| AvalohAlyn a întrebat:

Ați simțit vreodată că era mai bine daca nu va nasteati, daca nu apăreați pe lume? De ce ne-am născut, chiar așa? Mă refer la rostul și sensul logic pentru care ne-am născut nu prin ce modalitate.

3 răspunsuri:
| ania a răspuns:

La 18 ani când mi-a, pierdut credința în existența lui Dumnezeu am simțit că nimic nu are nici un sens, un fel de frig sufletesc incurabil.Am scris la întrebările mele cum am revenit la credința în Dumnezeu.

| anonimg a răspuns:

Dumnezeu a creat condițiile pentru existența vieții, și apoi a creat și viața.
Dragostea este creatoare. Și chiar dacă știa că această creațiune va lua o nouă întorsătură, Dumnezeu nu a creat haotic. El a făcut planul de salvare mai înainte de creațiune.
Dumnezeu a creat responsabil, nu iresponsabil așa cum sunt cei mai mulți care își spun că sunt părinți.

"Ați simțit vreodată că era mai bine daca nu va nasteati, daca nu apăreați pe lume?"
Răspuns: nu există om născut pe lume și în toate facultățile mintale care să nu fi trecut printr-o astfel de experiență.
În astfel de clipe trebuie să ne prindem de Dumnezeu.

| halogen001 a răspuns:

Evident ca daca nu existi nu mai ai nici o problema si nu e un lucru rau. Ne-am nascut ca urmare a legilor naturii. Viata e o forma de existenta a materiei, un mod in care materia se poate aranja. Cand conditiile de existenta a vietii sunt indeplinite, apare viata. Viata nu aduce foloase unei entitati cu puteri nelimitate.