| anonim_4396 a întrebat:

Azi am vrut sa fac baie si mama a inceput sa faca crize ca nu trebuie sa fac baie pana maine seara,ca e pacat, ca nu stiu ce si ma enerveaza! Cu ce dracu' o incurca pe sf.parascheva ca fac eu baie?!
Cum sa o conving pe mama ca superstitiile astea prostesti nu au nici un rost? E chiar aiurea cand face asa.

17 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Poi ce are igiena personala cu sarbatoarea?

| Esperança a răspuns:

Mai bine intreab-o pe mama ta unde scrie in Biblie despre "sfanta" Parascheva? (sa nu mai spunem si unde scrie sa o sarbatorim?)
Aceasta este ziua Domnului.
Fereste-te de idoli!

| fllu07 a răspuns (pentru Esperança):

Corect. nota 1000!

| doctorandus a răspuns:

De, superstitiile dau sens vietii mamei tale, fara superstitii s-ar simti pierduta. Cand ii taie calea o pisica neagra stie ca trebuie sa scuipe de trei ori in san, altfel ar avea o viata complet lipsita de supriza. Anumiti oameni simt nevoie sa fie ghidati de obiceiuri si nu stau sa analizeze daca obiceiurile respective sunt bune sau rele, utile sau inutile. Intelege ca atat ii poate mintea, priveste-o cu mila.

| doctorandus a răspuns:

Daca mama ta nu s-ar simi teleghidata de datini ancestrale, ar cadea in angoasa existentiala.

| doctorandus a răspuns:

Superstitiile sunt un mod de a face realitatea predictibila si controlabila. In ce priveste realitatea sociala, credinciosii superstitiosi stiu la ce sa se astepte unii de la altii, datorita superstitiilor avute in comun. Iar ei isi zic ca acest control se aplica si realitatii fizice, dar noi stim ca aici controlul prin superstitii ramane la nivel imaginar, asemanator cu pasele de magie.

| Mădă0611 a răspuns:

"Cu ce dracu' o incurca pe sf.parascheva ca fac eu baie?!" rolling on the floor laughing
Nu prea cred ca ai cum, asa-s oamenii religiosi, n-ai ce sa le faci.

| milan9 a răspuns:

După modul de a judeca lucrurile gen esperanca, ar trebui poate să nu ne uităm nici la televizor, doar pentru că nu scrie în biblie, şi să nu folosim nici duşul că nici de ăsta nu scrie în biblie!

Dar (!) în secolul în care s-a scris biblia, creştinii apostolici (cei din timpul apostolilor) venerau sfinţii, strângeau osemintele lor şi le cinsteau (unul dintre exemple este cel al actului martiric al Sf. Mucenic Ignatie, decedat între 98 – 117, în care se menţionează grija şi cinstea purtată de comunitatea creştină acestor martiri şi sfinţi)!

Această cinstire nu se confunda cu cinstirea divinităţii, cinstirea adusă numai lui Dumnezeu! Aşa cum fac şi ortodocşii astăzi (menţionez, cei care sunt autentici, cei cu adevărat ortodocşi, care îşi cunosc şi îşi respectă credinţa!), ei nu confundau cinstirea sfinţilor cu cinstirea care trebuie acordată divinităţii!

Corectitudinea învăţăturilor ortodoxe este garantată de faptul că Biserica îşi raportează modul de viaţă, la reperele autentice, la scrierile vechilor comunităţi creştine (sec I-IV). Aceste scrieri îi au ca autori pe cei numiţi „Părinţii Bisericii", oameni cu o viaţă exemplară, făcători de minuni, care au fost preoţi sau Episcopi în „Biserica apostolică".

| Esperança a răspuns (pentru milan9):

In Biblie sunt trecute doar lucrurile importante. Doar ceea ce trebuie un om sa stie.
Daca cinstirea icoanelor era atat de importanta fii sigur ca era trecuta in Biblie.
Dar avand in vedere ca aceasta practica este imprumutata de la pagani, e normal sa nu scrie... ca ce treaba are inchinarea adusa lui Dumnezeu in Duh si Adevar cu paganii? Nici una!

P.S Sper ca nu te apuci acum sa ma umpli de copy-paste-uri, ca oricum nu citesc...

| milan9 a răspuns (pentru Esperança):

Ai o logică "beton", dacă ceva nu scrie în biblie, consideri că este interzis? Înseamnă că întreg modul nostru modern de viaţă, chiar şi în părţine neutre sau chiar morale, este greşit şi atunci trebuie abandonat, întorcându-ne cu totul în antichitate! Tu poţi să faci asta dacă vrei...

Dacă nu scrie în biblie, înseamnă la fel de bine că NU ESTE INTERZIS de Biblie, sau că era atât de bine cunoscut şi acceptat încât Biblia nu mai avea nevoie să-l sublinieze.

Biblia la urma urmei a fost scrisă de acei apostoli ai primei comunităţi creştine, cea care avea icoane şi le reprezenta în catacombe (Sfântului Evanghelist Luca i se atribuie prin documente pictarea unei reprezentări a Maicii Domnului cu Pruncul).

| Esperança a răspuns (pentru milan9):

Draga milan vad ca nu ne intelegem... nu poti compara cinstirea icoanelor si a 'sfintilor' cu spalatul.
Dumnezeu a dat intelepciune omului pentru a stii cum sa se ingrijeasca de trupul sau.
In Biblie scrie tot ceea ce ne trebuie noua sufleteste si ce ne ajuta spriritual, ce trebuie sa facem ca sa ajungem in Cer.
Repet ce am in scris mai sus : "Daca cinstirea icoanelor era atat de importanta fii sigur ca era trecuta in Biblie. "
Iar faptul ca voi va bazati pe o carte scrisa de oameni, numita 'sfanta traditie' e problema voastra.
Nici macar nu se stie daca a existat vreo paraschiva sau mai stiu eu ce om pe care voi il numiti sfant.
La voi sfintii se fac pe banda rulanta: a donat ceva saracilor, a dat de mancare, a facut o manastire si pac cand moare e 'sfant', iar cat e in viata este 'preasfant', preafericit,'preainalt' da nu ti se pare ca aceste atribute ar trebui aduse doar lui Dumnezeu?
Ce usor e la voi sa fii sfant...
Iar daca stau si ma uit la faptele lui Stefan cel Mare, ma intreb el oare de ce o fi numit sfant? AAa stiu a aparat dreapta credinta ortodoxa...

"Biblia la urma urmei a fost scrisă de acei apostoli ai primei comunităţi creştine, cea care avea icoane şi le reprezenta în catacombe" Serios? Pe ce te bazezi cand spui asta, pe traditie cumva?
Atunci mi-e totul clar. Iar logica asta a ta, bazata pe carti scrie de oameni, care tu nu stii cine le-a scris, dar fiindca preotul zice ca sunt scrise de apostoli tu crezi, banuiesc ca este o logica foarte buna happy
Vai de noi si de tara noastra majoritar crestin-ortodoxa caci faptele vorbesc de la sine!

| DyNo a răspuns:

Este cea mai mare prostie din lumea sa nu faci baie, sau alte lucruri pentru ca este o sarbatoare religioasa.
Este la fel de cretin trebuie sa fii sa te imbulzesti 4 km, pentru a atinge niste ciolane de animale, zise oase ale "Parascoveniei".
Daca baia numai poate fi amanata, pana maine, te sfatuiesc sa faci oricum, chiar daca mama ta se supara, o sa-i treaca, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Ma-ta" are cratima, fraiere!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Are hipsterito.are cratima.ca tata are 80 de ani.dar a ta e cratima sau semnul mirarii uitandu-se la palarie? si de asta nu poti tu face baie? findca capra sare masa si iada sare casa? iaca belea.du-te-n ...colo-sa.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Acum m-am convins ca esti retardat.Ai voie pe net?!

| vitbsk a răspuns:

Nu are nici o legătură cu Sfânta Parascheva.
Întreab-o pre mama ta unde scrie că e păcat să faci baie...

| TrentonChase a răspuns:

Si profesoara mea de religie la fel spune sa nu ne spalam Duminica ca ne baga dracu' la cazanu cu smoala.