| anonim_4396 a întrebat:

am o intrebare, stiu ca par intr-o doaga, dar vreau sa mai aud cazuri! Deci l-a mai vazut cineva pe diavol(satana) in vis sau in realitate? Eu da, si acum imi este frica de intuneric, si nu pot dormi noaptea singura, mi-e frica sa merg si la toaleta singura... e mai complicat...

Răspuns Câştigător
| sufletsel a răspuns:

Da si eu l am visat cad eram mai mica odata cand eram culcata si el era la capul meu si ma obliga sa spun o poezie si inca odata cand intram intr-o camera si iesea de dupa usa inaintea mea imi zicea un numar de telefon si nu imi retin bine eram la gradinita atunci! dar imie foarte frica de dormit dorm singura dar nu ma duc singura nici dintr o camera in alta nici macar la toaleta!

| anonim_4396 explică (pentru sufletsel):

Si eu dorm singura, dar mai cu frica, atunci cand sunt intre realitate si vis big grin am imaginatia prea bogata...din pacatesad...

16 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Frate, crezi în toate aburelile? Nu te mai uita la filme horror înainte să te culci și gata.
Nu o să vină diavolul să te violeze pe toaletă noaptea deci mergi cu încredere. Și dacă ar exista să o luăm logic, ar putea să îți facă rău și ziua, deci degeaba îți e ție frică să dormi noaptea singură, eu zic că ar trebui să-ți fie frică să stai singură sau să mergi ăpe stradă.

| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Nu am citit nicaieri sa zici ceva de o mica rugaciune si nu este bine
Nu este sub demnitatea ta la culcare sa spui Tatal Nostru si sa te inchini cu Sf Cruce.Nu este sub demnitatea ta sa dai pe la Sf Biserica si sa aprinzi 2 luminari.Nu este sub demnitatea ta sa ai un program de rugaciune dupa cartea de rugaciuni a bunicii.Inima infrinta si zmerita Dumnezeu nu o va urgisi.Nu uita dupa ce te rogi sa multumesti "numai unul a multumit si acela era de alt neam "
Calea ta este Credinta in Dumnezeu, eu nu am pomenit om care se roaga sa zica ca ii merge rau din contra toti zic ca le este mai bine.Fa si tu la fel nu te lua dupa niste primitivi. Poti vorbi cu parintii tai sa faceti o Sfestanie a casei.Nu patesti nimic daca tii posturile de peste an apoi te Spovedesti incalti si un Canon apoi te Impartasesti.

| William a răspuns:

Nu cred ca ai vazut un diavol adevarat deoarece ei nu pot sa apara in lumea noastra cu infatisarea lor adevarata. Dar pot sa ia forma animalelor, a oamenilor pot chiar sa arate ca niste ingeri. Singurii oameni care pot vedea diavoli adevarati in timpul vietii lor sunt exorcistii si pustnicii si atunci doar sub alte forme. O sa iti dau un exemplu: Paimon care apare ca un om pe o camila. Mai era unul care arata ca o bufnita cu picioare de barza dar nu era forma lui adevarata, era doar o forma pe care a luat-o voinnd ca noi sa stim ca este demon si nu o pasare handicapata. Iti sugerez sa nu spui numele demonilor nici in gand.

| barbattttt a răspuns:

Satana se foloseste de asta ca sa uiti de Dumnezeu. Mie nu mi sa-u intamplat astfel de lucruri, dar te sfatuiesc sa te rogi NU uita Dumnezeu este mai puternic decat satana!

| anonim_4396 explică (pentru barbattttt):

Bun deci, eu ma rog seara, merg la Sf. Biesrica in fiecare Duminca, tin post, si tot imi este frica, si apropo eu din contra de cand l-am vazut pe satana/diavol sunt credincioasa, am inteles religia si mai multe, si citesc carti Sfinte :-l!

| CobraLeon a răspuns:

Totul este in imaginatia ta...incearca doar sa nu te mai gandesti la lucrurile astea sau mai bine sa incerci sa relizezi ca totul este in subconstientul tau.

| Roses a răspuns:

Pai,cum adica l-ai vazut?! Exista si diavoli care sa te faca sa crezi ca E Satan(Sa nu crezi ca eu nu cred ca exista Satan!) Te-ai uitat la un film de groaza? Citeste din Biblie, si vei gasi pacea! Increde-te in Domnul Isus, si nu o sa-ti mai fie frica de nimic! Roaga-te cu credinta!

| me22 a răspuns:

Buna. Cand era putin mai mica, aveam niste visuri infricosatoare, si m.a speriam foarte tare. Ma mutasem sigura in camera mea, si mi.era foarte teama. Chiar daca era caldura foarte mare, eu, de frica statea invelita cu o patura, si iti dai seama ca muream de cald. Mi.era frica sa ies afara singura, de parca ma urmarea cineva. Pana cand, am stat si m.am rugat. De atunci Dumnezeu mi.a dat mult curaj. Ba chiar ieseam singura afara si admiram stelele. Deci, tot ce trebuie sa faci, este doar sa te rogi; Dumnezeu sigur te va ajuta. Dar nu uita ceva: daca vei crede cu adevarat ca el te va ajuta si ca va distruge aceasta teama, dorinta ta se va implini! :*

| Dinuuu a răspuns:

Da am vazut eu o fata cu par la subrat, aia e satana pentru mine.

| Kitty20 a răspuns:

Nu are de ce sa iti fie frica! Trebuie sa te gandesti pozitiv si sa te rogi lui D-zeu!

| Pauleboy a răspuns:

Pf.
e copilaresc.
Dumnezeu si Satan(a) au fost inventati de oameni, ca voi, cu multa imaginatie si cu dorinta de bani!

| anonim_4396 explică (pentru Pauleboy):

Dorinta de bani?! De unde si pana unde?

| Pauleboy a răspuns:

Truename, uita-te in spatele "religiei"
ce fac preotii, "cersesc" inteligent prin biserici.
Mai nou, esti obligat sa iti platesti "simbriile", daca nu ei vor indrepta degetul spre tine!
Ganteste-te: De ce isi lasa"d-zeu" tot ce a creeat dupa felul lui, dupa asemanarea lui (cum ziceti voi) sa se duca de rapa?

| colonelumorteni a răspuns:

Mi s-a intamplat la 3 ani dupa moarte bunicului.Intr-o noapte in timp ce atipisem rezemat cu spatele de perete in pozitia sezut aveam televizorul aprins.Nu stiu daca e real, vazusem cu cateva zile in urma o fotografie cu bunica care arata ca o minora cu parul prins intr-un anumit fel, parca mai vazusem o asemenea fata parea din zilele noastre dar paralizia in somn a fost alt fel nu cu ea.Cand am atipit am vazut camera in jur dar era nelinistita camera parca era muzica sau vant.Tremura patul si mi-am imaginat ca ma ridic sa ies pe usa.Langa soba in imaginatia mea mi s-a parut ca incerc sa fumez dar nu fumam, a disparut fumatul si in stanga chiar langa mobila cineva parca ma acuza in felul vorbeleor,, ala e ma de vina, vezi, vezi ma ala, '' am avut un soc si am zis;,, mica, mica'' o strigam pe mama, nu ma puteam misca stateam in picioare a continuat vocea:,, nu va duce ma capul''' aveam respiratia grea in somn incercam sa ma trezesc, a continuat,, capu, capu'' asa zicea.Iar m-am vazut in pat, respiram greu.Ma atins pe cap si am zis;,, aolo Doamne'' apoi m-am trezit

| XCrystyX a răspuns:

Trebuie sa te gandesti ca satana a fost doar in vis. in schimb Dumnezeu e mereu langa tine. e ca si cum "daca iti este cald bei ceva rece". Dumnezeu este opusul diavolului si daca iti spui "Tatal Nostru " inainte de culcare si iti faci cruce de cate ori iti este frica nu vei mai avea nimic. totul se bazeaza pe forta ta de gandire. de cate ori iti imaginezi diavolul, gandeste-te ca Dumnezeu si Ingerul tau sunt cu tine si vei vedea ca o sa fie mai bine. sper ca te-am ajutat. nu stiu de unde am scos atatea laughing tongue. funda?happy