide ca nu-s bune ar trebui sa le cunosti si apoi sa-ti "dai cu parerea".
As vrea sa te intreb ceva : i idee de ce trupurile sfintilor nu putrezesc? Ti-au spus prietenii tai?

| SaveTheNature explică (pentru 3xfemeie):

Bunica mea a fost o sfanta toata viata! Si tot a putrezit. Un sfant nu trebuie sa fie neaparat cunoscut de toata lumea.
Ca sa ma intelegi mai bine, dupa acest criteriu pe care il spui tu, daca este sa dezgropam toti mortii vom afla clar cine a ajuns in rai si cine nu.

| SaveTheNature explică (pentru 3xfemeie):

Si te-as intreba si eu pe tine. Numai ortodocsii au sfinti? De ce nu au si celelalte religii moaste? Chiar sa zicem ca moastele sunt Miracole dumnezeiesti n-ar fi corect sa se intample numai la ortodocsi. Si sunt atat de multe.

| 3xfemeie a răspuns (pentru SaveTheNature):

Cand am facut eu referire la sfintii ortodocsi? Despre ce criteriu vorbesti? Invata apoi sa faci diferenta intre un om bun si un sfant.
ps Daca tu ai deja o parere despre lucrurile astea, continua pe drumul tau, eu nu incerc sa te conving de nimic. Afisezi o mare dorinta de cunoastere, dar se pare ca numai intr-o directie pe care deja ai stabilit-o. O zi buna.

| SaveTheNature explică (pentru 3xfemeie):

Eu te ascult. Putem avea o discutie deschia. Sunt foarte dispus sa aflu cat mai multe.
Mi-ai spus de ce nu putrezesc trupurile sfintilor. Si au am adaugat ca in ortodoxie gasesti foarte multe trupuri neputrezite pe cand la catolicism nu.
Toti oamenii care ajung in rai se numesc sfinti. Cu siguranta sunt mai multi sfinti in cer decat cei pe care ii stim noi.
Si daca putrezirea/neputrezirea e un criteriu inseamna ca dezgropand morti, si gasindu-i putreziti, este clar ca respectivii au ajuns in iad.
Nu am nimic cu ortodoxia, insa nu pot sa ignor faptul ca militeaza dur impotriva celorlate religii.si nu lupta pentru unitate.

| 3xfemeie a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu vad ce discutie am putea avea din moment ce vorbim in paralel.
Eu am intrebat daca stii, nu ti-am spus de ce nu putrezesc sfintii. In rest, concluziile sunt ale tale sau te-au invatat prietenii? Poate va veti intalni in rai, unul mai sfant ca altul.
Data viitoare ar trebui sa nu mai interpretezi ceea ce spun. Dar ceva imi spune ca nu va mai fi o data viitoare.

Răspuns utilizator avertizat