| wdexwjmwd a întrebat:

Cum credeti ca ar reactiona enoriasii, daca biserica va fi impozitata in viitor?

11 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Bisericile nu vor fi impozitate, cât timp vom avea „caricaturi" pe post de conducători.

| aliceinchains a răspuns:

Mai pune-ti o dorinta! Pana atunci, mai e mult.
Cum sa reactioneze? Nu cred ca le pasa multora de chestia asta, adica majoritatea crestinilor oricum or sa ii dea in continuare bani popii. Unde ajung aia exact, o parte din ei sau toti, deja nu prea le mai intereseaza pe babe sau habotnici, ei dau acolo, ca "asa trebuie".

| LineGuide a răspuns:

Pai uita-te in zilele noastre, nimic nu e neimpozitat.Dei, si biserica are impozite, dar nu cere bani enoriasilor pentru slujbe.

Răspuns utilizator avertizat
| LineGuide a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Da, biserica plateste anual impozitele la stat.Intra-adevar iti cere bani pentru botez, nunta, sfintiri de masini, si altele, dar acestea sunt sub forma de taxe benevole, deci nu esti obligat sa le platesti, plus ca daca te obliga, preotul este "raspopit"(pe intelesul tau).

Răspuns utilizator avertizat
| LineGuide a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Hm...da, am omis o greseala, nu sunt imozite la stat, ci la mai mari, adica o biserica da bani la episcopie, si de aolo banii merg la patriarhie....cam asa sta treaba, deci nu e pre departe de adevar

Răspuns utilizator avertizat
| DyNo a răspuns:

Se declara atei sau liber cugetatori si gata...

| rocco09 a răspuns:

Nici o sansa in democratie, nici o asociatie non-profit nu se impoziteaza!

| DigitalRammstein a răspuns:

Hmmm nu cred ca va mai exista bisericii in Viitor pentru ca exista o amra mai puternica de cat Vaticanu care va darama Crestinismul Biblia dupa Barnabass Basij Press care spune ca Allah este Unicul Dumnezeu al Crestinilor si Mohammed este Profetul sau care se culca cu pussy alea