| Ucigasuldeprostie a întrebat:

Asta e pentru toti lingaii de icoane. Ia spuneti ma de ce popa nu va ingroapa mortu daca nu ii bagi acolo 2 - 300 de lei in buzunar? Unde mai e milostivia si credinta atunci cand iti sta mortu pe la poarta cimitirului?

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

@Ucigasuldeprostie, vezi la-i suparat pe prea sfantul @Fumaret si ai imbulinato, il vezi cum tuna si fulgera, numai cuvinţele pline de dulceaţa crestinesca iti zice. El este sef la "Purgatoriu" si sa vezi tu ce fierbere cu spor la tine, radica temperatura la 2000 de grade, toti draci v-a iesii din tine si vei fi de puritate 100%, dupa aceiea te va unge cu H2SO4, antrax, bacilul lui Koch, ciuma bubonica, lepra si multe alte mirodenii din astea. Atentie, nu primeste spagă, este incoruptibil, totul o face din pasiune si mila duhovniceasca.

13 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

@fumărețule cred că ai fumat cam mult, de la un timp nu poți să te mai exprimi fără câteva mai multe jigniri pe rândhee hee
Oricum, killăre, 2-300 de lei e puțin, nouă la botezul la care am fost nași ni s-a zis de la obraz că mai puțin de 700 de lei nu se primesc...

| Ucigasuldeprostie explică (pentru FucktheSystem):

A fumat iarba de aia nasoala. Gen de aia de o gasesti in fata blocului... nici nu cred ca a asteptat sa se usuce laughing

| cristi202 a răspuns:

Depinde de om. Unii fac din preotie doar o meserie, si atunci iau bani grei pe ce fac, fara a tine cont de ce ar trebui sa faca. E tot om, nu preot, banul e cel mai important pentru el. Insa eu stiu destui preoti care chiar sunt preoti, adica nu fac pentru bani ce fac, ci pentru ca sunt preoti in adevaratul sens al cuvintului.
Ma intreb de ce mereu sunt aduse in discutie cazurile negative. De ce nu se spune despre ceea ce se intimpla pozitiv. Exista pintre preoti oameni care au caracter, care sacrifica uneori ce au pentru cei credinciosi, exista preoti care fac fapte de toata lauda, pe ei de ce nu ii vede nimeni, pe ei de ce nu ii aduce nimeni in discutie pe aici? Mi-ar place sa imi raspunzi la aceasta intrebare.

| claudia01 a răspuns (pentru cristi202):

Pentru ca, din pacate, acesti preoti sunt foarte putini...

| miradoniz a răspuns:

Am trecut pe acolo!
DAR vezi tu, foarte puțini oameni fac ceva find conștienți că ar fi greșit.Majoritatea au un mod de a gândi,care le justifică greșelile(e valabil,din păcate, și pentru mine).Să mai îți spun ceva-dacă oamenii ar fi reacționat DE LA ÎNCEPUT! plângându-se la mitropolie și făcând scandal pentru fiecare caz, NU s-ar mai întâmpla așa ceva.Biserica e formată din cei care îl iubesc pe Domnul-sau măcar încearcă.Tu dai în slujitorii ei nedemni,sau nesimțiți-ori în cei care și-au ales Dragostea drept drum în viață? Cei care sunt victime le sunt mereu-cel puțin în viața asta.Poate pe cei interesați doare mai mult să vadă ce se întâmpla decât pe tine,care spui ca ești în afară. Dacă preocuparea ta e veritabilă,atunci roagă-te pentru noi, pentru călai și pentru victime în același timp. Întradevăr, Consolatorul e milos.

| cristinacrissss a răspuns:

Si preotii sunt oameni. Si ei trebuie sa manance la fel ca tine. Vrei sa vina sa cerseasca mancare la tine la usa?

| Ucigasuldeprostie explică (pentru cristinacrissss):

Sa pui pret pe necazul unui om nu crezi ca e contrariul a ceea ce zice biblia?

| cristinacrissss a răspuns:

Nu pun pret pe necazul omului dar preotia e meseria lor. pentru asta au invatat: sa ajunga preoti. E normal sa ia bani pentru ceea ce fac. Intr'o lume in care banul e la putere nu poti supravietuii altfel.

| Minks a răspuns (pentru cristinacrissss):

Cu alte cuvinte. Faceti-va frate preoti, lumea moare tot timpul. happy

| evostyle7 a răspuns:

Niciun popa n`o sa aiba onoarea sa`mi ia banii din buzunar, oricat s`ar stradui. Cel putin nu pentru ritualul inmormantarii. E prea standard 2 metri sub pamant. Eu imi doresc sa fiu incinerat si cenusa sa`mi fie aruncata in aer de pe unul dintre cele mai inalte varfuri din lume ( nu stiu inca care ) devil

| jadir a răspuns:

Ucigasuldeprostie ai tot respectu meu, terbuie sa-ti spun ca eu am vrut sa devin preot am renuntat pentru ca im place viata sa o traiesc la extreme.Am cunoscut preoti pe care nici oamenii nu ai pot nu-mi si am cunoscut preoti care au din partea mea tot respectu si ca oamenii si ca preoti care te casatoreste, te boteaza si te ingroapa fara nici un leu daca nu ai.Stiu preoti care au platit din buzunar taxele pentru ca enoriasi nu aveau, dar din pacate ai dreptate sunt multi care paractica preotia doar ca oracre alta meserie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti prost, deci trebuie sa te suprimi.de vreme ce esti ucigas de prostie.de ce lingaii de icoane? decat de cur si pi.a ca tine si cei ca tine mai bine de icoane.si cati popi ma proasta satului ti-a facut tie asa ceva? eu sant crestin si am ingropat ma morti, da popa si-a facut slujba si banii i-am dat eu pentru osteneala, ma.fiindca imi place sa recunosc, calitatea muncii unui om.dar nu mi-a bagat nici un popa ma mana in buzunar sau sa ma tina cu mortul afara, fiindca nu-i dau bani. te-ai luat ca boul dupa altii si hop si tu ca prostul.pai o iei in gura natural pentru prostia ta,ca daca era din capul tau,prost cap ai avut, si daca ai luat-o de la altii, prost ti-a priit.asa ca ia-o-n-gura de la mine, care sant lingator de icoane, si vezi-ti ma de linsul pe.ii si a gaurilor ceva mai jos de pe.a.ca voi o ardeti pe aici ca ar fi normal.succes si spor la ...practicile voastre.si lasa popii si mortii nostri.nu le duce tu grija, fiindca daca era adivarat ne plangeam noi, nu avem nevoie de purtatori de cuvant.idiot de trei parale.

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

Te-ai udat la c*r de atat duhovnicie! Cunosc persoane care au dat si 10.000 de lei sa isi ingroape mortul. Deci nu imi vorbi tu mie de" i-am dat cat am vrut eu". Poate in jungla unde locuiesti tu cu familia. Hai fa-ti o clisma cu tamaie aprinsa sa te ierte dumnezeu ca esti prost!