| Inferno a întrebat:

Ati putea sa imi spuneti cati atei sunt in capitala si cati sunt in provincie?(in procente)
Si de ce credeti voi ca este asa?

Răspuns Câştigător
| caractere a răspuns:

Nu pot sa dau procente, insa ponderea mai mare de atei si agnostici se afla in zonele urbane. De ce?! In zonele urbane educatia este mai buna(si nu ma refer aici la cei 7 ani de acasa), exista o mai buna cultura, lumea este mai avidia de a asimila informatii, s.a.m.d. Plus ca accesul la informatii este mai facil. Toate exista intrucatva, in diferite forme si concepte, si in mediul rural, insa acestea sunt estompate, asanate, trecute cu vederea, ignorate, nevalorificate. Plus ca in mediul rural se pastreaza cel mai bine valori, traditii, obiceiuri, s.a., comparativ cu zona urbana. Pe de o alta parte, majoritatea ateilor si agnosticilor fac parte din generatii tinere, iar in mediul rural nu prea mai exista tineret, tinerii au cam migrat la oras(unii mai demult, altii mai de curand), rurarul fiind impovarat zi de zi de un proces acut de imbatranire. Astfel, intotdeauna rurarul evolueaza ceva mai greu. Pe de o parte este bine, pe de alta parte este rau. Pierdem pe de o parte, castigam pe alta. Una peste alta, mi-ar placea un anumit echilibru, fiindca astfel ne pierdem intr-un fel identitatea, obarsia, obiceiurile, traditiile, valorile...

8 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Bre inferno eu zic sa repeti intrebarea peste 2-3 zile, deoarece cei 4-5 atei mititei sunt ocupati cu Sf Nicolae. Lustruiesc ghetele si cauta galosi cit mai incapatori pentru primit cadouri rolling on the floor Sa ii vezi cum zic Tatal Nostru la culcare si se inseamna cu Sf Cruce, zici ca sunt cei mai buni Crestini.

| NoKidding a răspuns (pentru Urzi23):

Ba ce se intampla cu tine de nu bagi celebrul tau "Urzi23 a raspuns cu intelepciune"? (parca asa era)

| Urzi23 a răspuns (pentru NoKidding):

Chestie de chef

| caractere a răspuns (pentru Urzi23):

Pisi, in timp ce tu faci pe spiritualul p-aci, ai putea sa raspunzi intr-adevar cu intelepciune la necazul lui Cristi. Macar prin 3 cuvinte de incurajare.
http://www.TPU.ro/......ina-2.html

| Urzi23 a răspuns (pentru caractere):

Din pacate aseara am aflat,cuvintele de incurajare ajuta si ele dar cel mai mult ajuta (PEX-ul si fitingurile), poate si niste distrib/colect echipate cu robineti poate si niste sute de m de cond de Fy 1, 5 si 2, 5. Daca pot sa ajut ajut fara sa trag pe altul de mineca.

| shadovv a răspuns:

Cred ca te referi la faptul ca omaenii din mediul rural sunt mai credinciosi. In mare parte este ceva de trecut din cauza ruperii barierei de comunicatie dintre rural si urban.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cosmin e sub influenta drogurilor daca se poate nu-i dati atentie/ sunt putini atei multi nici nu se declara vezi poate printre amici tai ai vreun ateu

| cosmin333 a răspuns:

Nu am date exacte insa sper cati mai putini.Defapt aceasta forma care nu se bazeaza pe legile Bisericii, iar membrii sai nu sunt indrumati de Duhul Sfant zic eu ca incearca sa protesteze.Aceasta forma groteasca de protest este facuta publica in special pentru ca cei ce se arata ca facand parte dintr-o asemenea organiazatie sa atraga atentia asupra lor si sa "trezeasca" la realitate restul omenirii care mai are un sambure de credinta.Asadar este o forma a diavolului care comanda niste marionele si ii utilizeaza in atingerea scopului sau final si anume sa puna mana pe sufletul lor dandu-le la oparte ratiunea de a alege intre bine si rau...