| albaKiara a întrebat:

Biblia satanica a fost scrisa de catre Anton Lavey in 1966, Biblia crestina a fost scrisa acum 2000 de ani de catre 40 de intelepti indrumati de catre Dumnezeu.Care e mai autentica?

Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

"Care monoteism pisi? Daca crezi in dumnezeu, automat crezi si in ENTITATEA opusa lui. Deci sunt DOUA ENTITATI. "

--Asa e, foarte adevarat.
Crestinii duc lupte invizibile cu doua entitati. Si se straduiesc ca doar binele sa invinga in ei, iar entitatea malefica sa fie invinsa.
Nu poti crede in bine(d-zeu) daca nu stii si nu ai experimentat raul (diavol).
Se completeaza.

66 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nici una, crestinismul este o secta a iudaismului, iudaism este copie dupa multe mitologi sumeriana, egipteana greaca, acum 2400 de ani sa scris vechiul testament, in anul 60 era noastra sa scris noul testament de 4 persoane care nu lau vazut in viata lor pe isus nici un martor ocular nu a scris vt sau nt dupa cum o recunoastea si papa

satanismul a copiat filozofi diferite si lavey asta a scris o carte sa se imbogateasca pe prostia unora e atat de usor sa prostesti lumea observ

| albaKiara explică (pentru RAY):

Despre satanism ai dreptate! Ai scris ceva chiar foarte inteligent, felicitari!
Dar despre Crestinism...paaaaaai...poti fi si mai dragut cu crestinii. happy

| RAY a răspuns (pentru albaKiara):

Adevarul e adevar daca esti o persoana sincera il recunosti daca esti gunoi de strada il respingi

| albaKiara explică (pentru RAY):

Lucrezi la salubrizare? Ca vad ca esti expert in gunoi.

| albaKiara explică (pentru albaKiara):

Glumesc laughing fara suparare

| RAY a răspuns (pentru albaKiara):

Nu-i nimic asa sunteti voi crestini

| BlackSulphur a răspuns (pentru RAY):

Satanismul TRADITIONAL este unic in felul sau. Daca il studiezi corect, nu a "furat" nimic de la nimeni. Comun cu alte religii/ stiluri de viata sunt practicile de meditatiile.

| albaKiara explică (pentru RAY):

Draguti,simpatici si cu simtul umorului big grin?

| RAY a răspuns (pentru BlackSulphur):

Fiecare crede in ce vrea, daca voi credeti ca din nimic o aparut diavolu si a creat universul e treaba voastra eu nu cred asta

| BlackSulphur a răspuns (pentru RAY):

Sper ca-i doar un exemplu, nu lipsa de informatie si necunostiinta de cauza ce iese la iveala.

| RAY a răspuns (pentru BlackSulphur):

Intro seara am citit biblia satanista care ofera o filozofie ateista daca i pot spune asa

| albaKiara explică (pentru RAY):

Aha deci citesti prostia aia si nu citesti Biblia crestina care are niste cuvinte minunate? Mda stiam eu, toate religiile sunt impotriva noastra, si mai spuneti ca cica suntem noi cei rai...

| RAY a răspuns (pentru albaKiara):

Da mai ales vt are multe cuvinte frumoase

| SatanLovesYou a răspuns (pentru albaKiara):

Hai nu te mai victimiza atata ca deja imi provoci greata. "Aha deci citesti prostia aia si nu citesti Biblia crestina". De unde stii tu ca Biblia Satanica e o prostie? Nu ca as fi citit-o sau ca as fi satanista, dar atata timp cat te consideri "o buna crestina", cred ca ar fi bine sa arati putin respect fata de semenii tai. Daca tu te simti ofensata cand cineva spune despre mareata ta Biblie ca e plina de rahaturi si ca e o prostie, la fel s-ar simti si o persoana satanista. Totusi, tocmai eu, o atee pacatoasa care va ajunge in iad(cica), te invata pe tine despre respect. Daca nici macar respect nu ai fata de cei din jurul tau, dar iubire? Asta te invata Biblia. Sa-ti iubesti semenii. Nici atat.

| BlackSulphur a răspuns (pentru RAY):

Si iti pot spune ca ai perfecta dreptate. Pe asta se bazeaza si acea secta, inexistenta unei entitati.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Adevarul doarelaughing

| lpavel a răspuns (pentru RAY):

Hei, ateule, Iata un link cu un film pe youtube care sper sa te convinga de existenta lui D-zeu, a iadului si a raiului! iata linkul :
http://www.youtube.com/watch?v=itDb9rpO0KA

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Da,ei sunt atei, ei cred in Satana simbolic. Este o carte asa cum spune spunea si Dani o carte "pentru oameni care nu reusesc sa gandeasca in asa fel incat sa ajunga la propriile concluzii, bazate pe propriile experiente de viata", adica e o carte pentru oamenii care nu au reusit sa-si contruiasca propria filosofie de viata. Eu am citit un pic din carte vara trecuta e destul de ok. Am cont si pe forumul site-ului mi l-am facut tot vara trecuta, uni cred in existenta magiei alti nu.

| RAY a răspuns (pentru lpavel):

Vai ce frica mie m-am convins ca o sa ard o eternitate in iad sigur

| lpavel a răspuns (pentru RAY):

Ai vazut tot filmul? Sau numai ai derulat si te-ai uitat la cateva secvente?

| RAY a răspuns (pentru lpavel):

Are rost sa ma uit daca deja mai condamnat la o vesnicie in iad

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred pa naiba simbolic sunt satanisti

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Cei moderni sunt ateii, ei il vad pe satana ca un arhetip al comportamentul uman

| lpavel a răspuns (pentru RAY):

Eu nu te condamn, ca eu nu am nimic cu nimeni dar totusi din curiozitate ar trebui sa te uiti la tot filmul, pentru ca tu crezi ca le sti pe toate, ca D-zeu si iadul sunt numai povesti, ei, acest film se bazeaza pe o intamplare reala si este vorba de un doctor care si el ca si tine avea o explicatie pentru toate, pana nu a ajuns cu adevarat in iad... nu povestesc tot filmul, dar inainte de a fi asa sigur pe tine trebuie sa te documentezi din ambele parti nu numai de partea care-l neaga pe D-zeu!
Si crede-ma cei care nu cred in existenta lui D-zeu, dupa moarte chinurile si suferinta de care o sa aiba parte o vesnicie, este de nedescris, neimaginabila!
Deci pentru voi toti ateii si satanistii de aici nu ar fi mai simplu sa credeti in EL? Viata pe pamant, 70 - 80 de ani, acolo in rai sau iad e numai 1 saptamana! Acum gandeste putin cat e o vesnicie sa arzi intr-un foc atat de puternic incat nu se poate imagina... Se merita necredinta asta pentru un chin atat de cumplit?

| RAY a răspuns (pentru lpavel):

Nu ma condamni dar imi doresti sa sufar o vesnicie da sigur ca numi vrea raul, voi crestini sunteti sfinti cu toti parca isus spunea si sa faci ce spunea el nu doar sa crezi in el, sa cred cum cred majoritatea din tara asta asta nu-i credinta e doar o prostie

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt ateii pls sebastian fa diferenta te rog eu nu sunt satanist, eu sunt ateu nu spune ca satanisi eglat ateii te rog, eu le-am facut handicapati mintali chiar pe forumul lor

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Eh ti-am spus satanismul modern e o filozofie pentru cei care nu-s capabil sa-si aiba propriul lor stil de viata.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Da corect asa e

| lpavel a răspuns (pentru RAY):

Prietene, daca ti-as dori sa suferi o vesnicie sau sa ajungi in Iad Nu as incerca sa te conving sa crezi in D-zeu!
Se pare ca orice ar face un crestin tu deja crezi ca-ti vrea raul! Pacat, crestinii adevarati nu sunt asa...

| RAY a răspuns (pentru lpavel):

Lasa-ma cu crestini adevarati, adevarate vipere viclene cu 2 fete sunteti toti

| Mădă0611 a răspuns:

Ambele contin basme, pot sa fie cat de autentice vrei, basmul e basm.

| lpavel a răspuns:

Eu n-am vazut inca o biblie satanica, nici n-am auzit pana acum de ea, poti spune un verset din acea biblie? laughing)))

| albaKiara explică (pentru lpavel):

Biblia satanica, bai nu stii? Scrie pe wikipedia si gasesti si biografia lui Anton Lavey! Ce lume...

| lpavel a răspuns (pentru albaKiara):

Pune un link! big grin

| lpavel a răspuns (pentru albaKiara):

Ce ai pus tu asa scrie acolo : Noul testament original despre Isus!
Deci nu e satanica! big grin

| albaKiara explică (pentru lpavel):

Stii sa citesti? Scrie biblia satanicaEste si online.Tu-ti bati joc de mine? Uite ce au scris ceilalti satanisti care au raspuns la intrebarea mea.Ei au spus clar ca exista. Uita-te la celelalte raspunsuri!

| lpavel a răspuns (pentru albaKiara):

Eu m-am uitat la link-ul trimis de tine, nu m-am uitat la raspunsuri... dar nu conteaza...

| Lizzu a răspuns (pentru lpavel):

Exista.
Seamana cu biblia crestina.Are si ea porunci dar mult mai libertine decat cea crestina.
Pune omul inaintea unei divinitati si il crede pe Satana creatorul pamantului si oamenilor.

| lpavel a răspuns (pentru Lizzu):

Daca crede cineva asa ceva... cred ca nu e sanatos! laughing

| Lizzu a răspuns (pentru lpavel):

Sa crezi in d-zeu si in biblie inseamna ca esti sanatos?
Cei care cred in opusul binelui, in rau si satana sunt la fel ca cei care cred in bine si d-zeu.
Ambii accepta existenta unei divinitati superioare omului, cred in ea, o slavesc si-i dedica carti.

Si gata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

" il crede pe Satana creatorul pamantului si oamenilor."
Aici tiind sa te contrazic Liza, satanisti moderni nu cred in zeitati, poate cei traditionali/spirituali da ceilalti nu.

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma pricep prea bine la tipurile de satanism, dar da, m-am referit la satanismul dintotdeauna existent, cel traditional. happy

| Lizzu a răspuns:

Ori nici una ori ambele dar mult prea putin autentice cu realitatea.

| Miauti a răspuns:

Cred ca mai tr sa te documentezi. Exista carti despre dracu, zeitati, ingeri... inainte de a fi facuta biblia.Iar Anton Lavey el este cucoscut ca a construit biserica satanista.

Cauta Biblia Diavolului sau Codex Gigas si apoi ne spui si noua cine a scris primul Anton sau calugarul medieval crestin care apoi a fost omorat de marii bisericii.

| dracu14 a răspuns:

Cea satanica, legat de biblia satanica se stie cu exactitate de cine a fost scrisa-Anton LaVey insa de biblia crestina nu e nimic sigur...

| albaKiara explică (pentru dracu14):

Atunci cum de exista acum? Din cate stiu eu exista de cateva secole bune.

| dracu14 a răspuns (pentru albaKiara):

Biblia a fost luata de-a lungul timpului si ''tradusa'' de o gramada, cine stie ce s-a mai adaugat sau taiat din ea de-a lungul timpului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ghiceste si tu.ai dreptul la trei incercari.

| BlackSulphur a răspuns:

Asa, si? Aia este corespunzatoare satanismului MODERN... In schimb, de exemplu, paganismul exista cu mult inaintea crestinismului. Inca mai exista scrieri in cuneiforma si in alte limbi antice. Deci, ce este mai autentic?

| albaKiara explică (pentru BlackSulphur):

Monoteismul (credinta intr-un unic Dumnezeu) si evreismul (care este cam acelasi lucru ca si crestinii) exista de mai mult timp decat Crestinismul.Crestinispul s-a format cand Mantuitorul nostru a venit pe pamnant sa lupte impotriva raului.Cateva tablite egiptene de acum 4000 de ani spun clar ca nu departe de egipt exista un popor numit israeliti si Biblia vorbeste si ea despre ei deci... big grin

| BlackSulphur a răspuns (pentru albaKiara):

Deci?

| albaKiara explică (pentru BlackSulphur):

Deci Dumnezeu ne-a creat pe toti.Crezi sau nu crezi asta e adevarul deci...

| BlackSulphur a răspuns (pentru albaKiara):

Adevarul universal poate fi dovedit pentru oricine. Deci dumnezeul vostru nu este adevar universal. Nu este nici macar adevar din cauza lipsei minime de dovezi viabile. Si sincer sa fiu, pe mine m-o facut mama!

| albaKiara explică (pentru BlackSulphur):

Macar eu sunt corecta si cred si in Dumnezeu si in satan\a.Satan\a te pacaleste trezeste-te!

| BlackSulphur a răspuns (pentru albaKiara):

Ti-as zice sa imi dovedesti ca Satan minte, dar mai intai dovedeste-mi ca dumnezeu exista. Din care am vazut, Satan chiar exista, aparent, fara dumnezeu! Dar dumnezeu fara Satan? Cam naspa ca tot el sa fie vinovat pentru toate prostiile :c

| albaKiara explică (pentru BlackSulphur):

Pai el le face pentru ca ii place sa fac rele pentru ca e rau sau mai bine spus egoist.
Credinta inseamna a crede in ceva vara dovezi, a crede ca satan e bun este unul din planurile sale.Eu nu vreau sa-ti schimb religia pentru ca este alegerea ta, buna sau rea.

| BlackSulphur a răspuns (pentru albaKiara):

Tocmai de aia eu nu am credinta, eu am cunostiinta faptului ca el exista...
Si stii ca Satan este rau pentru ca? Pentru ca? Credinta? Eram singur. Topic ended!

Răspuns utilizator avertizat
| albaKiara explică (pentru Lizzu):

Sicer esti singurul care a inteles.Numai ca nu sunt entitati, Dumnezeu si satan char exista.

| Lizzu a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

"Care monoteism pisi? Daca crezi in dumnezeu, automat crezi si in ENTITATEA opusa lui. Deci sunt DOUA ENTITATI. "

--Asa e, foarte adevarat.
Crestinii duc lupte invizibile cu doua entitati. Si se straduiesc ca doar binele sa invinga in ei, iar entitatea malefica sa fie invinsa.
Nu poti crede in bine(d-zeu) daca nu stii si nu ai experimentat raul (diavol).
Se completeaza.

Răspuns utilizator avertizat
| Calininio a răspuns:

Stii ce inseamna "autentic"? Du-te la dex pana sa folosesti cuvantul. Ambele sunt la fel de "autentice", si revistele mele cu Spider Man sunt si mai autentice. Daca te referi la valoarea lor de adevar, poti sa intrebi care e mai veridica. De ce nu ar fi cartea scrisa de Lavey in 1966 mai veridica decat o carte scrisa acum 2000 de ani de catre ( un numar nedefinit exact ) de (oameni bizari, nu prea stie nimeni exact ce erau ) indrumati de catre mintea lor. La fel ca Lavey. Daca stai si te uiti peste cele 11 reguli satanice, sunt mai bune in viata decat cele 10 porunci. ( mai putin cele legate de magie, care presupun sa fii un pic oligofren, la fel ca si cele legate de chipul cioplit sau de numele lui dumnezeu in desert, in cele 10 porunci ).

| SuperSaiyan4 a răspuns:

Aia satanica o fost scrisa de unu cu probleme psihice, iar cea crestina de intelepti, tu care crezi ca e autentica?

| albaKiara explică (pentru SuperSaiyan4):

Cu siguranta aia crestina big grin

| miriam18 a răspuns:

Eu cred ca cea mai autentica a fost este si va fi pentru totdeauna biblia

| Bors_Dany_1998 a răspuns:

Biblia de catr cei 40 de inntelepti big grin