| tHeAnGeLoFwOrLd a întrebat:

Am o intrebare care ma cam macina, framanta, mai mult din curiozitate.Deci daca doamne ajuta vom ajunge in rai(gradina Edenului) cum ne vom desfasura activitatea acolo, ce vom face? Multumesc.happy

10 răspunsuri:
| justitiarul a răspuns:

Sper sa avem o biblioteca destul de mare, sa faca macar in rai ce pe pamant uita multi sa faca:sa citeasca!

| danay72 a răspuns:

Biblia iti raspunde la aceasta intrebare.Isaia65:20-25,Isaia35:5,6,Psalmi37:9-11,Apocalipsa21:3,4,mica4:4,Psalmi72:16,Isaia11:6-9,Isaia33:24,Ioan5:28,29

| RAY a răspuns:

Nu exista asa ceva e doar o iluzie omeneasca, daca ar exista de ce a lasat moartea asta nu te-ai intrebat, de ce isi ucide creatia?

| tHeAnGeLoFwOrLd explică (pentru RAY):

Viata unui om nu poate fii la infinit. Undeva este un capat.

| tHeAnGeLoFwOrLd explică (pentru RAY):

Si crede-ma ca pentru o secunda am crezut ca ai dreptate.

| RAY a răspuns (pentru tHeAnGeLoFwOrLd):

O secunda ai gandit rational

| tHeAnGeLoFwOrLd explică (pentru RAY):

Parerea ta...

| casablanca40 a răspuns:

Nimeni nu este capabil sa iti raspunda exact la intrebare. exista presupuneri si pareri impartite. raspunul nu il vei gasi aici. in schimb poti sa vorbesti cu doamne doamne vezi poate iti spune el.

| king4aday a răspuns:

N-ar strica cateva intrebari inainte de drum. Unde e raiul? Ce e raiul (in afara de imparatia lui Dzeu si alte explicatii de evul mediu)? De ce doar unii ajung acolo (cum poti sa spui ca-ti iubesti creatia cand, dupa ce lasi oamenii sa pacatuiasca, desi ai puterea sa-i opresti, ii trimiti o parte din ei sa sufere pana la infinit)? Despre cum ajungem acolo, nici nu are rost sa discutam. Cei mai multi spun ca, respectand cele 10 porunci, din care, intr-un mod ciudat, lipseste interzicerea sclaviei. N-a mai incaput ca nu iesea numar rotund, usor memorabil, cum e 10. Rai, spirite, lumea de dincolo, inventate sa accetam tragedia mortii mai usor. Parerea mea personala.

| ldhvsaldhvo a răspuns:

Salut...Eu as zice sa nu ne gandim ce facem acolo,, ci cum ajungem acolo.
Ca sa ajungi in rai trebuie sa ai credinta fapte bune.
Daca n-ai asa ceva te duci in iad, acolo este scrasnirea dintilor in focul cel vesnic.