| anne2626 a întrebat:

Bună, am și eu o întrebare. Am fost botezata de mica reformată(eu fiind de origine maghiara), nu pot sa zic ca am mers la biserica foarte mult.Nu mi-a plăcut niciodată când eram mica.Iar nu de mult timp de vreun an de zile din întâmplarea de a cunoaște anumite persoane, am început sa cred foarte mult în Dumnezeu și tot ceea ce tine de el. Merg regulat și cu drag la biserica Catolica și ma rog tot cu rugăciuni catolice. Este vreo problema prin faptul ca deși nu sunt de aceea religie eu practic ritualuri catolice? Și pe viitor m-as putea converti la aceasta religie? Este oare recunoscut botezul meu reformat?

11 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

O sa va boteze catolicii si asta este, nu prea vad de ce v-ati feri de botez. Ungurii din Romania sunt jumatate reformati si jumatate catolici, treceti si dumneavoastra dintr-o jumatate in alta.

| Mircea08 a răspuns:

Nu vrei sa faci parte din Biserica lui Iisus Hristos? Religiile nu Iisus le-a facut, El are o singura biserica, si e formata din toti crestinii adevarati de pe Tera. Bisericile diverselor religii nu pot fabrica crestini, crestin este acela care are in felul lui de a fi invatatura lui Iisus Hristos. Daca vrei mai multe informatii gasesti la https://www.blogger.com/blogger.g?blogID=1038172180870347682#allposts

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici botezul reformat, nici cel papistas nu sunt valide! Daca vrei sa te botezi cu adevarat, boteaza-te la ortodocsi si bineinteles, catehizeaza-te!
Nici botezul papistas, nici cel reformat nu sunt recunoscute la Sfantul Munte Athos, ci numai botezul ortodox si mai sunt acceptati si cei primiti prin iconomie/pogoramant de Bisericile Ortodoxe locale, care sunt in comuniune cu Sfantul Munte Athos.
Dar daca un eretic este primit prin iconomie/pogoramant asta e numai o exceptie, nu ar trebui sa fie ceva care valideaza ereziile reformatilor sau ale papistasilor.
Bunaoara, unii arieni erau primiti prin pogoramant la Ortodoxie, dar asta nu insemna ca Biserica Ortodoxa accepta ereziile blestematului si al doilea Iuda, Arie, care nega Dumnezeirea lui Hristos.
Un singur botez este valid, cel ortodox de catre preotul ortodox in Biserica Ortodoxa. Efeseni 4, 5 atesta foarte clar ca nu exista decat un singur botez, o singura credinta si un singur Domn.
Papistasii si protestantii sunt anatematizati!

https://www.youtube.com/watch?v=2QWaUITQ9_Q

| Suntbaiat123456789 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ți se pare că o să ajungi departe cu astfel de gândire? Papistasii și protestanții cred în același Dumnezeu că și ortodocșii atâta că diferă ritualurile. Părerea mea cel puțin, în orice biserică unde se roagă oamenii la Dumnezeu este o biserică creștină, indiferent că e catolică, ortodoxă sau protestantă.

| gratargratar a răspuns:

Cel mai important e sa te aproprii de Dumnezeu - indiferent din ce ipostaza: catolica sau reformata. Daca iti place catolicismul, poti trece la catolicism. Din cate stiu eu, botezul reformatilor este recunoscut si la Catolici si la Ortodocsi (insa nu sunt 100% sigur). Trebuie sa intrebi un preot.
Totusi, dupa parerea mea, Ortodoxia este singura religie care pastreaza legaturile nealterate cu crestinismul primar. Si Catolicismul e frumos, dar bogatia Ortodoxiei nu o s-o gasesti nicaieri altundeva (nici in alta religie, nici in alta confesiune crestina). Eu zic sa mai cercetezi inainte de a lua o decizie.
DAR, oricum ar fi, cel mai important este sa te aproprii de Dumnezeu. Dar tu stii ca catolicismul este pentru tine, n-ai decat sa-i dai inainte.

| gratargratar a răspuns (pentru gratargratar):

Imi cer scuze pentru greselile gramaticale. Nu recitesc ce am scris, numai dupa ce postez happy

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Relatia ta cu IIsus Hristos conteaza, nu religia din care faci parte.
Dumnezeu nu ne cheama la o religie happy

| blackmd a răspuns:

Dar care e diferența dintre rugăciunile catolice și cele ortodoxe, dintre cele baptiste și cele ale martorilor lui iehova, dintre cele adventiste și cele evangheliste etc? Oare nu toate rugăciunile sunt adresate aceluiași Dumnezeu? Băi deci asta e culmea. citește Biblia și singur/ă o sa îți dai seama că toate aceste religii nici nu sunt pomenite. Este un singur Dumnezeu, un singur botez și o singură credință, dacă ai fost odată botezată în numele lui Isus păi care e sensul să o mai faci odată? Tu crezi că prin apartenența ta la o oarecare religie ți se va deschide calea în rai? E absurd atunci. Crede și trăiește după învățăturile lăsate în Biblie și nu al căuta pe Dumnezeu printre oameni, el este sus, el este în inimile noastre!

| gratargratar a răspuns (pentru blackmd):

Ca tot zici de cititul Bibliei:

Femeia I-a zis: Doamne, văd că Tu eşti prooroc.
Părinţii noştri s-au închinat pe acest munte, iar voi ziceţi că în Ierusalim este locul unde trebuie să ne închinăm.
Şi Iisus i-a zis: Femeie, crede-Mă că vine ceasul când nici pe muntele acesta, nici în Ierusalim nu vă veţi închina Tatălui.
Voi vă închinaţi căruia nu ştiţi; noi ne închinăm Căruia ştim, pentru că mântuirea din iudei este.
Dar vine ceasul şi acum este, când adevăraţii închinători se vor închina Tatălui în duh şi în adevăr, că şi Tatăl astfel de închinători îşi doreşte. (Ioan 4, 19-23).

Pai nu se inchinau si samaritenii aceluiasi Dumnezeu al V.T? Ca avea si ei o parte din cartile lui Moise.
Adevarul nu se poate transmite decat prin Cuvant. Iar Cuvantul necesita exprimare - adica DOGMA. Nu-i tot una a te ruga lui Hristos in doua firi, cu aceea a te ruga lui Hristos intr-o singura fire (adica monofizitism). Pentru ca cel din urma nu exista.
E ca si cand eu in loc sa-ti zic Alexandru (cum te-ar chema pe tine), iti zic Bogdan, sub justificarea ca zicand Bogdan tot la Alexandru ma gandesc.

| fanMCFC a răspuns:

Pai...singura credinta adevarata este cea Ortodoxa....deci da este o problema deoarece Biserica Ortodoxa este cea adevarata si nu cea catolica practicNU POTI SLUJI LA DOI DOMNI

| Suntbaiat123456789 a răspuns (pentru fanMCFC):

Indiferent că ești catolic, protestant, ortodox etc tot la același Dumnezeu ne rugăm toți. Și noi reformații tot la același Dumnezeu ne rugăm, la fel și catolicii și ortodocși. Același Dumnezeu este la toți creștinii indiferent de religie.
@fanMCFC de unde ai dedus tu că catolicii slujesc la alt Domn decât Dumnezeu?