| anonim_4396 a întrebat:

Ce va convinge sa credeti asa tare in acest dumnezeu ?

Răspuns Câştigător
| OOOLEOOO a răspuns:

Infine scuza-ma ca am adus vorba de sex cu fete daca esti fata dar nu aveam de unde sa stiu tongue...cum am mai spus nu am cum sa te conving ca Dumnezeu exista asta ar trebui sa veiz tu! cand erai mica nu trebuia sa-ti fie frica de iad si de fatpele tale rele deoarece Dumnezeu ne invata sa fim copii si ne vrea ca niste copii iar cu copii nu are nici o treaba iubeste copii si pe toti ne vrea ca cum am fii copii lui! Dar vorba ta niciodata nu vom stii eu ma voi ruga ca sa-ti gasesti raspunsurile la toate intrebarile, din pacate nu`s asa intelept incat sa-ti raspuns la toate intrebarile big grin Bafta in cautarea ta dar eu iti sfatuiesc sa cauti mai putin cu ochii si sa lasi liber imaginatieti fantasticului poate asa iti gasesti raspunsul pana la urma relitatea si societatea ne omoara iar basmele aduc fericire si mari emotii big grin

19 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

El m-a convins.

| OOOLEOOO a răspuns:

Gasesti un ceas pe jos si te intrebi "al cui este? oare cine i`a facut formele astea frumoase speciale si diferite? Cine este Creatorulul?'' in fine te intrebi imediat ca trebuie sa fie facut de cineva!

Dar niciodata nu ai incercat sa iei un copil in amana si sa te intrebi " Ce forme frumoase(maini etc.) capul e perfect picioarele is sunt facut anume ca sa mearga,asa finut perfect si e inzestrat cu sentimenteminunate!" indata ar trebui sa te gandesti ca pe asta l-a creat cineva! si nu nu ma refer la parinti,ci ma refer la primul! primul om sau sa nu fie om,sa fie un gandac sau o floare, toate is frumoase, toate trebuie sa aiba un creator! si de aici porneste religia big grin

| anonim_4396 explică (pentru OOOLEOOO):

Da ai dreptate. Ma gandesc la o forta atot-puternica, o chestie care a dat start si dupa pur si simplu oamenii au inceput sa evolueze. Dar toata biserica si pildele ei mi se par doar povesti. Cum poate sa zica cineva ca e trimisul creatorului, ca vorbeste cu el? Daca tu ai crea o lume - 70 te-ar interesa sa vorbesti cu oameni care injura ca la usa cortului?

http://glumetu.do.am/news/injuraturi_dumnezeiesti/2012-03-08-535

Si in plus de unde stiu astia ca s-a intamplat ca in povestile alea si ca dumnezeul asta chiar exista, cel la care se tot roaga lumea. Mi se pare doar un simplu raspuns care a fost completat de diferite " dovezi " ca sa incerce sa raspunda la o intrebare care nici acum nu ii stiu raspunsul. Mi se pare mult prea usor sa ii faci religii si sa inventezi personaje, pilde, minuni si peste 200 de ani oamenii aia sa se inchine la Eminem si la cine iti mai vine tie atunci.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa nu`i crezi pe cei care iti zic ca o vorbit cu Dumnezeu,Nu! majoritatea in mincinosi,asa cum spui tu toti injura toti is curvari,si de asta lumea e plina de Boli plina de saraci,''in distrugere" deoarece putini mai tin legatura cu Dumnezeu si tot mai multi creaza un zid de injuraturi si pacate in jurul lor si asa vad doar lucrurile materiale,infine iti spun toti cei care se roaga in picioare in mijlocul biserici sau se fac vazuti ca se roaga,aia nu`s credinciosi adevarati! aia is ''Fatarnici'' vorba lui Isus,ci cei pe care nu`i veiz poate vecinul tau care tii se pare putin Naiv si care nu prea se arata lumii cat de grozav e poate ca ala e Credincios adevarat! Isus ne invata sa ne rugam la Dumnezeu pe ascuns ca si Dumnezeu ne va vedea pe ascuns,nu sa te rogi ca sa te vada toti deoarece aia isi primesc deja rasplata, (laudele).

Si sa-ti dovedesc ca Dumnezeu si Isus exista nu pot,nici prin scris nici prin vorbe nici prin Pilde,nici cum,tu trebuie sa te uiti dincolo de zidul pe care la`i creat cu pacatele tale,Trebuie sa-l cauti si el te va gasi,trebuie sa fii pregatit sa renunti la tot ca sa-l gasesti,doar asa il vei vedea,il vei simti! si sa nu crezi ca religia e usoara, nu e mai usor sa te masturbezi si cand te enerveaza careva sa-l injuri?, Dar e foarte greu sa dai tot ce ai saracului e greu sa nu te gandesti doar la sex si iar sex cand veiz o fata, ( in caz de esti baiat) e greu sa-l iubesti pe cel care te enerveaza intr-un final e greu sa iubesti dar e foarte usor sa fii rautacios! si partea proasta e ca omul prefera cei mai usor!

Cautal pe Dumnezeu cu inima nu cu ochii si el te va GASI!

| anonim_4396 explică (pentru OOOLEOOO):

Umm, sunt fata.hee hee Si nu mi se pare deloc ok ca cineva sa iti bage in cap ideei si dupa sa se dezvolte adulti cu ideei fixe. Gen daca nu crezi in dumnezeu ajungi in iad. Parca ii zici unui copil ca daca mananca prajitura o sa vina tiganca sa-l fure. Cand eram mica credeam in existenta acestui dumnezeu, puneam toate intamplarile bune in carca lui si toate intamplarile rele le consideram ca sunt din cauza ca am facut nu stiu ce greseala. Ma duceam zi de zi la biserica, luam lumanari in prostie, ma rugam pentru toata lumea pe care o stiam sau nu o stiam. Pentru persoane care ma stiau sau nu ma stiau. Pana cand a intervenit ratiunea si intrebarile. Intrebari la care nimeni nu stie sa raspunda precis. Dar cum am mai zis, oamenii astia care nu stiu sa raspunda cred in dumnezeu desi nu exista nici o dovada ca aceasta persoana la care ei se roaga exista si nu cred o persoana vie daca de exemplu vine la ei si le spune ca le da o suma de bani pe gratis, ca asa vor ei. Si de aici rezulta ca ei au ideei preconcepute, fixe. Ca altfel il credeau si pe cel viu care vroia sa le dea bani, nu doar o presupunere a unui creator, nu? Si poate ca pe noi nu ne-a creat acest dumnezeu, poate o alta " putere " a creat omenire pe alte planete si cativa din acei oameni au ajuns si aici. Cam greu la cat de greu ne este sa mergem de pe o planeta pe alta dar poate cu acea putere a lui i-a adus. Si uite asa mai se naste o ipoteza ^^. Niciodata nu vom stii de unde a inceput totul.

| anonim_4396 explică (pentru OOOLEOOO):

Depinde care basme laughing, hai ca prea te-am sacait si pus la treaba. Fundix ca meriti.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru anonim_4396):

Infine scuza-ma ca am adus vorba de sex cu fete daca esti fata dar nu aveam de unde sa stiu tongue...cum am mai spus nu am cum sa te conving ca Dumnezeu exista asta ar trebui sa veiz tu! cand erai mica nu trebuia sa-ti fie frica de iad si de fatpele tale rele deoarece Dumnezeu ne invata sa fim copii si ne vrea ca niste copii iar cu copii nu are nici o treaba iubeste copii si pe toti ne vrea ca cum am fii copii lui! Dar vorba ta niciodata nu vom stii eu ma voi ruga ca sa-ti gasesti raspunsurile la toate intrebarile, din pacate nu`s asa intelept incat sa-ti raspuns la toate intrebarile big grin Bafta in cautarea ta dar eu iti sfatuiesc sa cauti mai putin cu ochii si sa lasi liber imaginatieti fantasticului poate asa iti gasesti raspunsul pana la urma relitatea si societatea ne omoara iar basmele aduc fericire si mari emotii big grin

| ateu123 a răspuns:

Sindromul ideilor fixe le convinge http://liber-cugetatorii.blogspot.com/

| dienuta1990 a răspuns:

Dumnezeu are grija de noi si ne da ce e mai bun pentru noi. Credinta in Dumnezeu este o mare virtute impreuna cu dragostea si speranta.

| Robo97 a răspuns:

In fiecare seara eu personal fac o rugaciune apoi ma rog la dumnezeu si a doua zi primesc ce mam rugat aici nu ma refer la obiecte.

| eandopuncttk a răspuns (pentru Robo97):

Aha. esti ciudat laughing

| anonim_4396 explică (pentru eandopuncttk):

Aleluia! Cineva cu capul pe umeri!laughing

| anonim_4396 explică (pentru Robo97):

Si de unde atata siguranta ca vine de la " dumnezeu " laughing?

| Elektro a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci zi tu de la cine? Da un raspuns mai bun

| anonim_4396 explică (pentru Elektro):

Simplu, de la propria persoana. Cu o gandire pozitiva poti face multe. Poti crede ca te-a uitat dumnezeu asta si de asta totul iti merge pe dos ( nu ai bani, se intampla aia si aia ) si incepi sa te afunzi din ce in ce mai tare in namol sau pur si simplu te gandesti la partea buna si incerci sa cauti rezolvari si uite asa te ajuti singur.

Eu chiar nu inteleg cum poti crede in ceva ce nu il poti vedea, atinge si poti sa nu crezi intr-o persoana vie cand iti zice " Fraiere iti dau 100 euro ca asa vreau eu. ". Cam multe ideei fixe, na ca imi raspund si singura happy.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Robo97):

Roagă-te să-ţi trimită un abecedar ceva...

| redu96 a răspuns:

Biblia si experientele personale

| didiDia a răspuns (pentru redu96):

Frumos raspuns.

| redu96 a răspuns (pentru didiDia):

Multumesc

| direcșănăr a răspuns:

Sincer, nimeni nu poate spune ca exista sau nu.Dar noi, crestinii, ne rugam, de cele mai mult ori, la Dumnezeu pentru ajutor sau sa ii multumim etc.Eu stiu ca asa fac.Si daca ma aflu intr-o situatie grea si ma rog stiu ca El ma aude.Si chiar de nu ar exista, faptul ca ma gandesc ca exista imi da putere sa merg mai departe si sa cred ca ma ajuta.