| AG777 a întrebat:

Salutare TPU, am o intrebare mai mult pentru nereligiosi, atei, agnostici.etc

Pe voi ce anume v-a convins sa nu il mai urmati pe Dumnezeu si sa aderati la convingerile actuale?

42 răspunsuri:
| CristiB93 a răspuns:

Pavel Corut. Mantuire de dupa cumplita ratacire. Citeste si tu apoi sa vedem daca ramai cu acceas convingere.

| doctorandus a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu, dar cred ca Dumnezeu nu vorbeste cu oamenii, deci el insusi nu a trimis niciun mesaj oamenilor, nu a scris nicio carte.

| RAY a răspuns:

In primul rand ateismul nu este o convingere, este lipsa credintei, este jalnic faptul ca uni critica pe alti doar pentru ca nu cred in ceea ce cred ei,. A da, și mai bătuți în cap sunt cei care nu cred și nici nu au cercetat.

de ce sunt batuti in cap toti care nu cred in ce crezi tu? asa e frumos sa te exprimi, crestineste

| RAY a răspuns:

Celcestietot cand o sa cereti si voi de la zeus

| RAY a răspuns:

Slayer09 dar tu cand iti lasi orgoliul sa il cunosti pe zeus?

| RAY a răspuns:

P.S. Dumnezeu este mantuitorul sufletului, El are treaba cu sufletul nu prea se baga in cele lumesti, cele lumesti sunt pentru noi oamenii. Dar prin suflet, inima si minte vine adevarul de la Dumnezeu.

care dumnezeu omule, care religie?

| RAY a răspuns:

Cat fanatism sectanct, ei singuri recunosc ca sunt aici ca sa faca propaganda sectanca

acum 4 ore | VicariousReality a răspuns (pentru Celcestietot):
Treaba e doar sa raspandesti Vestea Buna, daca nu accepta, mergi mai departe. Unii se prind, altii nu.

acum 4 ore | Celcestietot a răspuns (pentru VicariousReality):
Asa este, dar totusi ar fi bine sa reusesti ceea ce iti propui. Obiectivul final.

Obiectivul final fiind indoctrinarea tuturor cu dogma lor

| RAY a răspuns:

Ma fanaticilor voi ati ucide daca ati putea? cine nu vrea sa devina ca voi lati ucide pe loc aaaaaa

| Celcestietot a răspuns:

Majoritatea vor zice că știința, îți zic eu de pe acum. A da, și mai bătuți în cap sunt cei care nu cred și nici nu au cercetat.

| Celcestietot a răspuns:

Ray, eu mă refeream la cei care nu au cercetat deloc și nu cred. Este evident ca lumina zilei, că Dumnezeu există. Nici măcar nu îi cereți să vă de-a semne El, sau alte minuni și tot nu credeți. Cereți orice semn vreți, și vi-L va da, doar aveți răbdare. Dacă aveți chef de luat la mișto sau de contrazis, mai bine nu va mai chinuiți să scrieți.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu cred ca Dumnezeu le va arata vreun semn. Pentru ca atata timp cat ei Il resping pe El si orice urma de lumina Dumnezeu nu poate sau nu cred ca va interveni in viata lor. Putem doar sa ne rugam pentru aceasta.

| RAY a răspuns (pentru Helper07):

Ma voi chiar sunteti fanatici rau de toti, voi ati vrea ca toti sa fie exact ca voi, clone, toti sa gandim la fel ca voi, acelasi secta sa avem, aceleas dogma iar exprimarea sa fie interzisa evul mediu asta va doriti voi sectancti

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Am încercat să îi ajut. A cere semn este gratis, nu costă nimic, dar se pare că unii sunt irecuperabili la capitolul acesta. Cine știe, poate vor deveni creștini în viitor unii atei de pe aici...

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

In zilele noastre Dumnezeu nu prea mai face semne, fiindca si Diavolul face multe iar noi putem sa le incurcam. (parerea mea desi am mai auzit undeva ca nu se vor mai face la fel de multe semne).

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Eu când cer, primesc. Asta nu înseamnă că Dumnezeu stă la dispoziția mea. Eu mă refeream la semne pozitive, nu la cele negative.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu cred ca asta se va intampla, ei nu cred in Dumnezeu, chiar daca le-ar arata un semn tot n-ar crede.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Se citește Mt. 12, 38-42

38 Atunci unii dintre cărturari şi farisei i-au spus: „Învăţătorule, vrem să vedem un semn de la tine". 39 Dar el le-a răspuns: „Această generaţie rea şi adulteră cere un semn, dar nu i se va da alt semn decât semnul lui Iona profetul: 40 aşa cum Iona a fost trei zile şi trei nopţi în burta peştelui, tot aşa Fiul Omului va fi trei zile şi trei nopţi în sânul pământului. 41 Oamenii din Ninive se vor ridica la judecată cu generaţia aceasta şi o vor condamna pentru că ei s-au convertit la predica lui Iona şi iată aici unul mai mare decât Iona. 42 Regina din Sud se va ridica la judecată cu generaţia aceasta şi o va condamna, pentru că ea a venit de la marginile pământului ca să asculte înţelepciunea lui Solomon şi iată aici unul mai mare decât Solomon.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Așa este.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Exact așa sunt și ei. Și mă mai făceau pe mine fariseu...

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Asculta, mie mi se pare ca te cam ia valul cateodata. Nu invingi ura cu ura ci cu iubire, asa ca vreau sa-ti schimbi limbajul si n-o spun cu rautate. Vorbind ca ei nu arati ca esti cu nimic mai bun. Trebuie sa fi un exemplu, nu conteaza ce spun altii si cat te supara pentru ca nu vor sa inteleaga. Judecata e a lui Dumnezeu nu a noastra. Poate nu o sa-i convingi dar asta nu inseamna ca trebuie sa te superi, la urma urmei Dumnezeu nu obliga pe nimeni si nici noi n-ar trebui s-o facem. Nu te comporta ca un copil: "El a inceput", astfel, chiar daca intentiile tale sunt bune, faci mai mult rau decat bine, asa ca comportate matur (fara rautate).

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Înțeleg ce spui, dar nu suport așa ceva, mi se ia de persoane ca acestea. Nu am nimic cu nimeni daca nu crede, dar nu îmi place să fiu acuzat de cei care nu cred și luat în râs. Ști și tu ce se întâmplă cu cine scoate sabia. Am fost eu rău vreodată cu cineva care nu mi-a greșit? Și ce până la urmă dacă mă enervez, este bine că mă enervez pe ei, Dumnezeu îi primește în cer le cei care îl batjocoresc? Apropo, nu mă compar cu Creatorul deloc, doar spuneam asta. Până și Iisus a spus că nu știe cât o să ne mai suporte din pricina răutății noastre (eu așa știu), dar de mine ce să mai spui? Eu nu sunt ca Ei, așa de răbdător cu răul. Răul merită strivit, eliminat. Dumnezeu cred că mi-ar da dreptate, că El face la fel, asta încerc să spun. De exemplu, separarea celor drepți de cei nedrepți și invers. Spune tu că nu este ca mine. Este bine să fii cum este Dumnezeu, ca și gândire, este un exemplu de urmat. Și Iisus tot la fel este.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Iti dau un sfat si te rog sa te gandesti la el: atunci cand dai un raspuns pe TPU si nu numai, gandeste-te cum ar raspunde Isus si rapunde la fel. Tu nu esti Isus dar noi suntem chemati la excelenta in Hristos.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Mulțumesc pentru sfat, apreciez, dar nu pot fi așa cu oamenii răi de aici. Cum poți iubi oare un dușman al lui Dumnezeu și al păcii, blasfemiator de Sfânta Treime? Eu chiar nu pot asta. Am încercat să le explic că nu am nimic cu ei, dar nu ascultă. Ăsta sunt eu, așa mă comport, am spus de ce.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Dar Dumnezeu spune sa ne iubim dusmanii. Nu spune ca nu ai cum ci mai degraba:"Pot totul in Hristos care ma-ntareste".

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Am înțeles. Tu de exemplu, dacă ai fi în situația mea, ce ai face? Pune-te exact în locul meu.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Cred ca mi-as urma sfatul insa daca as clocoti de nervi, nu mi i-as varsa in mesajele pentru acele persoane (probabil, adica sunt om si eu pot gresi insa asta nu trebuie sa fie o scuza) ci as inchide site-ul, as iesi afara, as face altceva... pana imi trece supararea. Si as incerca sa gandesc rational: are vreun rost sa ma supar?

| AG777 explică (pentru Helper07):

Dar Dumnezeu își poate iubi dușmanul cel mai mare pe care îl are?

| AG777 explică (pentru Helper07):

Dar nu are rost sa se supere, el se distruge facandu-si inima amară și poate Dumnezeului lui nici nu ii pasa de asta, daca poate sa de-a un răspuns cu calm e bine că nu merita sa se consume

| Helper07 a răspuns (pentru AG777):

Dumnezeu ne iubeste pe toti ca un Tata si da, isi iubeste si cel mai mare dusman. Dumnezeu e ca soarele, la fel cum soarele e o sursa de caldura si nu poate fi rece, la fel si Dumnezeu este o sursa de iubira si nu se gaseste ura in El. Insa a iubi pe cineva nu presupune sa-l lasi sa-si faca de cap, incearca sa gandesti ca un parinte si vei intelege. Cat despre Celcestietot, lui Dumnezeu ii pasa de el dar e ca si Saul/Pavel, el voia sa faca ce e bine dar facea opusul (inainte de a se duce spre Damasc)

| Celcestietot a răspuns:

Mă Ray, nu mai fi rău, eu doar ți-am spus, nu mai avea atâta ură. Am spus eu ceva greșit în acel comentariu?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Faptul ca se spune despre Dumnezeu ca e:
1. omnipotent
2. omniprezent
3. omniscient
4. benevolent

Dar se observa foarte usor ca aceste calitati sunt in contradictie cu ceea ce se observa in mediul inconjurator.
Mai sunt unii pe aici (ca userul Fagaras ce a terminat teologie) ce spune ca o dovada a existentei lui Dumnezeu e ca, atunci cand si-a pierdut 100 de lei, a venit un copil la poarta sa-i aduca banii pierduti. Sau un alt user cu o dovada similara (nu-i mai stiu numele) : si-a pierdut niste sosete prin casa, iar Dumnezeu l-a ajutat sa le gaseasca. Argumente foarte ipocrite si negandite.
Dar sa-i schimbe mintea unui violator inainte sa actioneze, nu face. Ajuta numai toti taranii si lingaii sa-si gaseasca chilotii pierduti sub pat.

Sau: nu ajuta un preot ce s-a rugat toata viata la El si i-a dus cuvantul mai departe, ci ii da cancer, dar ajuta toti hotii si nu ii pedepseste in niciun fel.

Userul Yavanna spunea ca suferinta inseamna educatie si ca de-aia lasa Dumnezeu sa se intample relele, ca sa devenim mai puternici.
Din nou, un argument foarte tampit.
Copiii din Africa ar trebui foarte duri, dar ei nici mancar nu inteleg ce li se intampla.

Deci, intr-un cuvant, de ce nu cred: voi sunteti dezbinati si veniti fiecare cu teoria lui si nici dovezi n-aveti.

| slayer09 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ceea ce zici tu aici si crezi ca sunt baliverne, cu suta de lei si ciorapii sa stii ca nu sunt chiar baliverne, sunt niste mici minuni pe care le face Domnul pentru cei credinciosi. Nu stii preotul care se roaga 1-2-3 ani daca esti credincios atat de mult ca un simplu credincios. Nu stii cat de bine se roaga si cum lucreaza rugaciunea lui. Dar sunt si preoti care s-au rugat juma de ora sau o ora si au vindecat bolnavi, subit. Cert este ca atunci cand nu crezi toate ti se par baliverne ti se par banale, ti se par absurditati. Dar cel ce crede stie si "vede" atunci cand Dumnezeu este prezent si ii ajuta pe cei bine credinciosi. Si mie mi s-au intamplat multe lucruri de la cele mai neinsemnate cu banii, cu oamenii, cu ceea ce mi-au gresit oamenii pana la a-mi salva viata de 2 ori, si sa stii ca Dumnezeu e sus si vede, pentru cei credinciosi. Pentru cei necredinciosi exista cele grele, exact cum te gandesti tu acum: de ce sunt atatea razboaie, de ce multa lume e asa rea, de ce nu opreste pe criminal, de ce nu opreste pe cel ce va porni razboiul. Multele astea intrebari le vei afla si ti se vor descoperi daca vei crede, noi credinciosii nu ne facem griji pentru ceea ce se intampla in lume, deoarece stim ca asta se intampla, ne pare rau si avem inima intristata pentru ei la fel si pentru cei ce nu vad, nu Il cunosc pe Dumnezeu, pentru ca daca L-ar cunoaste lumea va fi plina de iubire. Si stim ca Dumnezeu ingaduie toate aceste nenorociri, pentru ca sfarsitul e aproape, scris si in Biblie. Iar daca vrei sa te documentezi si chiar vrei sa afli adevarul, citeste Biblia, dar citeste-o cu credinta, ai internetul care e plin de sfaturi si minuni (poate minunile le vei crede ca fiind niste facaturi, da, nu zic, unele sunt facaturi, dar sunt si multe care nu sunt, dar trebuie sa crezi, credinta e o alegere nu o constrangere) nu cum ca ar fi o porcarie, si atunci vei vedea si tu lucrurile cum se vor unii ca un puzzle, despre viata, despre suflet, despre bucurie, fericire si multe altele. Dar atat timp cat nu crezi vei avea mereu multe intrebari pentru ca mintea si inima ta vor sta mereu in intuneric. Pace sufletului si mintii tale!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru slayer09):

Cum as putea sa il gasesc pe Dumnezeu, astfel incat sa nu se interpreteze ca a intervenit vointa mea sau vointa altora in ceea ce mi se intampla?

| slayer09 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

E drum destul de lung si anevoios pentru tine daca pui problema asa, si pentru oricine nu crede in Dumnezeu. In primul rand El nu se arata asa cum crezi tu, ca o entitate, ca un spirit, cu minuni extraordinare doar pentru tine, cu nu stiu ce magii cu nu stiu ce forte extraordinare de te scapa din lanturile mortii, nu ca El nu ar putea face si d-astea, dar nu va face, daca nu este nevoie, mai ales pentru cineva care nu crede in El. Ceea ce poti tu sa faci pentru a-L vedea este sa lasi orgoliul, sa lasi mandria si sa te supui voii Domnului, adica sa faci cele bune, sa lasi ura, mania, si toate gandurile rele si toate faptele rele si tot ce inseamna rau sa lasi deoparte: ca desfranare, abtinerea de la bautura, fumatul, gandurile pe care le ai asupra ta ca fiind cel mai "jmeker" (adica iubirea de sine), Invata sa fii smerit, invata sa iti despietresti inima si ca accepti iubire in inima ta, si invata sa iti iubesti "dusmanul", adica omul care iti face rau, tu intoarce-i obrazul si ajuta-l si deschide-ti inima catre bine si iubire. Eh, aici e problema, aici e greul greului, pentru a ajunge sa vezi iubirea si a scapa de tot raul din inima si mintea ta, este f greu. Dar nu imposibil, cu ajutorul increderii in El si cu multa vointa si sudoare din partea ta, vei reusi. Si atunci usor usor, tu lasandu-ti mandria si devenind smerit si trecand prin harul Domnului, vei incepe sa Il cunosti si vei vedea in inima si mintea ta cine este Dumnezeu. Nu e un drum usor, dar nu trebuie sa deznadajduiesti. Totul depinde de vointa ta, daca vrei si vrei sa lupti pentru a ajunge sa Il descoperi, daca nu, este tot alegerea ta. Daca daca Il vei cunoastea sigur nu o sa mai vrei sa te mai intorci la vechiul om, care esti acum. Vointa Lui este in faptele tale pe care le faci bune in inima ta plina de iubire si smerenie.

| slayer09 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

P.S. Dumnezeu este mantuitorul sufletului, El are treaba cu sufletul nu prea se baga in cele lumesti, cele lumesti sunt pentru noi oamenii. Dar prin suflet, inima si minte vine adevarul de la Dumnezeu.

| anonimg a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

"Deci, intr-un cuvant, de ce nu cred: voi sunteti dezbinati si veniti fiecare cu teoria lui si nici dovezi n-aveti."
Pentru cuvântul acesta ai un răspuns folositor și inteligent. Inteligent pentru tine, și folositor sper, pentru acei creștini dezbinați.
Ei sunt dezbinați pentru că vrajmasul i-a prins în cursa lui. Ei sunt aceia despre care Biblia vorbește că au cunoscut pe Dumnezeu în felul lumii (2Corinteni.5:16).
Ei nu sunt în Hristos, ei nu sunt în Dumnezeu. Firea lor pământească nu a murit, și viața lor nu este ascunsă "cu Hristos în Dumnezeu". (Coloseni.3:3)
Astfel de oameni nu vor avea parte cu cei mântuiți în Împărăția lui Dumnezeu. Ei sunt străini de Dumnezeu, de viața Lui, și de lor Dumnezeu le va spune: „Niciodată nu v-am cunoscut; depărtaţi-vă de la Mine, voi toţi care lucraţi fărădelege." (Matei.7:23)
Ei nu au o relație personală cu Dumnezeu și sunt străini de viața Lui; ei nu iubesc pe Dumnezeu pentru că ei împiedică pe Dumnezeu să intre în viața lor. Religiozitatea lor este doar în felul lumii; este o formă de evlavie.

Cu toate acestea, fiecare om va fi răspunzător pentru alegerile sale. Cât despre violatorul, preotul, copiii din Africa, există răspunsuri. Nu le vei găsi de unul singur, nici la cei dezbinați, și nici la aceia care nu cred in Dumnezeu.
Dumnezeu nu poate face nimic împotriva legilor naturii, pentru că sunt chiar legile Lui. Nici nu le poate desființa. Cine încalcă legile naturii încalcă legea lui Dumnezeu. Și noi toți am încălcat legea Lui. El spune celui mântuit: "Te voi pedepsi cu dreptate; nu pot să te las nepedepsit." (Ieremia.30:11; 46:28) Și asta pentru ca omul să se poată bucura de viața veșnică. Este de datoria mea și a ta ca să ajutăm pe cei săraci, să-i învățăm pe cei neștiutori, noi care suntem învățați; să-i vindecăm pe cei bolnavi, noi care suntem sănătoși. Dumnezeu nu ne-a dăruit această lume nouă doar pentru noi; ci ne-a daruit-o tocmai pentru ca să fim ajutor și sprijin și pentru cei din lumea veche (a3-a cum spunem noi despre țările slab dezvoltate). Noi nu avem ochi doar pentru noi; ci trebuie să fim ochi pentru cel orb, picior pentru cel șchiop, învățător pentru cel neștiutor. Noi niciodată nu ne vom dezvolta dacă darurile primite nu le vom folosi pentru ajutorarea altora.
Sunt multe de spus, dar mă opresc aici.

| Mircea08 a răspuns:

Religiile! Religiile sunt acelea care au convins pe unii sa nu mai creada in Dumnezeu deoarece NICI O RELIGIE nu spune adevarul. Daca ar spune adevarul toate ar spune acelasi lucru, dar ele spun lucruri diferite si cineva care incearca sa le studieze isi da seama imediat ca exista multa, multa minciuna acolo. Eu am fost ortodox, dupa care am devenit ateu convins. Am devenit crestin numai pentru ca am studiat Biblia de unul singur fara influente dogmatice dinafara. Si am studiat Biblia datorita unei carti pe care am citit-o si in care era demonstrata stiintific existenta lui Dumnezeu, altfel eram si acum ateu

| Theo94 a răspuns:

Nu cred ca exista din lipsa de dovezi, nu ca nu il urmez.

| chuckmanson a răspuns:

Atunci când am început să citesc mai mult despre diferitele religii și mitologii, atunci pot să spun că mi-am cam dat seama că toate sunt la fel de iraționale.

Răspuns utilizator avertizat
| slayer09 a răspuns:

RAY in primul rand, vad ca tu te agiti destul de mult, eu unu nu am nicio treba cu a te indoctrina pe tine sau pe altii, eu doar vorbesc din propria experienta si ce simt eu, nu stiu daca ti-am mai zis, dar si eu eram ca tine, necredincios, pana cand soarta (Dumnezeu) m-a bagat in seama si m-a facut sa vad unele lucruri dupa un impact destul de nefast din viata mea. Eu nu ti-am zis de nicio religie, pentru ca Dumnezeu nu tie de nicio religie, Dumnezeu e Dumnezeu, Il simti, Il cunosti prin ceea ce simti si crezi si Il vezi prin credinta si spirit, nu o sa Il vezi in chip vazut, ci prin simtiri, prin luminarea mintii si a sufletului, El lucreaza la buna starea spiritului, nu la trup si la tot ce este pamantesc. Eu nu fortez omul sa vina cu forta la Dumnezeu, dar uneori cand vad lumea asa rea si asa de "neagra" si trista, as vrea uneori sa ii dau din simtirea mea si sa vada cine este Dumnezeu si cum ar trebui el sa se schimbe pentru a-L cunoaste. Asa ca RAY, pentru mine, alegerea de a fi fara credinta iti apartine.

| Helper07 a răspuns:

Cred ca lipsa unei prezente vizibile de ei a iubirii lui Hristos in viata lor.