| Csiszer_Alexandru_1976 a întrebat:

Biserica are turnul spre rasarit pentru ca?

9 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Nu turnul, ci altarul. In cazul unei biserici cu plan central, clopotnita va fi in centru.

Răspuns utilizator avertizat
| TrăieşteClipa a răspuns:

O alta mostenire de la pagani.
Pentru ca templele inchinate zeului soare erau orientate spre rasarit.
Cu trecerea fortata la crestinism, multe temple pagane au devenit biserici crestine si daca tot erau orientate catre rasarit le-au lasat asa.
25 decembrie era cea mai mare sarbatoare pagana.
Acum este cea mai mare sarbatoare crestina.
Paganii serbau nasterea zeului Soare crestinii nasterea soarelui lumii.
Ciudata coincidenta.

| VelaJohnny a răspuns:

Pentru ca soare. De ce soare? Pentru ca...vezi aici:

http://www.isushristos.org/x.html

Daca nu te-ai intrebat vreodata de ce e un soare in capul lui Isus si al sfintilor, vine la pachet lamurirea si despre subiectul asta. Tin sa precizez ca nu am citit tot materialul de pe site, dar pare in regula.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca... oricum, nu-mi pasa!

| SuNaM a răspuns:

,,In ceea ce priveste orientarea cu altarul spre rasarit, spre lumina sau izvorul luminii, aceasta este strans legata de fiinta crestinismului si de rostul lui in lume, al carui intemeietor este Hristos "lumina lumii" si "rasaritul cel de sus", cum il numesc cantarile bisericesti, catre care trebuie sa ne indreptam in timpul rugaciunii sau al slujbelor savarsite in sfantul lacas. Asa cum este statornicit in credinta crestina ortodoxa, la a doua venire, Mantuitorul Hristos se va arata tot de la rasarit.''

| Alvyn a răspuns:

Spre apus era deja un turn

| Florentin-Catalin_Dinu_1991 a răspuns:

Altarul bisericii este spre rasarit.Si este spre rasarit fiindca Hristos este considerat Soarele Lumii si de-aceea este acolo unde rasare soarele