| Black_Deea_1998 a întrebat:

cine poate sa-mi spuna informatii despre sfarsitul lumii... ma refer asa mai detaliat...

Răspuns Câştigător
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sfarsitul va veni cand va vrea Dumnezeu nu cand vor mintile luminate, numai El stie cand vine. Sunt foarte multi care - s interesati de acest subiect, dar ei nu se gandesc ca mai devreme le va veni sfarsitul lor. E o vorba nu mor caii cand vor cainii.

17 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Următoarea "apocalipsă" va fi pe 01.01. 2017.
Pa, pa.

| danay72 a răspuns:

Sfarsitul lumii conform Bibliei este aproape pentru ca Isus a dat unele semne dupa care sa ne dam seama cand va veni. Matei24:1-14,2Timotei3:1-5.Nu se stie ora, dar se stie ca Dumnezeu intotdeauna i-a salvat pe oamenii sinceri, adica cei care se straduiesc sa analizeze Biblia si sa o aplice.Psalmi37:9-11

| RAY a răspuns:

Nu va veni niciodata sf lumii cel scris in biblie, sf lumii va veni cand o sa inceapa al trelea razboi mondial

| HermioneLove a răspuns (pentru RAY):

Ba da, o sa vina...ei, nu cand spun oamenii dar intr-o zi(cand o sa vrea Dumnezeu)sfarsitul lumii va veni.

| relian a răspuns:

Sfirsitul lumii mai detaliat? Daca vrei povesti atunci iti poate spune credinciosii destule.Problema se pune scurt si la obiect.Dzeu a vrut sa distruga pamantul si tot ce a creat si era sa o faca dfinitiv dar apoi sa razgindit si cam asta este povestea asa detaliat.Dzeu a facut pact cu oamenii lea promis de fapt ca nu-i va mai distruge niciodata.Ca urmare nu vad unde sa fie sfirsitul ala de care credinciosii vorbesc. Aaaaa ca dupa o vreme unia sau gindit cum sa faca si ei ceva bani fara sa munceasca au inventat noul testament si acolo au bagat chestia cu sfirsitul cu judecata de apoi etc, desi Dzeu a zis clar ca nu o sa ne mai distruga.Pai daca Dzeu e seful ala mare cum poate veni Ion, sau Matei sa zica stai Dle ca o sa vie sf o sa vina judecata de apioi bla bla.Pai ce faci tu te pui in gura cu sefu ala mare? Ei au facut asta pentru ca aveau nevoie de o sperietoare pentru oameni, un mod sa ii tina sub control sa-i faca sa asculte si uite asa ce sau gindit ei ia sa le bagam niste povesti.Pai vine Ioan si spune ca nu stiu ce ne va omori cind insusi Dzeu ne spune, ne promite marea cu sarea si atunci tu care intgrebi pe cione crezi? Pe Ioan sau pe Dzeu? Doar daca nu cumva intre timp sau schimbat si pe la ei sefii, poate au avut alegeri si nu mai este Dzeu acum la putere.Mai stii.

| mentholinks a răspuns:

Nu exista o certitudine ca va fi un sfarsit.

| LegionarulRoman a răspuns:

Principalul semn al "sfarsitului lumii" este venirea lui Antihrist si intronarea acetuia ca rege al lumii in reconstruitul Templu al lui Soloman din Ierusalim(pe ramasitele Moscheii lui Omar), dupa care vor veni pe Pamant Ilie, Ioan Si Enoh(daca nu ma insel), acestia vor fi omoarati si vor invia dupa 3 zile din piata din Ierusalim si atunci va veni Judecata de Apoi(a doua venire a Lui Iisus). Oricum, inainte de aceste vor fi multe razboaie care vor face ravagii pe pamant, razboiul ruso-turc, incoronare unui nou tar(unsul lui Dumnezeu) in Rusia care va deveni cea mai puternica tara de pe planeta si desigur insemnare cu nr.666 prin cipurile biometrice.

| mihaitaLGP a răspuns:

Iar am ajuns in partea ciudata a acestui site.

| Antoniacopiluța a răspuns:

Draga mea Deea, sfarsitul lumii numai Dumnezeu stie cand va veni nu cand se trezesc unii oameni sa spuna ca vine pe 21 sau in 11 de exemplu.Deoarece in Biblie scrie ca nici Iisus Hristos si nici ingerii din ceruri nu stiu cand va veni sfarsitul lumii. Daca vrea Tatal sfarsitul lumii vine peste 5 minute. P.S. Sfarsitul lumii il aducem noi oamenii, deoarece unii fug numai dupa banii si averihappy. Sper ca te-am ajutat!

| iHateStrike a răspuns:

Sfârșitu' lumii este o iluzie de-a mayasilor... Sfârșit.

| Zenicide a răspuns (pentru iHateStrike):

Mayasii nu au sustinut niciodata ca ar veni sfarsitul lumii sau ca ar sti ei data cand va veni sfarsitul lumii.

| iHateStrike a răspuns (pentru Zenicide):

Ce vorbești mă... Se vede că te uiți numai la desene. Mayasii au spus că va veni sfârșitul lumii.

| Zenicide a răspuns (pentru iHateStrike):

Arata-mi. Cand si unde.

| tinerelul a răspuns:

Vrei detaliat? Vrei informatii complete? Atunci suna la 930 Informatii sau la SRI. Daca ai pile si vrei sa cunosti dosarele tuturor atunci incearca la Biroul federal de informatii.

| Hope77 a răspuns:

TPU nu e in nici un caz locul unde poti afla detaliat ceva despre subiectul asta. Scriptura spune ca va fi un sfarsit al lumii. in mod special 2 carti din Biblie ofera detalii despre istoria si sfarsitul lumii: Daniel si Apocalipsa. Biblia insa nu fixeaza o data anume pentru acest sfarsit, asa cum pare sa fie o psihoza pentru multa lume. important e sa traiesti o viata sfanta daca vrei sa ai parte de invierea celor drepti. sfarsitul de care vorbeste Biblia va insemna un nou inceput foarte frumos pentru toti cei credinciosi. e ceva pozitiv, si nu ceva de speriat

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Hope77):

Bun raspuns putea sa-mi ia funda; sunt fair play

| roxana1994 a răspuns:

Uită-te la asta. Poate te ajută. http://www.resurse-ortodoxe.ro/......79_p2.html
Găseşti şi aici, e cel mai bun loc de unde poţi citi. Vezi că sunt mai multe capitole. Găseşti sus