| Cosimo11 a întrebat:

Ati avut vreodata sentimentul ca Dumnezeu lucreaza in viata voastra?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu doar sentimentul, ci certitudinea.

22 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, a lucrat de câteva ori. Satana a lucrat mai des. Nota bene. Sunt ateu.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai da. Prin tot ceea ce exista. Adica asta este existenta in sine happy

| T0T a răspuns:

Tot o să văd scenarii și prostii care da, uneori se întâmplă. Însă tot azi, când m-am trezit, am văzut un video cu oameni care au fost condamnați la închisoare pe nedrept zeci de ani și dovediți după acei zeci de ani ca fiind nevinovați. Sunt mulți alții care stau o viață fără să aibă vină. Unde a fost Dumnezeu în viața lor? Sunt atâtea nedreptăți și vieți mizerabile că nu poți să le numeri. Că pe lângă alea se mai întâmplă și lucruri bune, trebuie să fii tâmpit să spui că datorită zeității tale. De ce zeitatea ta atunci nu face să se întâmple mai multe lucruri bune? Nu, viața e ca la zaruri. Uneori zarurile pică bine, dar nu întotdeauna. E cât se poate de normal și lipsit de misticism.

| mentholinks a răspuns:

Am avut dar s-a dovedit ca nu era adevarat.

| halogen001 a răspuns:

Am avut, din cauza ca multi iti sugereaza ca Dumnezeu a lucrat, dar daca ne gandim bine si serios, vedem ca e doar o impresie falsa.
Exemplu: mergi nepregatit la un examen, dar stii ceva si nu treci exeamenul si spui ca Dumnezeu nu te-a ajutat. Daca treci examenul, spui ca Dumnezeu te-a ajutat. Deci e usor sa spui orice despre un personaj inventat, inexistent si invizibil. Realitatea e cu totul alta.
Daca nu stii tot, dar stii ceva, evident ca ai o anumita sansa sa treci examenul. Daca nu stii nimic, sansele sa treci examenul sunt exact zero. E aplicarea in practica a teoriei probabilitatilor si nu are nimic de a face cu un spiridus superman baubau invizibil.

| Cosimo11 explică (pentru halogen001):

Nu prea are sens ce zici...Este vorba aia Dumnezeu iti da dar nu iti baga si in traista.

| halogen001 a răspuns (pentru Cosimo11):

Depinde ce sens vrei sa aiba. Eu ti-am dat un exemplu. Da si tu unul sa vad daca are sens.
Lucrarea asta a lui Dumnezeu se suprapune perfect peste realitatea existenta, Dumnezeu fiind un personaj invizibil, inexistent care nu face nimic niciodata.
Oricine poate spune orice despre Dumnezeu, pentru ca nu e ceva palpabil, masurabil si credulii pot fi dusi cu vorba in orice situatie. Un propagandist religios te convinge de puterea si bunatatea lui Dumnezeu daca nu gandesti si crezi orice minciuna aberanta spusa de propagandist.

| Cosimo11 explică (pentru halogen001):

Vad ca esti convins ca Dumnezeu nu exista.

| halogen001 a răspuns (pentru Cosimo11):

Corect, ai inteles perfect. Evident ca nu exista un asemenea personaj care sa aiba grija oamenilor. Pentru un personaj cu atata putere, omul e egal cu zero, nu conteaza ce face, ce nu face, ce crede sau ce nu crede omul. Religia e pentru controlul multimii.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Da, pentru va Dumnezeu a scris viata fiecarui om pe pamant absolut tot ce se intampla a fost scris de El.
Atunci cand moare un om fie de boala, accident s-au o crima multi spun ca "asa i-a fost scris de la Dumnezeu" si asa este.

Numai Dumnezeu stie ce se va intampla cu noi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

E adevărat că Dumnezeu știe viitorul, dar El nu ne scrie viața, nu exista destin. Crezi că Dumnezeu face că un om să devină păcătos și apoi tot Dumnezeu îl trimite în iad?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu totii suntem pacatosi El doar ne da de ales. Dumnezeu ne tine in viata si tot El neo ia.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Da! Am avut o premoniție si la 2-3 zile mi s-a întâmplat aidoma. Un frate al meu, care dorea sa se întoarcă acasă după Revoluție si nu putea din cauza ca locuiam eu cu părinții si făcusem eu casa, a făcut un scenariu împreună cu tatal meu, si l-a pus in aplicare. A sunat politia si salvarea pe "motiv" ca am vrut sa ii omor pe ei si pe mama. In timpul in care am avut premoniția mi s-a spus de trei ori "nu te teme fiindcă nu ti se va întâmpla nimic". Si când a venit salvarea si politia, când sa îmi puna catusele, minune mare nu se închideau. S-a chinuit seful de post minute in sir si nu s-au închis. Atunci asistenta si șoferul de pe salvare au zis sefului de post sa renunțe, si a renunțat. Au rămas tata si fratele de ras in sat, si intre vecini pentru ca nu i-a reușit. Ce ziceți, nu Dumnezeu a lucrat?

| Green66 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Dacă te prinde un nebun pe stradă și te violează înseamnă că a lucrat Dumnezeu? În cazul copiilor molestați de pedofili Dumnezeu a lucrat?

| LoveSleep a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Au venit gata sa te închidă, adică era serioasa treaba. Nu au venit sa vada ce se întâmplă și au decis sa îți dea un avertisment. Au venit sa te ducă direct la mititica.
Și ce sa vezi, nu s-au închis cătușele și au decis sa lase criminalul în libertate, ca nu era decontat și un al doilea drum spre tine de la secție.
Cu adevărat mâna lui Dumnezeu.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru LoveSleep):

Nu se întâmplase nimic. Își dorea casa si nu a ea cum sa puna mana pe ea din cauza mea. Nu ținea cont ca eu am facut-o.

| Meme10Memu a răspuns:

Da, Dumnezeu lucreaza mereu in vietile oamenilor chiar daca uneori ni se pare ca nu simtim. Indeosebi oamenii care IL cauta sincer si staruitor. Multi oameni cauta sa aiba faima si bogatii in aceasta lume condusa de Satan insa astfel de oameni nu realizeaza ca isi pierd viata pentru totdeauna iar banii si faima nu le vor folosi la nimic in cele din urma.

| Seba2013 a răspuns:

Hristos are putere sa ilumineze planeta, ce rost mai are sa iti vorbesc de puterea lui asupra mea. Sunt si lucruri rare, dar nu le povestec pe astea acum. Bine nu sunt chiar rare ci au si logica.
Pe mine doar Biserica ma face fericit. Doar in ea imi gasesc plinatatea si vitalismul sufletesc. Cu cat cresc in ea, simt cum ma perfectionez, progresez, civilizez, etc. Doar in ea gasesc lumina(Raiul) atunci cand afara este intuneric, frig si ploua.
Cu cat TRAIESC mai mult credinta, simt cum briliez, cum adevarul triunfa, virtutile cresc, dreptatea invinge si perfectiunea domina. Deci eu am nevoie de un spatiu unde domina sau traieste aceasta Lumina. In Biserica domina cel mai tare credinta in Hristos, chiar daca si prin afara il putem gasi. Noi trebuie sa facem sa brilieze credinta si prin afara, pentru ca suntem fiii luminii.
Chiar si mancarea si bautura le pun pe locul 2. Meseria o consider gunoi, chiar daca ea imi da o pozitie privilegiata, iar pacatul nu isi mai gaseste locul.

| badpanda a răspuns (pentru Seba2013):

Confunzi marfa cu ambalajul.
Iisus in cazul in care a existat a fost comandant zelot, iar asa zisul zeu biblic nu a fost Dumnezeu nici pe departe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| LoveSleep a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-e raw.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LoveSleep):

Pacat