| LupusDei1993 a întrebat:

Ce v-ar convinge sa NU mai credeti in Dumnezeu?

23 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Cum sã nu mai cred în Dumnezeu cãnd El mi-a spus că există? Am scris pe larg la întrebãrile mele cum L-am provocat pe Dumnezeu dacă există să mi se arate., pe vremea când eram agnosticã. Voi, cei care nu credeți in El, vreți sã încercați si vo?

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai citit ce am scris la intrebãrile mele?

Răspuns utilizator avertizat
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ajungi să crezi în Dumnezeu după ce afli de el din auzite, după ce îi imiți pe alții care cred, după ce găsești în doctrina și practica respectivă un sprijin sufletesc și o speranță. Astfel ești con-vins, con însemnând impreună cu alții. Așa ajungi să crezi. Cum poți ajunge să pierzi credința? Pe cărare înapoi. spre cele pe care le-au auzit despre el. Dumnezeu a creat totul, dar pe el cine l-a creat? Și tot pui întrebări și povestea se destramă, ca pânză de păianjen pe care se leagănă 10 elefanți.

| CatalinLaurentiu02 a răspuns (pentru sadrian46):

In biblie scrie tot
Dumnezeu a existat tot timpul
Noi nu

| CatalinLaurentiu02 a răspuns (pentru sadrian46):

Cred ca nimic
Dumnezeu exista și fără ca noi sa vrem sa credem
Natura și omenirea a fost creata de Dumnezeu
Nu a apărut pur și simplu, precum nici un măr nu apare fără un pom
Tot așa, nici noi fără Dumnezeu
Doar ca oamenii is obișnuiți cu trăirea lor, nu cunosc Biblia și istoria omenirii

| sadrian46 a răspuns (pentru CatalinLaurentiu02):

Dumnezeu exista și fără ca noi sa vrem sa credem
Dovada? O declarație nu constituie o dovadă. Așa că, fără dovezi, poți spune orice. cu valoare egală cu zero.
Natura și omenirea a fost creata de Dumnezeu
Dar pe Dumnezeu cine l-a creat. Sau el a apărut pur și simplu?
Nu a apărut pur și simplu, precum nici un măr nu apare fără un pom.
Bine înțeles că nu pur și simplu, a fost un Big Bang, o Mare Bubuială.
Tot așa, nici noi fără Dumnezeu.
Care noi? Adică voi, că eu nu.
Ei și dacă voi cu Dumnezeu, care este diferența înafară de cuvinte?
Doar ca oamenii is obișnuiți cu trăirea lor, nu cunosc Biblia și istoria omenirii.
Și tu cunoști istoria omenirii?

Răspuns utilizator avertizat
| SilentRain a răspuns:

Realitatea

| halogen001 a răspuns:

Daca nu sunt credul, daca nu sunt naiv, daca nu sunt nestiutor, daca nu ignor realitatea, daca nu cred in povesti, daca pretuiesc dreptatea si adevarul, atunci nu cred in Dumnezeu. Toti zeii sunt personaje fictive de povesti primitive si in consecinta nici Dumnezeu nu face exceptie.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Gandeste-te ca El e singurul care te mai tine in viata, asa cum e ea acum buna sau rea.

| Nilsson a răspuns:

Când toți nătărăii încearcă să ne convingă să nu mai credem în Dumnezeu, e cam greu să ne schimbăm părerea.
Ba chiar credința devine și mai puternică.

| RKBlue a răspuns (pentru Nilsson):

Exact acelasi lucru il observ si eu, dar in sens invers.
Atatia natarai care incearca sa te convinga sa crezi in dumnezeu, necredinta devine si mai puternica.

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns (pentru RKBlue):

"acum 10 ore | RKBlue a răspuns (pentru Nilsson):
Exact acelasi lucru il observ si eu, dar in sens invers.
Atatia natarai care incearca sa te convinga sa crezi in dumnezeu, necredinta devine si mai puternica."

Vezi că necredința nu are grad de comparație, este lipsa credinței, așa că nu poate fi mai puternică, nu poate fi ceva mai nimic decât nimicul.

Iar Dumnezeu este nume propriu, care se scrie cu literă mare, la fel ca Zeus, Satan, Shiva, etc.

Dar stai liniștit, sunt obișnuit cu perle ateiste.
Cum spuneam, greu să-mi schimb părerea.

| Nilsson a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Singurul lucru pe care îl dovedești sunt problemele tale de sănătate.

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns (pentru Nilsson):

Despre necredinta,din anumite puncte de vedere,ai putea spune ca poate fi de diferite forme si nivele.
Una ar fi credinta sigura, cand nu ai pic de indoiala, alta ar fi cea aproape sigura, cand nu crezi dar poti avea usoare incertitudini, retineri, etc care nu te fac insa sa crezi.
"Cum spuneam, greu să-mi schimb părerea."
De ce sa-ti schimbi parerea?
E a ta.Nu trebuie sa o schimbi, atataa timp cat nu-ti face tie rau si nici altora.
Nu incercam sa te influentez cu nimic.

| Nilsson a răspuns (pentru RKBlue):

E un nonsens să vorbești despre un grad de necredință al unuia care crede, chiar și dacă are cel mai slab nivel de credință.
Dacă trebuie să dezbatem atâta o noțiune atât de simplă, îl loc să recunoști că ai greșit, tu doar te exemplifici prin ce am zis în primul comentariu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic.

| UnDiavol a răspuns:

El este primul înainte la tot in viața mea doar el in tot deuna va rămâne doar el nu-i poate nimeni săi ia locul in viața mea nici nu ma poate Absolut nimic in viața asta sama întoarcă in potriva

| AndrElle a răspuns:

Moartea poate
Neapararea, grija care și-o pierde fata de mine, sprijinul pe care îl are