| Amedeia a întrebat:

am o intrebare pentru cunascatorii de biblie... am auzit ca scrie in bibile ca atunci cand o sa vina un papa negru o s vina sfarsitul lumii? e adevarat? imi zice si mie cineva unde s citesc?

16 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

În biblie nu scrie o asemenea tâmpenie.
Biblia este foarte bogată în tâmpenii, dar tâmpenia asta, sigur nu există în biblie.

| Hombre a răspuns (pentru MMihai):

Chiar daca nu scrie, habotnici deja interpreteaza asta, fraierimea nu trebuie slabita din amenintari cu apocalipsa, asta inseamna multe liturghii, acatiste, pomeniri, lumanari= love-le.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Din cate stiu eu, Nostradamus a prezis asta.
Dar Cartea Apocalipsa descrie Sfarsitul lumii.

| danay72 a răspuns:

In Biblie nu scrie nici unde acest lucru.Dar semnele sfarsitului, da.Matei24:3-14,2Timotei3:1-5

| Thunderstruck a răspuns:

In Biblie nu scrie nimic legat de papa, nici nu exista termenul de "papa" in Biblie.Profetia aceea a fost facuta de Nostradamus, care, desigur, ca orice alt profet, a avut zeci de profetii neimplinite.

| relian a răspuns:

Man astea sint povesti spuse demai stiu eu ce biserica sau asazis profet ori din asta prezicator.In biblie nu scrie nici macar de papadapai de unul si negru.Biblia nu este ceva care spune ce se intimpla in viitor.Biblia e ste o carte despre trecut, un fel de istorie la c are niste bisnitari au mai adaugat ceva balarii sa isi faca si ei o biserica.Nu vei gasi in biblie ceva scris despfe papa sau mai mai stiu eu cine altcineva.Astea sint povesti.

| Leutzbv a răspuns (pentru relian):

Te inseli amarnic man, toata Biblia este plina cu profetii implinite si cu ce va fi in viitor. Trebuie doar s-o citesti si vei gasi ceea ce cauti. Dar, intr-adevar nu scrie despre niciun Papa.

| zurick a răspuns:

In biblie nu scrie nimic de vreun papa negru.Nici nu e pomenit vreun papa in biblie. Daca vrei sa citesti in biblie ceva despre ''SFARSITUL LUMII''cauta Apocalipsa si ai sa-ti dai seama ca nu e scris nimic despre un papa.Acestea sunt doar impresiile celor care n-au citit biblia, dar spun ca au citit-o.Nu este deloc adevarat ce ai spus.Tot in biblie spune ca nimeni nu va sti cand va fi lume noua.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

La pagina 1160

| Zenit313 a răspuns:

Crestinii mereu au avut impresia ca lumea se va sfarsii din cauza religiei lor stupide!
"Sfarsitul este aproape de doua mii de ani." laughing

Planeta exista de miliarde de ani inaintea crestinismului si o sa fie cu mult dupa ce o sa dispara rasa umana...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad ca pe aici toti inaptii isi dau cu parerea.
Scrie in biblie ca si cel fara minte, daca ar tacea, ar trece drept intelept.
Daca nu stiti, de ce vorbiti?
Sau daca stiti doar partial, de ce va dati cu parerea?
Deci, in biblie nu scrie nimic despre asta, ceea ce ai auzit, este o profetie a sfantului Malahi [Profetul Maleahi, dar nu este unul si acelasi cu profetul Biblic] a prorocit ca al 112 lea papa va fi si ultimul, dar, aceasta profetie nu este crezuta unanim in Biserica Catolica, ci numai o parte dintre episcopi si cardinali o cred, iar o parte o neaga.
Al 112 lea papa va fi exact urmatorul papa care va urma dupa Benedict al 16-lea, asadar, daca profetia este reala, urmatorul Papa dupa Benedict va fi si ultimul.
Citeste asta:
http://www.apocalipsa.net/Com_46.html

Dumnezeu sa va binecuvinteze! :)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tasteaza, profetia lui malachia.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Nu. Nu scrie.

Singurele profetii ineimplinite din Sfanta Scriptura, sunt cele din cartea Apocalipsa, unde sunt revelate evenimentele de la sfarsitul veacului.

O poti citi online aici : http://bibliaortodoxa.ro/noul-testament/4/Apocalipsa

| Terente20 a răspuns:

Aaa, sper ca nu incepeti iar cu apocalipse si cu nebuneli in caz de vine vreun papa din lumea 3-a...parca asa am auzit ca vor alege.

| GabiTanase a răspuns:

Din punct de vedere religios sfarsitul lumii va veni atunci cand Sfanta Liturghie nu se va mai savarsi pe pamant nu o spun eu o spune Sfanta Scriptura si Sfintii Parinti!

| McMihai1993 a răspuns:

Nu scrie in biblie, este o profetie a lui nostradamus, acum depinde cum o interpreteaza fiecare.