| Adrianetc a întrebat:

Ati sarbatorit aceasta zi de Craciun cu sarbatorit sau fara? Sarbatoritul fiind Isus Hristos

36 răspunsuri:
| Adrianetc explică:

Sarbatoarea este pentru Isus Hristos, s-a nascut pentru a murii pentru noi, primind harul Sau, ne mantuim. Sarbatoarea fara sarbatorit este esuata.

| EmaS a răspuns:

Este adevarat cu cu totii ne pregatim pentru aceste sarbatori, gospodinele prepara tot felul de mancaruri gustoase, vor face prajituri speciale pentru colindatori. Exista pericolul ca in valtoarea pregatirilor, urmand niste datini si obiceiuri sa pierdem din vedere esentialul. Sa nu ne trezim ca tinem sarbatorile si sa uitam de cel mai important Sarbatoritul.

| Adrianetc explică (pentru EmaS):

Foarte frumos ati spus, pentru majoritatea asa zisilor crestini, Craciunul inseamna porc taiat, bautura, semestrul 2 de biserica, datinile nelipsite, zi libera, intalnire de familie,"mai bine dai decat sa primesti ". Dumnezeu ne bate mereu la usa, trebuie sa-L primim, nu suntem obligati sa-L primim, dar noi pierdem vesnicia cu El, El pierde un suflet.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cu Iisus Hristos da. Isus in limba iudee inseamna Magar.

| Adrianetc explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Nu prea ma intereseaza raspunsul tau, Isus este MAntuitorul, si asta inseamna Dumnezeu Mantuitorul, se pare ca nu accepti harul Lui, dar lasa, cum spune si El : faca-se dupa credinta ta. Cred ca sti care iti este deznodamantul

| Raniia a răspuns:

Cristos,in care locuieste toata intelepciunea, puterea si cunoasterea, este Viu in inima mea, lucrand si atingand vieti prin mine! alegerea ne apartine.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Adrianetc):

Nu stiu care-i.

| Adrianetc explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Daca-ti pasa, aflai, stiai, dar esti indiferent, si Isus o sa se departeze de tine pentru vecie : Plecati de la mine blestematilor, caci nu va cunosc!

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Adrianetc):

Eu sunt crestin ortodox practicant si nu mai fi ingamfat ca nu esti Dumnezeu.

| Adrianetc explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Daca iti pasa de Dumnezeu, iti pasa de Cuvantul Lui, pentru ca vroiai sa vorbesti cu El, si cuvantul este Biblia, putin i pasa lui Dumnezeu ce religie esti, pentru ca nu religia mantuie, ci Isus, este SINGURUL. El nu mantuie religii, El nu mantuie grupuri, ci mantuie in parte, si avand in vedere ca ai blestemat Numele Lui, esti un pagan.

| dracu14 a răspuns:

Nu sarbatoresc craciunul si cine e isus asta?

| Adrianetc explică (pentru dracu14):

Daca ai observat, intrebare este pentru crestini, tu, presupun ca esti satanist, slujitor al unui inger decazut, egoist si misel, un inger negru, decazut care a fost creat de acest Dumnezeu de care nu sti,

| dracu14 a răspuns (pentru Adrianetc):

Da sunt satanist, dar nu traditional ci laveyan sa ma rog ma consider atras de satanismul laveyan, pentru cultura ta generala satanismul laveyan nu e o religie ci o filozofie si nu-l venerezi pe satan, satan fiind doar un simbol, omul fiind considerat mai presus decat orice zeitate

| Adrianetc explică (pentru dracu14):

Chiar crezi ca-mi pasa cultura ta ratacita? eu il am pe Dumnezeu, si altceva nu-mi trebuie, El este calea, adevarul si viata, tu ce esti? esti un abur care trece, nu traiesti nici cat cea mai mica cometa, nu ai putere nici sa ridici peste greutatea ta corporala, nu ai o inteligenta asa de vasta, nu sti nici ce se intampla pe planeta. Suntem niste oameni simpli, dar iubiti de Dumnezeu. Argumenteaza-mi teoria ta cum ca esti cumva superior.

| dracu14 a răspuns (pentru Adrianetc):

Realizezi ca nu exista dumnezeu? realizezi ca pana si un sobolan este superior peste ceva inexistent?

| Adrianetc explică (pentru dracu14):

Te inseli daca tu crezi ca eu am o credinta din parinti,stramosi, sau datini, eu am o credinta viu, si in fiecare zi reinoita de catre Dumnezeu, spre deosebire de tine care ti-ai creat un astfel de concept, sau cultura ta.

| dracu14 a răspuns (pentru Adrianetc):

Indoctrinarea incepe de cand te nasti, esti botezat fara drept de apel ti se baga in cap ca te-a creat o zeitate si ca ii esti inferioara si ca trebuie sa o slujesti, eu am ales sa nu ma umilesc in fata nimanui, prefer sa traiesc demn nu ca un milog ce se roaga in genunchi pentru orice lucru la o zeitate inexistenta

| Adrianetc explică (pentru dracu14):

Nu am fost botezat, normal iti e dat sa alegi cand esti matur si esti sigur.Dar nu pricep ce nu intelegi prin faptul ca eu am ales sa cred, mama imi lasa alegerea, Dumnezeu ne lasa alegerea, nu suntem obligati, la copilarie este normal sa iti spuna despre Creator, cum ti se spune ca trebuie sa nu omori,furi, sa te comporti civilizat, moral, si daca iti este spus din copilarie,si daca iti este explicat de ce, la maturitate o sa fi om cu caracter si cu un statut social bun. Ai ales sa traiesti fara El, ai ales sa traiesti singur, dar macar atat, sa fi constient ca exista o judecata suprema, ca o sa ti se faca dupa faptele pamantesti, dupa cum ti-ai trait viata. Isus ne spune ca putem face orice cu credinta in El, nu este autosugestie sau un zeu inexistent, dar daca incerci sa-L simti, daca-L cauti,se lasa gasit, asa spune, El bate la usa inimii tale in fiecare zi, dovada? traiesti acum,ai trait si ieri, dar nu se stie ce se va intampla cu tine in zilele ce vor urma,Deeacea te cam strezez, imi pare rau,dar vreau sa impartasesc dragostea si altora, tu cand sti o veste foarte imbucuratoare si fericita, nu le spui si altora? Iata ca va aduc o veste buna, s-a nascut un Mantuitor,care este Hristos Domnul, asa mai spune un verset. Este salvare.Un alt verset spune ca mare este secerisul, dar putini sunt lucratorii ei, adica, binecuvantari, daruri, fericiri sunt, dar putini sunt cei care o au, sau primesc.

| dracu14 a răspuns (pentru Adrianetc):

E afla ca eu am fost botezat culmea cu numele Cristian si Andrei insa da am ales sa traiesc fara vreun zeu, cu propriile reguli si crezand doar in mine, am ales sa nu ma inchin unei zeitati inexistente(da inexistente, sunt 2700 zeitati inventate de om pana acum, o sansa la 2700 sa existe o zeitate, 99%sanse ca acea zeitate sa nu fie dumnezeu)am ales sa traiesc demn.
dumnezeu exista doar in mintea ta, tu alegi daca el exista sau nu, dumnezeu fiind creatia unui om
afla ca uneori vestile care te bucura pe tine pot fi triste pentru altii
PS:sunt 100% sigur ca nu exista dumnezeu, judecata de apoi, ingeri, putem continua asa pana maine

| Adrianetc explică (pentru dracu14):

Cum sa-l gasesti pe Dumnezeu daca nu-l cauti? Il gasesti pe la coltul strazii? prin magazine si TV? Nu, ci in Locasul Lui cel sfant

| dracu14 a răspuns (pentru Adrianetc):

De ce as cauta ceva inexistent?

| AlexeHellsing a răspuns:

Cu Sărbătorit. Crăciun Fericit!

Răspuns utilizator avertizat
| C0nstantin a răspuns:

Mai repede l-as fi sarbatorit pe Sir Isaac Newton (macar el merita sa fie cinstit)

| Adrianetc explică (pentru C0nstantin):

Tu nici nu meriti sa traiesti, si totusi uita-te aici, Harul Lui Dumnezeu cade si pe cei pagani si pe cei credinciosi, insa la Judecata nu va mai fi asa, vei fi judecat dupa faptele tale.

| C0nstantin a răspuns (pentru Adrianetc):

Nu trebuie sa cred in rahaturi imaginare ca sa fiu un om bun si sa fac fapte bune. Legat de partea "Tu nici nu meriti sa traiesti", cine te crezi tu sa ma judeci pe mine? Nu ma cunosti, habar nu ai ce fel de persoana sunt, dar totusi tu ma judeci. Dar ce pot sa iti cer, dai dovada de cat de bine esti crescut si cat de bine respecti ceea ce te invata religia.

| Adrianetc explică (pentru C0nstantin):

Cand ma refer la fapte, nu pun accent pe fapte bune, ci cum ti-ai trait viata, da,legat de partea asta,gandeste-te logic, daca Creatorul te-a facut, si nu-l urmezi, nu-L iubesti, nu-L cauti,de ce te-ar mai tine? Datorita dragostei Lui. E ca si cum ai confectiona o masina, i-ai pus toate piesele dar nu merge in fata, merge doar in spate, daca nu l-ar putea repara ce ar face cu el? este inutil. Dar cel care a confectionat masina asteapta, se mai uita la ea, poate mai o imbunatateste, ca poate intr-un final sa mearga cum trebuie.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru dracu14):

Wow,mai ai putin si ma faci ateu.

| AnnaMaria27 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Total fals! Intai documenteaza-te si apoi vorbeste!

http://mihailandrei.wordpress.com/......erelatina/

Isus nu inseamna "magar"!

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru AnnaMaria27):

Dar ce?