| HUAWEHUAWE a întrebat:

Buna.
Care este pe scurt in 2-3 cuvinte cel mai mare motiv pentru care CREDETI in Dumnezeu?
Ce va convinge sa credeti?

17 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

In doua-trei cuvinte: pentru ca exista!
Ce ma convinge sa cred? E o realitate prea evidenta pentru a nu putea fi observata. Cind ajungi pe o insula pustie si crezi ca esti singur, dar la un moment dat vezi pe nisip urme de pasi care nu sunt ale tale (sa zicem cu trei numere mai mari), incepi sa iti pui intrebari, nu? Realizezi ca nu esti singur acolo, desi nu ai vazut pe nimeni. Cam asa e si cu credinta. Dumnezeu, desi invizibil, lasa urme evidente.

| cristi202 a răspuns:

@ NoTurbinaNoGood,
Daca chiar ar exista o tentativa de comunicare din partea ta, ai avea o sansa sa iti raspunda. Minima. Pentru ca El raspunde, dupa cum zice Biblia, doar daca e cautat cu toata inima. Deci doar daca iti pasa cu adevarat de asta iti va raspunde.

| doctorandus a răspuns:

Rationamentul meu e foarte simplu:

Dumnezeu e Natura (Deus sive Natura).
Natura exista.
Deci Dumnezeu exista.

| RAY a răspuns:

Singurul dumnezeu este banul.
Nu mai exista sentimente
Si doar false zambete
Nu mai exista oameni
Si doar dialovii in pantece

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce m-ar putea convinge? Care Dumnezeu? Fiecare are experiența lui de viață. Pentru fiecare Dumnezeu înseamnă altceva.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Raspunde mereu tentativelor de comunicare din partea oamenilor day dreaming
Glumesc. Nu exista.

| RAY a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ai sprancene frumoase

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru RAY):

Merci, dar sunt gene.

| CostinAlamariu a răspuns:

Incoerența alternativei.

BUM. Nici n-am avut nevoie de mai mult de 2 cuvinte happy

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Pentru că exista

| SingleForOne a răspuns:

Pentru că totul este complet cu Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai mare motiv este că așa sunt eu și nu pot fi altfel.
Dar nici nu incerc să conving pe nimeni că există Dumnezeu.
Mă străduiesc să nu fac rău nimănui și să respect libertatea oamenilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred in vreun zeu, probabil exista vreunul dar nu cel biblic.

| slayer09 a răspuns:

Dumnezeu, off...mare este Dumnezeu. Cand o sa vrea Dumnezeu sa vi se arate (si aici nu ma refer la viziuni, magii, spiridusi etc.) El lucreaza foarte mult prin simtul inimiii, adica Il simti, atunci o sa Il cunosti. Noi sub stratul nostru de pacate suntem oameni indumnezeiti, adica limpezi si plini de bucurie si bunatate si pace si o stare extraordinara, acolo este duhul sfant, in launtrul nostru este sufletul nepatat pe care n-I la darut Dumnezeu. Dar m-am cam lungit cu vorba, era vorba de 2-3 cuvinte: Motivul sunt eu insumi si cu formidabila complexitate a omului si liber in gandire. NU cred ca din haosul big-bangului a iesit asa o ordine si o lege a naturii "milimetrica". Nimic nu e intamplator in natura si in lumea asta toate au un folos si un rol. Ca am fost noi mintit de-alungul anilor sa credem in fel de fel de teorii si ca Dumnezeu e un spiridus, astea ne-au spalat creierele.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Dumnezeu exista fiindca altfel nu am putea justifica nicio existenta. El este principiu ontologic pentru toate care sunt, fara ca El insusi sa fie cauzat sau creat, fiindca altfel nu ar fi Dumnezeu, ci doar una dintre creaturi sau creatii dintr-un sir nesfarsit si fara sens. Dumnezeu ne-a fost facut cunoscut prin Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, intrupat de la Duhul Sfant si din Sfanta Fecioara Maria, asa cum spune Crezul.
De la Hristos avem Ortodoxia credintei, adica prin El stim drept si corect ca exista Sfanta Treime: Tatal, Fiul si Sfantul Duh, de aceeasi putere, slava, cinste, vointa si fiinta dumnezeiasca. Tot de la Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, avem o Biserica, castigata de El cu pretul Sangelui Sau si al martirilor care si-au pus sufletul pentru credinta in El. Iata aceasta Biserica, nici pana astazi portile iadului nu au biruit-o! Avem preoti cu har, Sfinte Taine, invatatura dumnezeiasca. Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu din fire, este asa cum ar trebui sa fie: bland si smerit cu inima, la care, daca vine cineva ostenit si impovarat, va gasi odihna, adica va fi iertat si usurat de greutatea pacatelor personale si a dilemelor existentiale.
E mult de spus! Doua-trei cuvinte sunt total insuficiente. Ca fost ateu, regret doar ca n-am crezut mai devreme in Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu! Multumesc lui Dumnezeu ca n-am murit ateu!

| Pocait01 a răspuns:

Răspunsurile nu pot fi decât subiective. Dumnezeu se revelează oamenilor în mod unic în funcție de ce are nevoie omul pentru a ajunge la o înțelegere suficientă ce poate duce la pocăință.
Așa cum ai citit și tu în Biblie, au fost oameni ce au trebuit să audă de la apostoli, oameni ce au trebuit să vadă în Scripturi și oameni cărora le-a trebuit să le vorbească însuși Dumnezeu(cum ar fi Pavel).
În oricare dintre situații ai dreptul să refuzi, să crezi ce vrei, chiar și când se fac minuni în fața ta: Luca 11:15 comparativ cu Ioan 2:11 și Ioan 6:14

| nuaicont a răspuns:

Toate relele care sunt in lume!
El permite crime, furturi, curvasag, etc, sub pretextul "incercarii".
El este cel care pedepseste copiii pentru pacatele parintilor/bunicilor.
Si exemplele pot continua.