| PsyhoChild a întrebat:

Astazi era sa dea masina in mine.Nu din cauza mea ci din cauza soferului care a incercat sa intre in depasire la un tir intr-o curba.
Este oare acesta un semn de alarma pentru mine de la Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Nu, acesta este un semn de incostienta si de lipsa de atentie din partea soferului." - se poate si asta. Altora le pica in cale cate o caprioara, cate o pasare, cate un gainat ejectat pe parbriz de o pasare aflata deasupra vehiculului, cate o cioara si chiar o barza electrocutata si cazuta pe parbriz, cate un urs, cate o vaca, cate o oaie, cate o capra saltareata, cate un porc mistret si chiar cate un caine mort sau o pisica strivita de asfalt si ajung de pierd controlul vehiculului in incercarea de a evita anumite lighioane gonite de haite de lupi sau lihnite de foame de ar manca si un om. happy

"Şi iarăşi am văzut sub soare că izbânda în alergare nu este a celor iuţi şi biruinţa a celor viteji, şi pâinea a celor înţelepţi, nici bogăţia a celor pricepuţi, nici faima pentru cei învăţaţi, căci timpul şi întâmplarea întâmpină pe toţi. Că omul nu ştie nici măcar vremea lui: întocmai ea şi peştii care sunt prinşi în vicleanul năvod, întocmai ca şi păsările în laţ, aşa sunt prinşi fără de veste oamenii în vremea de restrişte, când vine dintr-odată peste ei." - Eclesiast 9:11, 12. Se poate intampla ca ceva neprevazut sa ii distraga atentia unui sofer si sa piarda controlul masinii si sa intre in alta masina cu un sofer atent care nu mai are timp sa efectueze manevre de evitare a impactului. Mandria si nerabdarea unora pot cauza ignorarea pericolelor si neurmarea unui mod de conducere preventiv. Altii aleg drumurile publice ca locuri unde se sinucid omorand si pe altii. Altii sunt grabiti de necazuri si urgente aparute in familiile lor. Altii sunt goniti de demoni pe drumurile publice. Altii sunt teroristi la volan. Altii adorm la volan. Altii se urca beti la volan in speranta ca nu vor fi gasiti de politie. Altii se iau la intrecere cu altii si se sicaneaza in trafic si se iau la intrecere chiar si cu tirurile mizand pe caii putere ai masinilor pe care le conduc.

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu,Dumnezeu nu vrea sa ne sperie. Dar e bine sa te gandesti ca iti poti îmbunătăți relația de prietenie cu El. Pentru ca atunci cand murim, doar El ne poate învia. Deci contează să ne facem un nume bun la Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

"Nu,Dumnezeu nu vrea sa ne sperie. Dar e bine sa te gandesti ca iti poti îmbunătăți relația de prietenie cu El. Pentru ca atunci cand murim, doar El ne poate învia. Deci contează să ne facem un nume bun la Dumnezeu." - este vital. happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

E un semn ca avem infrastructura de cacao si soferi prost pregatiti

| adadad a răspuns:

Nu putem pune toate pe seama vointei divine, la fel um nici nu putem nega puterea divinitatii de de a actiona in decursul istoriei in evenimente.