| TheRealAnonim a întrebat:

Buna, am dat test la religie si era un exercitu' cu "cine face parte din lumea nevazuta" eu am scris ca Ingerii si sufletele mortilor, si aia de religie a zis ca e vai de capul meu, este adevarat sau am scris tampenii?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Daca religia in scoala se preda dupa docrinele bisericii ortodoxe si nu a altei confesiuni crestine (adventiste, penticostale baptiste, etc), atunci tu ai scris bine la test. Si religia in scoala se preda dupa doctrinele (invataturile) bisercii ortodoxe.
Iar biserica ortodoxa spune asa: "Sufletul, la iesirea sa din trup, trece in imparatia fiintelor asemenea lui, adica in imparatia spirituala a ingerilor. Dupa faptele sale bune sau rele, sufletul se uneste cu ingerii cei buni in rai sau cu ingerii cazuti in iad."
Sursa: https://www.crestinortodox.ro/......34967.html
(Capitolul: "Despre taina mortii. Moartea dreptului si moartea pacatosului")

Cat despre existenta ingerilor biserica orodoxa vorbeste astfel: "Textele sfinte mărturisesc nu o dată numărul foarte mare al îngerilor".
Sursa: https://www.crestinortodox.ro/dogmatica/ingeri/lumea-nevazuta-153605.html (paragraful al 7-lea)

Profesoara de religie este deci ori un inger cazut, ori un suflet de mort, de vorbeste in felul acesta.
Chiar daca biserica ortodoxa are printre invataturile ei destule mari neadevaruri biblice (cum ar fi sufletele mortilor), totusi tu ai scris corect.

| TheRealAnonim explică (pentru anonimg):

Nu ajungeam sa scriu aici care are dreptate daca nu ma calca pe nervii. Multumesc frumos big grin

| anonimg a răspuns (pentru TheRealAnonim):

Multumesc pentru funda. Dar nu pentru aceasta am scris.
Data viitoare arata-i profesoarei mesajul meu. happy

| TheRealAnonim explică (pentru anonimg):

+ca in ziua de azii, ne este bagata religie pe gat, atat in scoala cat si pe strada, vad aproape zilnic oamenii care fac promovare la defernite "religii" si nu, nu zic ca nu cred in Dumnezeu iubesc religia, dar nu in felul in care profesorii o predau. In ziua de azii au preferinte sa se invete si la materile de care nu o sa ti trebuiasca la nimic in viata. Nu ma refer la religie, doar ca noua profa asta, ne preda 2-3 paginii, si are preferinte sa invatam si din spate (cum ca noi nu am avea alte materii la care sa invatam si sa ne batem capul)
Inteleg, vrea sa ne faca note, dar macar sa se gandeasca putin mai bine la asta.

| TheRealAnonim explică (pentru anonimg):

O sa incerc, chiar ca o sa fie un scandal cam mare laughing

| anonimg a răspuns (pentru TheRealAnonim):

Arata-i-l numai daca se iveste ocazia. Ca altfel totul va deveni "desertaciune si goana dupa vant" cum spune Solomon. happy

| TheRealAnonim explică (pentru anonimg):

O sa vad cum fac, mersi inca odata!

| sanboss a răspuns (pentru anonimg):

Confesiunile religioase mentionate mai sus : adventist, penticostal, baptist

De unde sti ca ele nu au aceeasi doctrina cu privire la intrebarea adresata?
Inteleg eu gresit sau dai usor cu piciorul fara sa te informezi clar despre ce cred cultele mentionate mai sus?

O seara happy iti doresc

| anonimg a răspuns (pentru sanboss):

Chiar dacă cultele respective s-ar asemana 99%, este suficient ca o singură doctrină să le despartă. Așadar este cel puțin o singură diferență între ele. Dacă nu ar fi, atunci ar exista numai un singur cult.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru anonimg):

Ce te face sa crezi ca exista suflete sau ingeri? Iti plac filmele supranaturale?

De ce se face ora de religie la scoala?
De ce acea religie este cea crestin ortodoxa? De ce nu catolica, adventista etc? Ei nu au aceleasi drepturi ca si restul?
Ce te faci daca ai atei in scoala? Sau agnostici? Satanisti? De ce pentru ei nu se tin astfel de ore?

Mai presus de toate, de ce nu ne invatam copiii, ca orice societate civilizata, despre religii in general. Ore de istoria religiilor, la fel cum se fac in tarile scandinave.

De ce incercam sa indoctrinam copiii?

| anonimg a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

"Ce te face sa crezi ca exista suflete sau ingeri?"
la ca in orice alt domeniu, omul are nevoie de educatie. Trebuie educatie in absolut toate lucrurile fara nici o exceptie: ne trebuie educatie in vorbire, in gandire, si in purtare; in scriere, citire si analizare. Trebuie sa invatam sa ne hranim, sa muncim si sa ne odihnim. Si nu mi-ar ajunge vremea sa vorbesc de multe alte lucruri ce toate necesita educatie.
Invatatura, educatia nu este altceva decat cunoastere. De exemplu, tu nu a fi stiut sa scrii sau sa citesti daca cineva nu te-ar fi invatat.
Multe lucruri le invatam singuri ori pentru ca cineva ne-a invatat a facem asta, ori pentru ca am invatat sa ne educam singuri. Dar exista intotdeauna si in toate lucrurile o educatie sau o auto-educatie.

La fel stau lucrurile si in cele spirituale. Daca cineva nu ne invata si nu ne educa in cunoasterea de Dumnezeu, este si normal ca atunci cand suntem mari sa nu mai dorim lucrul acesta. Cu greu mai poti pune un adult sa invete sa scrie si sa citeasca. Dar cand este mic, lucrurile stau altfel.
Astfel dar si copii pot cunoaste lucrurile elementare despre Dumnezeu. Cand sunt mici nu pot face conexiune intre lucrurile spirituale si cele materiale. Dar odata ce au crescut vor putea sa inteleaga cu stau lucrurile. Vor ajunge sa cunoasca ca in viata nu trebuie sa ne incredem doar in perceptiile fizice; ci vor intelege ca avem nevoie si de dragoste, si de incredere, si de iertare, intr-o masura chiar mai mare decat de lucrurile fizice. La maturitate vor vedea ca au nevoie de o dragoste, incredere si iertare mai mult decat le pot oferi oamenii. Orice resentiment care ne indemana ca putem sa ne descurcam singuri in viata, ca putem sa traim si singuri, trebuie indepartat pentru ca ne face rau.
Omul poate avea o relatie cu Dumnezeu intr-un mod de un infinit mai mare decat poate avea cu ce-a mai deosebita persoana de pe pamant. Omul poate avea o intimitate cu Dumnezeu nespus mai mare decat o poate avea cu cineva de pe pamant. Iar lucrul acesta se face desigur, tot prin educatie. Pentru ca si intr-o relatie exista educatie; educatie continua, o continua cunoastere.
Am fost creati cu nevoia de Dumnezeu; am fost creati ca sa fim fericiti numai cand suntem dependenti de El. Am fost creati cu nevoia de dragoste.
Dumnezeu foloseste diferite parabole, ilustratii care sa ne spuna cat de mult ne iubeste. Dar si aceste parabole ilustreaza mult, mult prea putin dragostea Sa pentru noi.
"Iata Eu stau la usa si bat. Daca aude cineva glasul Meu si deschide usa, voi intra la el, voi cina cu el, si el cu Mine." (Apocalipsa.3:20)
Avem parabola fiului risipitor: "Si s-a sculat si a plecat la tatal sau. Cand era inca departe, tatal sau l-a vazut si i s-a facut mila de el, a alergat de a cazut pe grumazul lui si l-a sarutat mult." (Luca.15:20)

Aceasta este deci o educatie, cunoastere. Putem alege sa ne impotrivim influentelor ce ne atrag catre Dumnezeu, sau putem alege sa cercetam noi insine cum stau lucrurile. Cunostinta aduce insa lumina, intelegere mintii, dezvoltare si o mai buna conexiune intre lucruri. Cunostinta in domeniul bun innobileaza mintea.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru anonimg):

Educatia contravine punctelor tale de vedere. Prin educatie ajungi sa iti dai seama ca tu imi vinzi gogosi.
Ai facut logica la scoala? Dar filosofie? Dar istoria religiilor? Ce te-au invatat ele?

Am fost crescut de oameni religiosi, dar si de atei. Inteleg ambele puncte de vedere. Insa niciunul n-a incercat sa ma converteasca.
Tu imi spui ca trebuie "educata" iubirea de Dzeu. O ai sau nu! Este foarte simplu!

Insa educatia, dragul meu, te ridica pe culmi nebanuite. Te invata sa faci distinctia intre legile fizicii si basmele tale.
Nu poti cunoaste ceva ce nu exista! Poti avea "intimitate cu Dzeu"? Cum? Faci sex cu el? Te proiectezi astral? Ca nu pricep? Te atinge in locuri necuvenite? Daca esti minor, atunci ce facem?

Omul nu a fost creat cu "nevoia lui Dzeu". Este o aberatie pe care religiosii au imprumutat-o din neuroteologie. Este vorba de Frica. FRICA este Marele Zeu al oamenilor! Si pe acest model oamenii au incercat sa-si creeze diferite fiinte imaginare! Dar, mare ATENTIE, toti zeii sunt antropomorfi in mare masura.

Acea parabola este scrisa de un om. Probabil Luca nici nu a existat. Si Esop a scris fabule, Epicureu, Plinius cel Batran. De ce nu ii citezi si pe ei?

Tu vorbesti despre o cunoastere interioara, de o gnoza, de miracolul apropierii divine si alte aberatii. Sunt cuvinte poetice, dar n-au nicio relevanta pentru stiinta.

Cunoasterea aduce intr-adevar lumina. Iar aceasta este stiinta. Faptul ca tu ai ales sa te consolezi prin credinta este cu totul alta problema. Dar nu incerca sa le-o vinzi si altora.
Tocmai datorita acestui fapt iubesc stiinta. Nu se vinde nimanui, nu incearca sa impresioneze. Iti arata ca de la X la Y exista Z. Si PUNCT.

| anonimg a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

"De ce se face ora de religie la scoala?"
Cum am spus mai devreme, religia in scoaal se face pentru ca parintii au neglijat sa faca lucrul acesta acasa cu copii lor.
Statul a gasit cu cale sa aduca religia in scoala din pricina ca tinerii needucati de parinti au cazut in extrema libertatii. Astfel au ajuns sa nu mai fie respectuosi nici in familie, nici la scoala si nici pe strada; nici macar cu ei insisi. "Balena albastra" se ocupa in trecut de tineri mai mult decat familia. Fara educatie tinerii ajung sa se sinucida. La scoala gasesc oameni rai, iar de familie nici nu vor sa auda. Ei n-au speranta, n-au nadejde de nici un viitor.
Adtfel statul a gasit cu cale ca cea mai buna solutie ar fi ca sa-i invete pe tineri despre Dumnezeu. Ori cealalta alternativa pentru "educarea" tinerilor ar fi fost introducerea in scoli disciplina comunista: bataia. Dintre aceste doua metode pentru a-i educa pe tineri, ce ai alege: cunostinta de Dumnezeu sau bataia? Niciuna nu se poate. Trebuia deci facut ceva; si asa a ajuns religia in scoli.
Religia este o materie care -spune statul- ii tine pe tineri in frau.
"Religia" este un cuvant din latina si care se traduce cam asa: "re-legarea omului cu Dumnezeu". De aceea nu poate fi adus in discutie vreo alta invatatura care nu este crestina. Si s-a ales ortodoxismul din pricina majoritatii.
Cat despre ceilalti, ei pot studia religia ca pe o materie oarecare chiar daca nu sunt de acord cu ea, cum nici eu nu sunt de acord cu unele povestiri din limba si literatura romana, care aduce starea cititorului in tristete, fara speranta si nadejdea ca va exista vreo dreptate candva. Chiar si Biblia se termina cu revenirea Domnului Isus, cu vesnicia si bucuria celor mantuiti, bucurie care nu va avea sfarsit.
Oricum, nu sunt de acord cu religia in scoala; mai ales ca se face dupa invataturi oemenesti si nicidecum dupa Biblie. Religia fara Biblie este ca un scuipat impotriva vantului (nu am gasit alta comparatie); face mai mult rau decat bine. As schimba religia cu o noua materie numita "Relatii". Pentru ca tinerii traiesc in mijlocul oamenilor, dar nu stiu cum sa traiasca in mijlocul lor.
Dar pentru tot raul din lume cei mai vinovati sunt parintii care nu se ocupa cu dragoste de copii lor.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru anonimg):

Adica tu consideri ca parintii trebuie sa faca religie acasa cu proprii copii? ABERANT! Din cauza asta Romanica = Evul Mediu Intunecat!

"Statul a gasit cu cale"? Omule, noi suntem statul. Nu este dictatura. Noi decidem ce vrem, nu invers! Tu aici iti dai cu parerea! Si este o opinie foarte bolnava! Ce legatura are religia in scoli cu educatia tinerilor? Si de ce aduci aici balena albastra? Pentru aia trebuia sa treci niste nivele. Adica trebuia sa te duca capul daca ducem gluma asta sinistra mai departe! laughing

Tu concluzionezi, intr-un mod pervers de bolnav, ca tinerii nu pot avea speranta si nadejde in viitor (ce exprimare comunista) DECAT prin religie? Asta este culmea ineptiei! Ce varsta ai? Ai copii? Daca da, roaga-i sa fuga de acasa!

Daca tu crezi astazi, in 2018, ca alternativele sunt BATAIA sau RELIGIA pentru educarea tinerilor pentru mine este clar! Poti sa te duci de unde ai venit! Pentru tine nu mai este nicio "nadejde" si nici speranta de viitor!

Cand vor disparea cei cu gandirea ta atunci ne vom putea educa si dezvolta!

| anonimg a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

La scoala nu am facut nici logica, nici filozifia, nici istoria religiilor. Si mai bine ca nu le-a, facut, ca poate astazi m-as fi impotrivit si eu logicii divine si as fi fost si eu strain de Dumnezeu. Un lucru este clar: cu ce se hraneste omul acea stare de sanatate o are. Deci daca invatam la scoala lucruri negative despre Dumnezeu, era si normal ca astazi sa fi fost si eu strain de El.
Este adevarat ca si Biblia ne invata sa cercetam toate lucrurile si sa alegem ce este bun. Dar as fi stiut eu ce sa aleg fara o educatie? Daca alegeam numai ce mi se parea mie ce este bun, as fi ales la fel ca unul care ii place mai mult dulciurile decat fructele. Nu sunt prajiturile mai bune decat fructele? Sigura ca da. Si astazi sunt oameni bolnavi dar ei tot nu se lasa de placerile lor care i-au adus in starea aceasta. Si in cele spirituale lucrurile sunt tot la fel: oamenii fac numai ce le place. Si pentru ca natura umana este una rea, distrugatoare, omul ajunge la distrugere si fizic, si mintal si moral. Pentru ca tendinta omului nu este sa faca bine, ci sa faca raul.

In paragraful a 3-lea vorbesti despre intimitatea cu Dumnezeu.
Aceasta nu se refera la relatii de natura sexuala, ci spirituala. Atunci cand sub influenta Duhului Sfant ne marturisim pacatele, atunci omul isi deschide cu totul inima inaintea lui Dumnezeu; totodata pacatosul crede ca a si fost iertat. Aceasta inseamna o relatie extrem de intima cu Dumnezeu. Pentru ca nimeni nu poate sa-si marturiseasca pacatele inaintea unui om de pe pamant. Daca o va face se va simti lezat, pentru ca numai lui Dumnezeu trebuie sa-I marturisim pacatele. Iertarea este o nevoie a omului convins de pacat.

Ma intrebi de ce nu citez alte fabule si parabole?! Pai cine poate vorbi asa de frumos de Dumnezeu decat aceia care L-au iubit?
Stii ce cred? Eu cred ca oamenii amintiti de tine au cercetat Scripturile. Daca au facut-o, asa cum si Budha a facut-o (caci budistii cred in Biblie), atunci ei vor fi judecatorii nostri.

Stiinta este darul lui Dumnezeu pentru noi. Daca noi ne laudam cu darul in locul Datatorului atunci este o problema.
Dumnezeu nu ne sileste la ascultare. Dar daca-L indepartam nu facem decat sa ne indepartam singuri ocrotirea. Sa nu ne miram ca ne distrugem singuri planeta cu exact ceea ce ne laudam: cu stiinta, spargandu-ne singuri stratul de ozon, distrugandu-ne ochii si tot trupul prin toate aceste mijloace electronice. Si poluarea tot stiinta a a dus-o. La fel ca si chimicalele din alimente. Si ca o incununare, ne distrugem si moral inca din pruncie. Asadar, cu ce ne laudam? Prea putin folosim stiinta in domeniul medical, in salvarea vietilor oamenilor. Se foloseste stiinta mai mult in satisfacerea placerilor decat in nevoi. Nici nu vreau sa-mi imaginez ce generatie degradanta de oameni va popula pamantul cand adultii de astazi isi vor incheia viata pe pamant. In zilele acelea va fi mai ferice de cei ce zac in morminte decat cei ce vor fi in viata!
Daca Dumnezeu n-ar fi intervenit in timpul Sodomei si Gomorei, si in timpul lui Noe, oamenii s-ar fi distrus la propriu unii pe altii.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru anonimg):

Si uite ce bine ai ajuns ca nu le-ai facut. Esti rational, lucid, aduci argumente stiintifice, esti logic... a, stai, am gresit persoana.
Educatia ta laxa imi spune totul despre tine! Stai cuminte, nu esti singur! Tocmai din cauza asta esti asa inversunat impotriva altora!

Natura umana nu este distrugatoare decat in capul tau de crestin fervent si obsedat. Omul este un animal social.

Omule, cei amintiti de mine au trait in afara epocii lui Hristos. Aberezi? Tu ai macar cunostinte minime de cultura generala? Atunci la ce dracu mai conversam? Parca m-am intalnit cu ursul din padure!

Buddhistii cred in biblie? Zau? De ce? Sunt prosti?

Stiinta este darul lui Dzeu? Tu astazi scoti perle mai tari decat la bac. Stratul de ozon se reface, iar "mijloace electronice" folosesti chiar acum stricandu-ti ochii. Tu nu meriti sa ai acces la internet. Nu faci altceva decat sa improsti cu noroi si sa te joci cu fecalele precum un urangutan!

Ce stii tu despre medicina? Cum crezi ca se opereaza pe creier, pe cord deschis? Ce spui despre inlocuirea membrelor amputante cu maini-robot, despre grefe de piele, despre stenturi?

P.S. Sodoma si Gomora exista doar in capul tau. Sincer, nu credeam ca exista oameni atat de habotnici! Traiesti intr-o pestera cu acces wifi?

24 răspunsuri:
| Octavian199 a răspuns:

Man, nu e dovedit nici 0.001%

| Ion4k a răspuns (pentru Octavian199):

E dovedit si chiar oameni de stiinta ajung la cocluzie ca Dumnezeu exista pot sa-ti dau un sir de exemple dar pentru necredinciosi tot nu va insemna nimic.

| TheRealAnonim explică (pentru Ion4k):

Nu am zis ca nu cred in Dumnezeu, cred in el, ai inteles gresit raspunsul meu probabil big grin
Uita-te inca odata peste intrebare

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Ion4k):

Te rog, da-ne un SIR de exemple si lumineaza-ne. De vreme ce nu exista dovezi pentru existenta vreunui zeu sunt curios de unde le vei scoate.
Poate vei incerca sa aduci niste "argumente" precum biblia (plina de basme), designul inteligent (aiurea) sau altele asemenea. Tipul ala de argumente invatate de crestini pe dinafara si fara noima, doar-doar vor reusi sa-si explice credinta lor insisi.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

De ce se face ora de religie la scoala?
De ce acea religie este cea crestin ortodoxa? De ce nu catolica, adventista etc? Ei nu au aceleasi drepturi ca si restul?
Ce te faci daca ai atei in scoala? Sau agnostici? Satanisti? De ce pentru ei nu se tin astfel de ore?

Mai presus de toate, de ce nu ne invatam copiii, ca orice societate civilizata, despre religii in general. Ore de istoria religiilor, la fel cum se fac in tarile scandinave.

De ce incercam sa indoctrinam copiii?

| Ion4k a răspuns:

Da dar este foarte putin lumea nevazuta este lumea creata de Dumnezeu pentru cei drepti adica în rai desigur si ingerii cum si ai scris dar și iadul în care sunt diavolii si sufletele oamenilor rai.
Aici se poate de scris o sumedenie dar nu vteau sa ma aprofundez caci ma tem sa nu ma opresc.Și da profa are dreptate vai de de capul tau? sper ca te-am ajutat cu ceva.

| TheRealAnonim explică (pentru Ion4k):

Nu avem nici o dovada ca macar exista aceastea, (nu sunt ateu) dar nu se stie nimic decat banuieli si teorii care nu sunt sigure si care nu au fost niciodata vazute de omul viu.Nu zic ca ingerii sau demonii nu exista, dar la lumea nevazuta zic ca fac mai multe chestii pe care inca omul nu le cunoaste sau nici macar nu a auzit de ele vreodata.

| Ion4k a răspuns (pentru TheRealAnonim):

Omul a auzit si sunt oameno care au vazut dar pe ei nu-i cred.dar sa stii nu vorba in a vedea Mântuitorul ce i-a zis lui Toma (numit si necredinciosul) Toma tui ai vazut si ai crezut dar fericit cei ce nau vazut si au crezut.eu pot sati mai dau exemple dar fiecare crede in ce vrea.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Ion4k):

Stii ca astfel de raspunsuri te-ar duce la consilier psihologic intr-o sciala normala, nu?