| florinmarius20 a întrebat:

Pe ce se bazeaza ateii cand afirma ca nu exista niciun Dumnezeu? Au aflat cumva daca universul este finit sau infinit sau daca este rotund? Stiu ceva despre magie?

Abia in urma cu ceva timp au descoperit ca exista in univers energia intunecata.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Eu unu nu afirm ca nu exista dumnezeu, zeus, apolo, horus las o posibilitate sa se dovedeasca
sa stii ca ateismul are 2 tipuri ateism puternic afirmatie si ateism slab absenta unei afirmati
eu sunt cu cel slab marius, de aia ofer o posibilitate pentru totul ca universul e mare, infinit, sunt multe posibilitati sa exista unicornul roz plutind pe nori albastri, nici nu poti dovedi ceva ce nu exista si doar ce exista las crestini sa dovedeasca existenta zeului lor eu nu pronunt pentru zeul lor in nici un fel
sunt un fel de nu stiu daca exista dar nu am credinta pentru dumnezeu
pls citestemi raspunsul cu atentie

| florinmarius20 explică (pentru RAY):

Tot respectul pentru persoane ca dvs!

49 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns:

Pe ce mă bazez? Pe simplul motiv că nu-mi pasă dacă există ceva sau nu.
Şi pe o logică simplă, conform căreia, dacă ar exista o entitate care să facă un univers din nimic, nu-i atât de cretină încât să mă trimită în infern că nu vreau să cred în ea.

| sabin89 a răspuns:

Ce are una cu alta? Ce are magia cu Dumnezeu? Ce are forma universului (rotund, patrat) cu Dumnezeu?

| florinmarius20 explică (pentru sabin89):

Dumnezeu este un duh, ceva magic.Are forma universului cu dumnezeu ca nu stim nimic si dam verdicte.Nici macar nu stim cum arata tot universul si daca e finit sau infinit.

| Zenicide a răspuns (pentru florinmarius20):

Magia nu face parte din aceasta lume din pacate. Cel putin din cate stiu eu.
Asa e, stim foarte putin despre univers dar nu vom afla mai multe prin rugaciuni. Si putinul pe care il stim e datorita stiintei. Stiinta e superioara religiei pentru ca se poate adapta, si asta e scopul principal pentru care toti apelam la stiinta din ce in ce mai des. Mie personal imi pare rau ca nu am facut asta mai repede.
Religia in schimb doar profita de toate descoperirile stiintifice apoi incearca sa caute o asociere biblica, un text biblic care sa explice acele lucruri. Daca nu esti de acord cu ce zic numeste 10 inventii inspirate de biblie in acesti 2000 de ani care imbunatatesc viata omului.
Magia nu e un raspuns, Dumnezeu nu e un raspuns. De fiecare data cand raspunzi la o intrebare cu Dzeu creezi o intrebare si mai complexa. In loc sa accepti ca nu stii raspunsul la unele intrebari preferi sa invoci magia, adica Dzeu.

| florinmarius20 explică (pentru Zenicide):

"Daca nu esti de acord cu ce zic numeste 10 inventii inspirate de biblie in acesti 2000 de ani care imbunatatesc viata omului."
Transformarea noastra in lumina placuta si buna pe interior, adica un pozitiv controlat pe interior energetic.Asta face totul, construieste totul si asta e tot ce spuneau sfintii in biblie.Respingerea intunericului distructiv.

| Zenicide a răspuns (pentru florinmarius20):

Demonstreaza aceste lucruri te rog.
Intuneric distructiv? Aste ce dracu mai e?laughing Doar tu stii despre ce vorbesti.

| florinmarius20 explică (pentru Zenicide):

"Intuneric distructiv?" Energia negativa din noi.happy

| florinmarius20 explică (pentru Zenicide):

Avem si o latura intunecata pe care ar fi bine sa nu o folosim, asta ne cer sfintii apostoli si toti cei care au scris cartile sfinte.

| Mădă0611 a răspuns:

Eu ma bazez pe observatie. big grin
Tu pe ce te bazezi cand afirmi ca exista dumnezeu? Exclude biblia.

| florinmarius20 explică (pentru Mădă0611):

Pe magia din toate vietuitoarele.

| Mădă0611 a răspuns (pentru florinmarius20):

Explica happy

| florinmarius20 explică (pentru Mădă0611):

Dvs. va este foame de exemplu si desi nu mancati nimic simtiti tot felul de gusturi de mancare desi ele nu exista le creati dvs. cu mintea.Asta ar fi un procedeu magic.Sigur ca magia se explica stiintific dar e o stiinta pe care nu o cunoaste nimeni, decat Dumnezeu.Mai sunt si starile psihice magice, stari de exceptie.

| florinmarius20 explică (pentru Mădă0611):

Sau va uitati la o persoana, spre exemplu la Lucian Bute si tipul e suficient de expresiv si puteti sa simtiti ce simte el si chiar sa va trasnsformati in el energetic.Sa ii simtiti starile de spirit fara sa fiti el.

| Mădă0611 a răspuns (pentru florinmarius20):

laughing Exact asta era! De aceea am intrebat si am cerut sa explici. Explica-mi ca sa iti explic. Am si un exemplu, scuze de poveste: a facut maica-mea dulceata de nu stiu ce, era buna, dar nu imi dadeam seama din ce e, ceva nou, fructul era taiat cubulete, dulceata portocalie. Am intrebat-o, a zis ca ananas. Bun, am inceput sa recunosc gustul de ananas, si acum cateva zile, vazand ca imi place asa mult, zice "stii din ce e?", "ananas", "pepene galben" laughing Stia ca daca imi zice nici n-o sa gust, nu imi place pepenele. Acum dulceata e buna, dar nu mai are gust de ananas. laughing Totul e de la creier, fara vreo interventie divina. Exista perceptii, subiective si asemanatoare cu ale celorlalti, exista sugestie, exista autosugestie constienta si inconstienta. Cand o sa intelegi ce poate creierul sa faca, o sa renunti la credinta in supranatural.

| Mădă0611 a răspuns (pentru florinmarius20):

Se numeste empatie, dar senzatia e data de perceptie. N-o sa simti niciodata exact ce simte el, chiar daca asta crezi.

| Zenicide a răspuns (pentru Mădă0611):

Am patit si eu asa, de atunci mananc orice laughing

Răspuns utilizator avertizat
| WhatheWow a răspuns:

Daca n-ai fi troll... ti-as spune ceva despre Univers; cit despre magie, un singur lucru : dispari!

| florinmarius20 explică (pentru WhatheWow):

Si parca se mai laudau ateii ca ei sunt perfecti si nu au nevoie de vreo invatatura religioasa.Si musulman credincios daca erati, nu v-ati fi exprimat astfel oricata prostie vi s-ar parea ca se gaseste in mine.

| florinmarius20 explică (pentru WhatheWow):

Luminati-ma cu inteligenta dvs. sclipitoare!

| WhatheWow a răspuns (pentru florinmarius20):

Nu ti-am spus ca esti prost ci ca esti troll; daca nu stii care e diferenta nu-i problema mea!

Răspuns utilizator avertizat
| Neinteresantul a răspuns:

La fel cum biblia zice ca exista dumnezeu, acesti atei au dreptul sa spuna ca nu exista dumnezeu. La fel cum voi contestati ateii, ei va contesta pe voi la randul lor. E un echilibru.

| florinmarius20 explică (pentru Neinteresantul):

Dar daca ei sunt chiar fraieri ca refuza ceva ce li se da gratis, adica o speranta de mai bine?

| bluevibess a răspuns:

Dar tu de exemplu pe ce te bazezi cand afirmi cu atat de multa incredere ca toti ceilalti inapoiati mintali ca exista DUmnezeu?!?! Sau suntem o rasa de limitati-mintali? In ziua de azi daca de declari ateu esti privit mai urat decat atunci cand ai fi omorat pe cineva...adica "Cum sa nu crezi in DUMNEZEU". Religia in general ignora toate ramurile stiintei si descoperirile stiintifice, sustinand ca Dumnezeu este responsabil pentru toate aceste lucruri.Si cum poti sa te mai numesti credincios de exemplu cand tu ca preot ceri bani la slujbe, inmormantari, etc.Doar credem in Dumnezeu nu?!?!?! Sau?

| florinmarius20 explică (pentru bluevibess):

Dar daca Dumnezeu chiar exista? Nu-i o crima sa dati verdicte categorice si sa spulberati toate visele planetei? Va mai intreb o data, stiti totul despre univers? In afara de teorii si presupuneri nu am auzit de la oamenii de stiinta.

| bluevibess a răspuns (pentru florinmarius20):

Amice citeste mai mult si documenteazate.Stiinta face teorii pe baza de descoperiri.

| florinmarius20 explică (pentru bluevibess):

Universul e infinit sau finit? Daca e finit ce forma are?

| bluevibess a răspuns (pentru florinmarius20):

Dar Dumnezeu cum e? Cum arata? Daca ai fi citit s-a dovedit ca universul are o limita si ca este in continua expansiune, spre deosebire de functionarul vostru care nu stiu cum puteti sa dovediti ca exista.

| florinmarius20 explică (pentru bluevibess):

Mortile clinice va spun ceva? Dumnezeu este lumina alb galbuie ca energia solara, nu trebuie neaparat sa ia o infatisare.Este vorba despre o stiinta pe care nu o stim.Nu stim din ce substante e compus duhul lui Dumnezeu.Majoritatea celor care au trecut prin moarte clinica, au parcurs un tunel la capatul caruia au intalnit o lumina alb galbuie ca soarele si o voce le-a vorbit.Stiu imi veti spune ca experientele sunt datorate creierului muribund care incearca sa gaseasca solutii salvatoare in ultima clipa de viata.Nu prea cred! Si in noul testament se vorbeste despre lumina in care sta dumnezeu.

| bluevibess a răspuns (pentru florinmarius20):

Lasa-ma frate cu Dumnezeu, Spune-mi tu atunci ma... daca tot o iei cu lumini albe si chestii, cu visele cum e? Asta ca sa iti faci o impresie ca creierul uman este mult mai complex si mai fascinant decat credeti voi...

| florinmarius20 explică (pentru bluevibess):

Unele vise depind de psihozele noastre iar altele sunt revelatii divine.

| bluevibess a răspuns (pentru florinmarius20):

De Deja Vu ai auzit? Si e dovedit ca un lucru care nu tine de religie.

| florinmarius20 explică (pentru bluevibess):

Nu se compara visele cu moartea clinica.

| bluevibess a răspuns (pentru florinmarius20):

Si nu tot de creier tine? happy

| florinmarius20 explică (pentru bluevibess):

Ce treaba are deja vu cu mortile clinice in care revelatia divina este evidenta si o noutate?

| bluevibess a răspuns (pentru florinmarius20):

Tu ai zis ca in moartea clinica oamenii aud tot felul de voci si vad o lumina la un capat al unui tunnel, sustinand ca nu creierul produce aceste fenomene.Eu doar ti-am dat 2 exemple:Visele(auzi voci, vezi tot felul de chestii) si Deja Vu(daca ai avut vreodata un Deja Vu stii ce e aia) aceste 2 lucruri fiind dovedite ca o reactie a creierului sau fiind "produse" de creierul uman.

| florinmarius20 explică (pentru bluevibess):

Tine de energie!happy

| florinmarius20 explică (pentru bluevibess):

Sa presupunem ca e adevarat, nu poate fi interpretata ca pe o comunicare telepatica cu divinitatea?

| bluevibess a răspuns (pentru florinmarius20):

Da,bine zis "INTERPRETATA" nu si adevarata.

| bluevibess a răspuns (pentru florinmarius20):

A interpreta e o cu totul alta chestie fata de a fi adevarat.

| florinmarius20 explică (pentru bluevibess):

Daca exista o forma atat de inteligenta de viata, nu putem sa ii facem inapoiati mintal pe cei care cred.happy