| Masinadescris a întrebat:

Ce parere aveti despe penticostali? Ati fost la ei la biserica cei care aveti alta religie? Considerati ca procedeaza corect? Aveti o parere buna despre ei,da sau nu? Justificati raspunsul, va rog. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Părinții mei penticostali au dat tot timpul zeciuială și mi s-a părut ceva firesc, nu am perceput-o ca pe o obligație, nu o pretindea nimeni, o dădeau din recunoștință față de Dumnezeu, ca un semn că recunoșteau că tot ce aveau îi aparține de fapt lui Dumnezeu.Eu m-am botezat la penticostali, soțul meu la baptiști și acum aprținem unei biserici independente dar de când ne-am căsătorit am hotărât să dăm zeciuială din aceleași considerente, ca să se bucure Dumnezeu că îi suntem recunoscători că puterea nostră de a munci vine de la EL. Si noi vedem că Dumnzeu a fost mult mai bun cu noi decât am încercat noi să-I dăruim. Fără să ne fi așteptat, am fost invitați în multe locuri, inclusiv în străinătate, în America și am stat în multe locuri frumoase unde pe munca noastră nu ne-am fi permis.Soțul meu a aplicat și pentru o bursă de masterat în America de 27.000 de dolari și a primit-o, persoane credincioase pe care le-a întâlnit o singură dată și care s-au oferit nesolicitate( frați) i-au plătit și toate drumurile. Dumnezeu ca și familia Lui, e generos și extraordinar.

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sunt ateu sa stii

Ce parere aveti despe penticostali?

am observat ca se ajuta intre ei cea ce este un lucru foarte bun,nu au traditi cea ce e bine,nu au sfinti iar e ceva bine
nu-mi place ca vb in asa zisele limbii asta nu are dea face cu isus,ca urla cand se roaga,nu se face asa ceva parerea mea,sunt si ei materialisti dupa banii,nu respecta predicile lui isus, multi pastori au masini si vile, fetele se casatoresc cu bogatasi, intr-un cuvant sunt materialisti dar macar se ajuta intre ei pe cand ortodocsi nu se prea ajuta intre ei, botezul la 18 ani e un lucru bun, indoctrinarea copiilor de mici un lucru negativ asa se raspandeste religia valabil pentru toata

Ati fost la ei la biserica cei care aveti alta religie?

da de cateva ori mau uimit lipsa de cunoastere a propiei bibli eu ca atei stiam mai multe decat ei

Considerati ca procedeaza corect?

o data mi-a zis o pocaita ca voi ajunge in iad ea stia ca sunt ortodocs asta nu mi-a placut deloc, la taicamui ea spus ca e iuda find catolic incredibil in fine nu judec dar sunt prea fanatici traiesc in lumea lor si atat

Aveti o parere buna despre ei, da sau nu?

nu-i cunosc pe toti, pot spune ca nu reprezinta nici ei mesajul lui isus din pacate nimeni nu la inteles dar toata lumea se da de a lui

| Masinadescris explică (pentru RAY):

Da,ai dreptate, traiesc in lumea lor, daca putem spune asa.am fost si eu la ei la biserica.sa stii ca de apreciat faptul cum se ajuta intre ei.la ortodocsi nu e asa.si eu sunt ortodox, dar nu am mai fost la biserica la ortodocsi de vre'o 11 ani,nici nu am de gand sa ma duc. si da,sunt foarte bogati foarte multi dintre ei,au masini scumpe si vile. totusi, de unde au ei aceste masini, pentru ca se ajuta intre ei sau din alte motive? ca am vazut si la simplii oameni care mergeau la biserica sa aiba masini scumpe, nu neaparat pastori. inca ceva. spuneai ca sunt penticostale care se casatoresc cu altii bogati. sa inteleg ca nu toate care merg la biserica(ma refer doar la penticostale)sunt serioase? sunt si neserioase care vor banii, chiar daca merg la biserica? eu cam 3 -4 luni am fost la ei la biserica. inca o parere as mai dori,te rog: care vor bani mai multi,preotii de la ortodocsi sau penticostalii? totusi,penticostalii nu te obliga sa dai bani,nu? sau doar in unele cazuri,pe cand, la ortodocsi, cam pentru orice fleac trebuie sa ii dai bani la popa, ca daca nu, nu iti face un lucru de care ai nevoie.

| RAY a răspuns (pentru Masinadescris):

Te rog nu considera materislismul ceva negativ sau neserios, nu inseamna ca daca esti materialist esti neserios, sunt multe fete care se duc prin america ca doar aia le-au facut bisericile, nu te obliga dar alea 10 la suta plus mereu trebuie sa dai ceva cand mergi, acuma nu spun ca ortodocsi sunt mai ieftini, toate religiile sunt dupa banii si avere

| milan9 a răspuns (pentru Masinadescris):

De 11 ani n-ai mai fost? Atunci nu eşti bine informat.

"Pentru orice fleac" ce înseamnă? Botez, cununie, înmormântare? Astea nu sunt fleacuri...

În rest poţi merge la Biserică să vezi că în decursul a 4 ore de serviciu, toate actele care se fac acolo, rugăciunile, momentele diferite ale serviciului divin, Liturghia, rugăciunile pentru cei răposaţi, etc., nu presupun nici obligaţia de a da bani, nici cerinţa pentru a acorda vreun leu! Deci?

| Masinadescris explică (pentru milan9):

Uite,de exemplu preotii iti cer bani daca ai vre'o inmormantare, apoi alti bani cand"vine popa cu crucea" in 6 ianuarie, apoi bani atunci cand mergi la preot sa iti faca rugaciuni pentru o anumita chestie. ok.dar la penticostali se cer bani pentru o inmormantare? asta nu stiu. cat despre rugaciuni, penticostalii se roaga pentru cineva care are nevoie, se roaga toata biserica, si fara sa iti ceara bani. corect?

| ania a răspuns (pentru RAY):

Ce te face să spui că penticostalii nu au înțeles mesajul lui Iisus? Cum adică nu l-a înțeles nimeni? Care era de fapt?

| RAY a răspuns (pentru ania):

Prea multe lucruri complicate ca sa le ti in secolu 21

| ania a răspuns (pentru RAY):

Părinții mei penticostali au dat tot timpul zeciuială și mi s-a părut ceva firesc, nu am perceput-o ca pe o obligație, nu o pretindea nimeni, o dădeau din recunoștință față de Dumnezeu, ca un semn că recunoșteau că tot ce aveau îi aparține de fapt lui Dumnezeu.Eu m-am botezat la penticostali, soțul meu la baptiști și acum aprținem unei biserici independente dar de când ne-am căsătorit am hotărât să dăm zeciuială din aceleași considerente, ca să se bucure Dumnezeu că îi suntem recunoscători că puterea nostră de a munci vine de la EL. Si noi vedem că Dumnzeu a fost mult mai bun cu noi decât am încercat noi să-I dăruim. Fără să ne fi așteptat, am fost invitați în multe locuri, inclusiv în străinătate, în America și am stat în multe locuri frumoase unde pe munca noastră nu ne-am fi permis.Soțul meu a aplicat și pentru o bursă de masterat în America de 27.000 de dolari și a primit-o, persoane credincioase pe care le-a întâlnit o singură dată și care s-au oferit nesolicitate( frați) i-au plătit și toate drumurile. Dumnezeu ca și familia Lui, e generos și extraordinar.

| ErrorFound a răspuns:

Nu. Predica aceleasi minciuni ca si celelalte religii de pe acest pamant. Nimic nou sau real.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si vrei părerea despre aceste manifestari tribale:

http://www.youtube.com/watch?v=Vvsf7W7wWjw

| Masinadescris explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru link, dar aceia sunt martorii lui Iehova happy dar multumesc, oricum.

| milan9 a răspuns (pentru Masinadescris):

Cine plăteşte mai mult cultului, un penticostal sau un ortodox? Penticostalul de o mie de ori mai mult!
Este o diferenţă ca de la cer la pământ între ceea ce se pretinde în neoprotestantism (şi protestantism ) şi ceea ce oferă benevol un creştin ortodox.

Dacă un om ar fi să spunem bugetar, cu 180.000.000 lei vechi în medie pe an (~1500 ron/lună), la o sectă ar avea de plătit „ZECIUIALA" - a zecea parte din venituri! Şi chiar dacă ar vrea s-o dea cotită, nu prea pot! Se conformează cuminţi!

Într-un singur an deci ar fi: 18.000.000! Se revolă careva din ei? Nicidecum.
Se revoltă în schimb unii ortodocşi pentru a nu le aprinde celor morţi nici măcar o amărâtă de lumânare..., că deh, de ce să facă risipă?

La noi, pe durata a câte zeci de generaţii (!?!) se întâmplă să oferă benevol aceşti bani un ortodox?

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Atunci când vine pe la casele oamenilor, un preot primeşte e adevărat, dar ia fă o probă şi nu-i da nimic data viitoare, şi nici cealaltă, să vezi că tot o să vină să-ţi spună acea rugăciune, şi de jenă nu se va uita nici urât la tine...
De ce să-i dai dacă după aceea obişnuieşti să-ţi pară rău pentru câţiva lei pe an?

Dar e o mare diferenţă între a "solicita" şi a "primi", oricum mulţi sunt muritori de foame, cu nişte salarii de mizerie (statul oferă 40% din salariul impozabil din care se reţin 2 serii de taxe: TOATE IMPOZITELE către stat, şi cele către episcopie).

Nu mă refer atât la cei de la oraş (mai puţini 9-10 într-un oraş), ci la restul majortăţii: parohiile multe şi mici de la ţară unde am auzit de multe cazuri cu câte o singură cununie pe o an...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

La astfel de evenimente (gen casatorie, funeralii), funeralii de exemplu, taxa este cerută de la episcopie, şi este din câte ştiu de aproximativ 300 ron.

Am avut acum o lună un caz chiar pe scară pentru care familia a dat 300 ron pentru serviciul religios. Această taxă fiind "convenţia" şi "rezolvarea" prevăzută de către stat pentru completarea salarizării preoţilor cărora statul nu le dă decât 40% (şi doar din cel BRUT din care se scad apoi toate impozitele). La urma urmei, aceşti 300 nu rămân la preot.

Vecina respectivă spunea cu părere de rău că a primit chitanţă pentru acei 300 (care ajung la episcopie), dar preotului nu i-a lăsat nimic în plus (iar acesta bineînţeles că nu a solicitat şi nu s-a uitat urât la ea – deşi este vorba de cel cu funcţia mai mare din oraş)

În general problema cu înmormântarea este aceea că în afară de această sumă, 300ron, familia cheltuieşte cu mult mai mult (în acest caz cheltuielile s-au ridicat la 5000 ron – s-a folosit un local), pe toate celelalte cheltuieli, cu groparii, cu cei care l-au spălat, cu sicriul, crucea, coroanele, cu masa şi pomenile corespunzătoare, etc. Ori, aproape întotdeauna se scot ochii preotului şi se face caz astfel de un singur aspect, mai puţin semnificativ în comparaţie cu restul cheltuielilor.

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing wow
Eu cred ca oamenii astia intra in transe de-adevaratelea... sad

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Functionează ma mult în cazul minorităţilor, acolo unde rivalitatea cu celelalte culte este un factr mobilizator pentru adoptarea mai mult sau mai putin fortata a unui comportament crestin...

Mai este şi faptul ca teama de excludere din cult functioneaza destul de bine, facandu-i pe adepti sa se conformeze.

Pe de alta parte, in randul Bisericii, daca am exclude pe cei neinitiati şi pe cei ce nu-şi respecta credinta, tot la fel am ramane cu o elita in randul careia rata infractionalitatii ar tinde spre zero...

| Ben00 a răspuns:

Cam miroase a bilet gratuit. Sunt ceva avantaje pentru vizitatori? (Ochelari, brichete?)

| vicky14u a răspuns:

Una din miile de secte... ce poate fi altceva?

| faringosept a răspuns:

In randul adeptilor cultelor neo-protestante, rata infractionalitatii, sau a actiunilor cu risc anti-social este aproape zero, ceea ce este foarte bine.
Acest raport de situatie nu isi are insa veridicitatea in cadrul populatiei SUA, unde majoritatea este de credinta baptista

| Veliar a răspuns:

Aici e cel mai distractiv.Suntem multe legiuni care ii posedam cu duhul tatlui din adancuri iar "pacientii " care nu sunosc duhurile, ne confunda cu dusmanul.Dar atat timp cat ei fac voia noastra nu avem nici o treaba.Ce ne mai amuzam noi de babetele alea banale care isi vâră cate-o carpa transparenta in cap laughing) Toate tunse cu parul scurt ca si baietii devil Vai ce facem noi din femei laughing))