| anonim_4396 a întrebat:

As avea o intrebare despre ce se vorbeste in Cartea lui Enoh? Si de ce a fost scoasa din Biblie?

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Biserica a scos afara tot ce nu ea convenit ei

| milan9 a răspuns:

Biserica nu a introdus niciodata aceasta carte in canonul Biblic;

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu am acces la Cartea lui Enoh. Doar pot sa spun ca a fost unul din antemergatorul lui IISUS, un fel de Ioan Botezatorul. Exista isa multe referinte in cuprinsul Bibliei. A fost un al spelea fiu al lui Mathusalem. Unul din urmasii lui Adam.
'"Cartea lui Enoh", scriere apocrifa nerecunoscuta de Biserica, scrisa in limba ebraica - aramaica, undeva in secolul III i.Hr, este una dintre scrierile ce stau in legatura cu dreptul Enoh, fiind insa lipsita de autoritatea canonica a scrierilor biblice. Cartea, impartita in 105 capitole, contine relatarea pe care ar fi facut-o Enoh despre calatoriile sale, precum si sfaturile pe care acesta le da fiului sau, Matusalem.'
Adica Bisericii nu i-a placut ceva ' in acele scrieri apocrife din sec. 3. 'Apocrif 'inseamna ca s-au gasit niste manuscrise in secolul al 3-lea care sinodul a considerat ca sunt plagiate ale originalului, cam cum a facut Ponta doctoratul, dar chiar mai rau, ca s-au schimbat termenii si intelesurile, adica nu copy-paste.
Este insa posibil sa fie si niste secrete care, desigur nu pot fi aduse la cunostinta oricarui neofit.
Filozofia antica cunoaste pe primul filozof caruia nu-i dau numele, despre care s-a scris dar el nu a scris. Ca IISUS.El tinea prelegeri in amfiteatrele greciei antice. Acolo el avea niste reguli: impartise oamenii in mai multe categorii:1. cei ce puteau avea acces, fara sa aiba permisiunea sa-si dea cu parerea.2.cei care puteau audia prelegerile si care aveau permisiunea sa puna si intrebari.3. Cei care intrau, puneau si intrebari si chiar puteau sa si discute. (nu sa raspunda).
Asta ca pilda. Te intreb eu acum : cine era acel prim filozof despre care se stie. Grec.

| sabin89 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Poate te referi la Socrate. Dar uite ce ai scris mai sus: "A fost (Enoh) un al saptelea fiu al lui Matusalem". Iar mai jos zici despre Enoh ca dadea sfaturi fiului sau, Matusalem. Deci, care era fiul si care era tatal?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru sabin89):

Corect, eram destul de obosi si ai dreptate, matusalem dadea sfaturi fiului sau.Am facut si multe greseli de ortografie, pentru care-mi cer scuze, de fapt a intervenit robotul TPU si m-a corectat, se pare nu bine.In privinta filozofului de care ziceam este intr-adevar Socrate.Am avut un lapsus.Asa ca-mi cer scuzele de rigoare si as vrea sa treci peste greselile mele, dar sa intelegi textul pe care l-am comunicat.
Dragos 38 a facut poate niste sugestii pertinente. Zis mai pe sleau.Dar preotii au obligatia sa mentina o coerenta, in fond nu astea ne intereseaza, cine cu cine si-a tras-o, ci ca trebuie sa intelegem si sa respectam Decalogul, legea adica, barfele apartin exact celor care-si cauta argumente a nu o respecta-o. Deci sunt de acord cu sistemul de cenzura, altfel nu ar functiona sistemul.
cu respect
dorin

| dragos38 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu ar functiona sistemul mincinos si corupt al preotilor.in Antichitate preotii se ocupau cu vraji, astrologie, e.t.c. si invocau tot felul de zeii inexistenti

| martzian a răspuns:

Motivele pentru care cartea pseudogrifa, asazisa "a lui Enoh", nu apare in Biblie sunt multiple.

In primul rand Isus si apostolii nu au facut niciodata referire la ea ca avand autoritate de Scriptura. Exista un singur loc in Biblie care citeaza aceasta carte, dar cu diferente majore (undeva in Iuda, imi scapa acum, dar poti gasi pe net cred).

Parintii bisericii, la randu-le, nu au privit-o niciodata ca facand parte din Biblie.

Cei mai multi cercetatori ai Bibliei sunt total de acord ca ea NU a fost scrisa de Enoh (stramosul lui Noe), ci mai degraba in primul secol dinainte de Isus Hristos.

Cartea Enoh ar trebui tratata cu rezerva si abordata cu scop pur informational - nu ca avand autoritate divina, dupa parerea mea, ca toate celelalte scrieri apocrife.

| suffarstar a răspuns:

E un subiect foarte fierbinte despre care as vrea sa stiu mai multe,ar momentan impartasesc faramitele ce le stiu si eu.
Se pare ca era destul de populara in antichitate,dar nu a fost inclusa in decalog de catre Vatican din motivele lor,iar intre timp cartea a fost uitata pe parcursul sutelor de ani,insa au fost gasite niste manuscrise in pesterile de la Quamran printre care o transcriere a misterioasei carti. (In original Cartea lui Enoh era in versuri) Sunt polemici pe marginea subiectului daca e autentica sau nu, sunt prezentate niste subiecte mai greu de digerat pentru unii,se povestesc fapte ce au loc in Geneza,se spune cum a aparut vrajitoria, cazul ingerilor cazuti, prorocii despre viitor etc. Nu bag mana-n foc ca e perfect autentica dar cred ca ceva adevar e in ea.
Au mai gasit astia pe la Marea Moarta niste manuscrise, unele au supravietuit paplitatii, alte bucati sunt pastrate in secret. Deci e posibil sa contina ceva erori capatate dealungul milenilor si transcrierilor.
Sper ca am fost de ajutor.

| Miauti a răspuns:

Despre calatoria lui in spatiu... si locuinta Zeului. Ce importanta are faptul ca apostolul Pavel si chiar Iisus dau dovada ca textul lui Enoh le este foarte cunoscut si citeaza din el? Ei, capiii bisericii crestine, stiu sigur ca scrierile lui Enoh nu au fost inspirate de divinitate si… nici nu sunt ale sale. Trist este faptul ca foarte multi prelati nu cunosc textul in discutie.

http://www.descopera.org/cartea-lui-enoch/

| millyca a răspuns (pentru Miauti):

Nu am citit cu atentie chiar toate raspunsurile, dar cred ca esti singurul care a raspuns concret. (A, dar am citit cartea.)

| fllu07 a răspuns:

Pentru ca este o carte apocrifa, sau necanonica. gen 3 regi si 4 regi, cartea lui tobit, cartea intelepciunii lui solomon, s.a.m.d
nu-i mare paguba ca a fost scoasa.http://ro.wikipedia.org/wiki/Apocrif

vezi definita cuvantului apocrif.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cate carti s-au scos din scriptura..Au si ei motivele lor ca sa le sustina Biblia mai bine obiceiurile execrabile probabil. Nu stiu sincer. Si nici nu am citit-o sincer doar imi dau cu parerea acumwinking

| dragos38 a răspuns:

Pentru ca, deoarece in cartea lui enoh(vechiul testament) exista cateva fraze in care se zice ca fiintele divine nu aveau, voie, sa intretina relatii sexuale(sa se metiseze)cu salbaticii pamanteni iar Iesus a fost zamislit prin sfantul duh.si atnci pochi(popi)ca sa nu se de-a de gol, au scos asceasta carte.(smecheri)cu siguranta pana la sfarsitul acestui sec.o sa mai scoata ei si alte carti, pentru ca lumea sa nu se prinda de basmele din biblie/

| HDeNiSaR a răspuns:

Pentru că a fost o carte apocrifă inclusă de biserică fară vreo urmă de inspiratie divină!

| starduster a răspuns:

Deci vreau un singur lucru raspunsurile sa vina de la niste crestini (Ortodoxi sau Catolici) nu atei nu ca as avea ceva cu ei nu vreau raspunsurile lor rautacioase uneori

| dragos38 a răspuns (pentru starduster):

Nu sunt rautacioase,daca vei avea vreodata ocazia sa citesti cartea lui Enoh cu atentie vei observa si ce am spus, interzicerea fintelor divine de a se zamisli cu oamenii/atat ce apocrife cat si cele canonice sunt pline de contradictii/bazate pe legende, de fapt evreii nu au avut nici o religie tabila ei si-au format o religie in timpul ocuparii babiloniene, egiptene si persane/facand un copy paste dupa relgile babiloniene, egiptene si persane. cele 10 porunci au fost copiate dupa cartea mortiilor din egipt au fost gasite pe un papirus de catre arheologicatea dateaza din anul (1570 i.e.n.-1070 i.e.n.)