| AvalohAlyn a întrebat:

Ati simtit vreodata nevoia de Dumnezeu? Adica acel gol pe care ti-l poate umple numai Dumnezeu si prezenta Lui in viata voastra? Ce ati facut?
Eu pentru inceput am sa citesc Noul Testament in intregime si parti din Vechiul..si ceva carti crestine
Cum iti umpli golul acela din suflet? Cum sa te apropii mult de Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| J0B0MAT a răspuns:

Golul din suflet ti-l umpli atunci cand gasesti motivul, scopul pentru care traiesti.Sunt oameni care traiesc fara sa stie pentru ce, fara sa aiba vreun tel de atins sau care nu au curajul sa lupte pentru ceea ce vor. Poti sa traiesti astfel, dar esti incomplet.

| doctorandus a răspuns (pentru J0B0MAT):

Da mai, inregimentarea intr-o ideologie e solutia, daca nu esti inregimentat ideologic esti ca si pierdut. Fericit?

| J0B0MAT a răspuns (pentru doctorandus):

Nu vorbeam de nicio ideologie...iar fericirea sau nefericirea mea nu au nicio legatura cu parerile tale.

| doctorandus a răspuns (pentru J0B0MAT):

"The ideas of economists and political philosophers, both when they are right and when they are wrong, are more powerful than is commonly understood. Indeed the world is ruled by little else. Practical men, who believe themselves to be quite exempt from any intellectual influence, are usually the slaves of some defunct economist. Madmen in authority, who hear voices in the air, are distilling their frenzy from some academic scribbler of a few years back. I am sure that the power of vested interests is vastly exaggerated compared with the gradual encroachment of ideas. Not, indeed, immediately, but after a certain interval; for in the field of economic and political philosophy there are not many who are influenced by new theories after they are twenty-five or thirty years of age, so that the ideas which civil servants and politicians and even agitators apply to current events are not likely to be the newest. But, soon or late, it is ideas, not vested interests, which are dangerous for good or evil." John Maynard Keynes.

| J0B0MAT a răspuns (pentru doctorandus):

Copy- paste.Eu vorbeam de un lucru fooarte simplu, fiecare are misiunea de a fi fericit, doar ca unii nu vor sa fie sau le e frica.

| doctorandus a răspuns (pentru J0B0MAT):

Fericirea este o gogorita mic-burgheza. De cand nu mai tine gogorita cu focul iadului se baga la greu gogorita cu fericirea.

"Drumul spre fericire e de fapt fericirea" spune ca fericirea este la fel cu un caine care alearga sa-si prinda propria coada.

Daca esti fericit, fii fericit. Daca nu esti, nu te mai screme ca urmaresti sa capeti fericirea.

22 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Studierea atenta a Bibliei te poate ajuta sa te apropii de Dumnezeu. Pe mine m-a ajutat faptul ca am studiat Biblia pe subiecte cu ajutorul unei persoane, gratuit, la domiciliu. Pe situl jw.org poti gasi mai multe informatii.

| T0T a răspuns:

Eu am simțit dar acel gol nu se umple de la sine, cel puțin nu în viața asta.

| AvalohAlyn explică (pentru T0T):

Se umple si in viata asta sau cel putin cred fiindca vad ca exista unii oameni fericiti pe deplin pe glob.happyDar vorba lui ReinA16, cand iti gasesti un scop, un drum, un rost sau un motiv pentru care sa traiesti.Dar nu e usor deloc.sad

| T0T a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Da se umple, dar nu la toți și nu de la sine.

| T0T a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Și eu am un drum și am avut unul dar uneori visele se spulberă și atunci trebuie să te reorientezi, dar rănile rămân.

| AvalohAlyn explică (pentru T0T):

Da..corect..si asta e cel mai TRIST cand ai un vis pentru care lupti si il doresti mult si acesta se spulbera..Reorientarea uneori nu mai se face cu aceeasi inima, cu tot sufletul fiindca rana visului neimplinit continue sa bantuie..sa doara.

| T0T a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Da, dar cel mai nasol e când chiar lupți pentru acel vis și faci sacrificii să ajungi acolo și pui suflet și vezi că ai făcut tot în zadar. Unii au nevoie de timp să își revină și să o ia de la capăt și acum problema se pune, de câte ori e omenește posibil să o iei de la capăt?

| AvalohAlyn explică (pentru T0T):

E vorba aia :un sut in fund( in cazul dat, de la viata) e un pas inainte.Sau ce nu te doboara te face mai puternic.happyEu cred in astea.

| T0T a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Poate da...Pff, eu nu mai știu ce să cred XD.

| J0B0MAT a răspuns (pentru T0T):

Sorry ca ma bag si eu, e nasol cum ai zis si tu sa lupti pentru ceva si sa vezi ca e in zadar.Am luptat multi ani pentru visul meu, am facut multe sacrificii, am plans si am fost ranita, am cazut de multe ori si de multe ori am spus ca nu mai pot, dar cumva de fiecare data am gasit forta sa ma ridic si sa lupt.Am renuntat si eu la visul meu pentru... cateva luni, timp in care eram pur si simplu moarta sufleteste, o senzatie pe are nu i-as dori-o nimanui, imi era scarba de viata.Am vrut sa mor de multe ori, doar ca am fost prea fricoasa sa imi pun singura capat zilelor.Si acum imi e greu, sunt zile cand n-am putere sa fac nimic, dar ceva ma face sa continui sa lupt.Eu traiesc doar pentru visul meu, el e motivul meu, altfel cum am zis, as putea sa traiesc dar as fi incompleta.
Si oricum, cred ca indiferent daca reusesti sau nu sa iti indeplinesti visul, esti un invingator.In ciuda oricarui rezultat, esti un invingator pentru ca ai decis sa lupti si sa nu te conformezi cu realitatea cruda care nu iti aduce ceea ce iti doresti cu adevarat.

| T0T a răspuns (pentru J0B0MAT):

Frumos spus, chiar meritati acea fundă. Ne asemănăm din câteva puncte de vedere probabil. Să ai grijă de tine, sper să fii fericită.

| J0B0MAT a răspuns (pentru T0T):

Mersi la fel.: )

| mentholinks a răspuns:

Când ai suficienta credinta in Dumnezeu nu te mai face niciun vis neimplinit sa suferi fiindca stii ca El are grija de tine si El știe mai multe despre tine decat ai putea tu sa stii vreodata fiindca El te-a creat si doar El iti cunoaste inima.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Eu cred ca il poti umple mai bine prin iubire, dar ce stiu eu?

| Dorugar a răspuns:

Te poti apropia de Dumnezeu NU citind ci indeplinind Legamantul pe care l-a cerut El oamenilor care doresc sa-L aiba pe El in suflet.
Dar tu citind NT, adica un text scris de niste evanghelisti care recunosc ca au primit putere si stapanire peste draci (vezi Luca 9.1) ca sa ii ajute in lucrarea lor, te cammindepartezi FOARTE PERICULOS de Dumnezeu Creatorul dar te apropii de Dumnezeul Veacului Acesta care este Lucifer
Si asta este extrem de grav

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Majoritatea teologiilor incurajeaza golul ca singura posibilitate de a-l umple cu si mai mult gol pana la extaz. extazul nu e deloc fericit pe cat s-ar crede

| NuAmNumeStraniu a răspuns:

Salut jun