| Jardelin a întrebat:

Aveam de gind sa postez o intrebare legata de educatia copiilor, insa voi adresa mai intii alta, intrucitva din aceeasi zona a subiectului.

In urma cu citeva zile am postat aici urmatoarea intrebare: "In cazul unui razboi ati fi dispusi sa puneti mina pe arma sa va aparati tara si daca e cazul, sa va dati viata pentru ea?"

Rezultatul, pe mine m-a surprins: au raspuns 12 oameni, din care 9 atei, 1 neoprotestant si 2 ortodocsi. Din toti 12, singurii care au spus ca sint gata sa-si dea viata pentru tara, au fost cei 2 ortodocsi! Atitudinea neoprotestantului nu o comentez, pentru ca e o singura opinie si nu poate fi reprezentativa pentru grupul religios din care face parte!

Atitudinea celor 9 atei nu o inteleg! Intrebarea mea este: convingerile atee sint incompatibile cu patriotismul?

Exista atei care sa zica: da, sint ateu, nu cred in nici o divinitate insa imi iubesc enorm tara si, pentru natiune si patrie sint gata sa mor?

Este normal ca ortodocsii sa-si verse singele aparind niste impasibili care la prima alarma fug si se ascund unde vad cu ochii?

53 răspunsuri:
| euu26 a răspuns:

Referitor la convingerile atee sunt si compatibile, incompatibile cu patriotismul difera de la caz la caz (parerea mea).si da exista atei ce si-ar da viata pentru natiune si patrie.Sunt fel si fel de oameni nu ii putem judeca, poate sunt mai fricosii.

| Zenit313 a răspuns:

Nu cred ca am raspuns la intrebarea ta anterioara!

Sunt Ateu,asta nu inseamna ca nu imi iubesc tara!
Sunt patriot,dar in nici un caz nationalist!
Nationalismul naste ura,ura naste razboi!

NU o sa mor pentru razboiul altora sau se le apar averea.

Eu o sa mor pentru toti oamenii nevinovati, pentru familia mea, persoanele importante si generatiile urmatoare!

Este o intrebare ipocrita!
Ateii nu au starnit niciodata un razboi, nu inteleg de ce critici aceasta grupa de oameni care nu au facut niciodata rau celor din jur si au adus numai beneficii societatii!
Daca nu erau oamenii rationali, traiam inca in pesteri cu impresia ca stim raspunsurile vietii si a lumii inconjuratoare!

Multa sanatate!

| danay72 a răspuns:

Legat de daca sa lupti pentru tara, un adevarat crestin care respecta Biblia nu poarta razboiul.Isaia2:2-4.e ca si cum un om de aceeasi religie din tara se lupta cu un om de aceeasi religie, dar din alta tara si iubirea fata de aproapele sau cea care trebuie sa fie intre adevaratii crestini, indiferent de unde s-ar afla ei, unde e? Ioan13:34,35,Matei22:37-39

| 3xfemeie a răspuns:

Nu am vazut intrebarea despre care vorbesti, dar poate ca trebuia sa formulezi altfel. Ati pune mana pe arma pentru a elibera tara din mana celor de la conducere? Poate ti-ar fi raspuns mai multi.
Si nu am nici o dovada ca cei care ti-au raspuns afirmativ au fost sinceri. De exemplu, nu m-am gandit niciodata da ca cei morti sau raniti la" revolutie " au fost ortodocsi. Sau tinerii batuti la Universitate. Crezi ca nu erau si atei acolo? Eu zic ca e mai bine sa nu amestecam niste lucruri.

| Jardelin explică (pentru danay72):

De aceea Martorii lui Iehova nu fac armata si nu pun mina pe arma? Hmmm! Smechera organizatia asta! Lasa-i pe prosti sa moara aparindu-ne, ca noi stam si facem actiuni de racolare de adepti!

| Jardelin explică (pentru 3xfemeie):

Uite aici:

http://www.tpu.ro/......pentru-ea/

Modul in care mi-ai sugerat sa formulez intrebarea tine de politica si mai e si o instigare la violenta! Eu cred totusi ca votul este cea mai buna arma.

| Jardelin explică (pentru 3xfemeie):

Si inca ceva: eu nu acuz, pun niste intrebari! Poate ca intr-adevar sint si atei care isi iubesc patria si ar pune mina pe arma sa o apere.

| 3xfemeie a răspuns (pentru Jardelin):

Eu nu am sugerat nimic. Votul nu mai este o arma, ci o iluzie. Iar la intrebare ai declarat bun raspunsul unui militar, dar uiti ca este platit sa faca asta. Te-ai cam contrazis.

| danay72 a răspuns (pentru Jardelin):

Esti de acord ca daca toti ar fi ca Martorii lui Iehova, nu mai ar fi nevoie de arme.

| RAY a răspuns:

Si de ce trebuie sa omor pe cineva ca imi demonstrez iubirea sau sa urasc pe cineva?
eu unu n-am nici o iubire fata de Romania din contra un degust total, chiar ma intreb ce mi-a dat tara asta ca sa iubesc? ce viitor imi ofera ea?
eu pentru nimic nu sunt in stare sa mor pentru ca am doar o viata si o iubesc enorm

| RAY a răspuns (pentru Zenit313):

Ai dreptate, ateii niciodata nu au pornit un razboi impotriva nimanui dar toti arata cu degetul spre stalin de parca el ar fi reprezentat ateismul intr-un fel, ala a fost anti-teist si atat nu ateu

| 3xfemeie a răspuns (pentru danay72):

rolling on the floor Hai ca am auzit-o si pe asta!

| Jardelin explică:

Eu nu stiu de ce, a vorbi despre tara si patriotism trebuie sa fie un lucru tabu! Decit sa pui intrebari imbecile gen "Dumnezeu poate face o piatra pe care sa nu o poata ridica?", parca e mai normal sa intrebi ceva legat de tara, popor etc. Pina la urma sint niste lucruri evidente care nu pot fi trecute cu vederea! Ce e rau in a discutam despre sacrificiul suprem pentru tara? In felul asta ne cunoastem mai bine pe noi si intre noi. Pe mine ma enerveaza cretinii care zbiara la cineva "ESTI NATIONALIST!" si au grija sa-i dea rapid in cap in timp ce alte popoare de prin jur vorbesc cu mindrie despre tara lor si cultiva sentimentul national inca de la gradinita!

| Jardelin explică (pentru danay72):

Da, pacea trebuie sa primeze! Razboiul este groaznic si nu-l doresc numanui! Insa se poate si fara ca toti sa fim Iehovisti.

| kira30 a răspuns (pentru Zenit313):

Singurul rege pe care un patriot trebuie sa-l apere este poporul.Singurul rege este poporul!

| Zenit313 a răspuns (pentru RAY):

Stalin a fost evreu, si respecta Talmudul.
Hitler romano-catolic.

| Zenit313 a răspuns (pentru kira30):

Am spus eu altceva?!

| kira30 a răspuns (pentru Zenit313):

Nu.Am scris asta doar ca o confirmare.

| Zenit313 a răspuns (pentru kira30):

Imi cer scuze pentru neintelegere si multumesc! happy

| kira30 a răspuns (pentru RAY):

Tu poti fi viitorul tarii.Sa ajungi tu presedinte si chimba tara. Vorbesc serios. Daca esti capabil te votez.

| 3xfemeie a răspuns (pentru Jardelin):

"E uşor să fii prieten cu cei amabili. Dar a fi prietenul celui ce se crede duşmanul tău este chintesenţa oricărei religii. "
Tu crezi asta?

| Jardelin explică (pentru 3xfemeie):

Da, cred! Parintele Teofil Paraian spunea ca vorba buna il face pe cel rau bun, iar vorba rea il face pe cel bun rau. Asa ca, e bine sa stim cum ne comportam cu oamenii.

| M25M a răspuns:

Iti dau un exemplu concret.
Cazul SUA vs Iraq, daca noi am fi in postura SUA sa intram intr-o alta tara cu armata chipurile sa aparam "democratia" si pentru "siguranta nationala" nu as face-o din cauza intereselor ascunse(care acum sunt la lumina pentru oricine in exemplul dat).
Daca tara mea ar fi atacata din cauza acestor motive sau altele atunci da, insa din nou precizez nu imi voi da viata pentru razboiul altora si beneficiul lor.

| Jardelin explică:

@maramao Bine, pa! Posteaza-ti elucubratiile in alta parte!

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Nu sunt gata sa mor, pentru tara si popor!
Dar nici ortodoxul nu va muri pentru atei!
Iata cate culte religioase exista in Romania:

1.Biserica Ortodoxă Română
2. Episcopia Ortodoxă Sârbă de Timișoara
3.Biserica Romano- Catolică
4.Biserica Română Unită cu Roma, Greco-Catolică
5.Arhiepiscopia Bisericii Armene
6.Biserica Creștină Rusă de Rit Vechi din România
7.Biserica Reformată din România
8.Biserica Evanghelică C.A. din România
9.Biserica Evanghelică Lutherană din România
10.Biserica Unitariană din Transilvania
11. Uniunea Bisericilor Creștine Baptiste din România
12.Biserica Creștină După Evanghelie din România - Uniunea Bisericilor Creștine După Evanghelie Din România
13.Biserica Evanghelică Română
14. Uniunea Penticostală - Biserica Lui Dumnezeu Apostolică din România
15.Biserica Creștină Adventistă de Ziua a Șaptea din România
16. Federația Comunităților Evreiești din România
17.Cultul Musulman
18.Organizația Religioasă Martorii Lui Iehova

Sursa :http://ro.wikipedia.org/wiki/Religia_%C3%AEn_Rom%C3%A2nia

| Jardelin explică (pentru мιнαɛℓα36):

Asa, si? Ce-ai vrut sa zici cu lista asta? Am intrebat daca stie cineva lista cultelor din Romania?

| EmaS a răspuns:

Eu te intreb daca Dumnezeu iti permite ca sa ucizi? El ne cere ca sa ne iubim vrajmasii. Eu prefer sa pierd viata aceasta, decat pe cea vesnica.

| TheBlackEmo a răspuns:

Eu m-ar ruga la Dumnezeu, nu as lupta! Asta ar însemna sa încalc una din poruncile Domnului "Iubeste-ti aproapele", o sa ma rog si Dumnezeu nu ma va lasa la greu!

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Jardelin):

"Este normal ca ortodocsii sa-si verse singele aparind niste impasibili care la prima alarma fug si se ascund unde vad cu ochii?"...
Care impasibili? Despre cine vorbesti? Despre cei 9 atei care ti-au raspuns la intrebare? Sau despre atei in general?
Am vrut doar sa iti arat ca lumea nu se imparte doar in atei si ortodocsi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca patriotismul si religia sunt acelasi lucru si anume modalitati de manipulare a prostimii. Scopul lor este acela de a controla masele de bovine pentru a servi intereselor celor putini si puternici.